جلد19 - آزادسازی خرمشهر

تاریخ انتشار
۱۴ اردیبهشت ۱۳۶۱
صاحب اثر
مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس

برای مشاهده شرح روز بر روی دریافت فایل کلیک کنید

147. تبادل آتش شدید، تک ایذایی قرارگاه قدس و سه پاتک ارتش عراق به محورهای قرارگاه‌های فتح و نصر مهم‌ترین وقایع امروز در منطقه عملیاتی بیت‌المقدس بود.

148. فرمانده کل سپاه پاسداران عصر امروز در قرارگاه کربلا و در مصاحبه با خبرنگار خبرگزاری جمهوری اسلامی پیروزی‌های به‌دست‌آمده در مرحله اول عملیات بیت‌المقدس را تشریح کرد.

149. فرماندهان قرارگاه فجر باتوجه‌به ناکامی شب‌های گذشته این قرارگاه در رسیدن به اهداف خود، پیشنهاد دادند بار دیگر طرح نخست عملیاتی که در شب اول به‌طور ناقص به اجرا درآمد، عملیاتی شود.

150. اعلام آخرین آمار شهیدان و مجروحان عملیات بیت‌المقدس و تعداد مجروحان منتقل‌شده به برخی از شهرهای کشور.

151. فرمانده کل سپاه پاسداران در دستورالعملی اعلام کرد چهار قرارگاه عملیاتی قدس، فتح، نصر و فجر سپاه به چهار لشکر تبدیل می‌شوند.

152. درحالی‌که پاک‌سازی مناطق کردنشین غرب كشور از وجود عناصر مسلح ضدانقلاب همچنان ادامه دارد‌، امروز در سنندج عده‌ای از هواداران گروه‌های ضدانقلاب علیه نظام جمهوری اسلامی شعار دادند.

153. روابط عمومی ستاد مرکزی سپاه پاسداران، دادستانی کل انقلاب اسلامی و فرمانده کل سپاه ضربات واردشده بر سازمان مجاهدین خلق (منافقين) در عملیات اخیر سپاه پاسداران و دادستانی انقلاب اسلامی علیه تشکیلات این سازمان در شهر تهران را تشریح کردند. رادیو بی‌بی‌سی و روزنامه واشنگتن پست نیز از نتایج این عملیات گزارش دادند.

154. عناصر باقیمانده سازمان مجاهدین خلق (منافقين) در چند تهاجم مسلحانه در تهران و قم تعدادی از افراد مذهبی مدافع انقلاب اسلامی را ترور کردند.

155. وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران با انتشار دو بیانیه، ضمن اظهار تأسف از حادثه سقوط هواپیمای الجزایری اعلام کرد که این هواپیما قبل از سقوط تحت تعقیب جنگنده‌های عراقی بوده است. رئیس مجلس شورای اسلامی هم این حادثه را ناشی‌از جنون حکام عراق درپی مشاهده پیروزی‌های ایران در عملیات بیت‌المقدس دانست.

156. دو تن از سرنشینان نظامی هلی‌کوپترهای ایرانی که به محل سقوط هواپیمای الجزایری رفته بودند، به ترکیه گریختند.

157. تحلیل رسانه‌ای جهان از خبر سقوط هواپیمای الجزایری که به کشته‌شدن وزیر امور خارجه این کشور و سیزده تن دیگر از سرنشینان این هواپیما انجامید‌.

158. امریکا با نگرانی از ادامه پیروزی‌های نظامی ایران و درحالی‌که حمایت خود را از عراق افزایش داده است‌، درباره صدور اسلحه به ایران حساسیت بیشتری از خود نشان داد؛ یک مقام مصری هدف از کمک نظامی این کشور به عراق را ایجاد توازن میان ایران و عراق و جلوگیری از پیروزی هریک از آنها در جنگ اعلام کرد.

159. روزنامه واشنگتن‌پست به نقل از دیپلمات‌های خارجی مقیم دمشق‌، علت اصلی حمایت سوریه از ایران را در جنگ با عراق اشتیاق آن كشور در برانداختن رژیم بعثی عراق عنوان کرد.