جلد19 - آزادسازی خرمشهر

تاریخ انتشار
۱۵ اردیبهشت ۱۳۶۱
صاحب اثر
مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس

برای مشاهده شرح روز بر روی دریافت فایل کلیک کنید

160. در ششمین روز از آغاز عملیات بیت‌المقدس‌، ارتش عراق با چند حمله پی‌درپی به مواضع قرارگاه فتح در جاده اهواز ‌ـ‌ خرمشهر، درصدد اشغال مجدد این جاده برآمد، اما با مقاومت نیروهای این قرارگاه و درحالی‌که متحمل تلفات و خساراتی شده بود عقب‌نشینی کرد.

161. بعدازظهر امروز رزمندگان قرارگاه فجر برای اجرای آخرین مرحله از عملیات این قرارگاه در منطقه شرق فکه، به طرف نقاط تعیین‌شده حرکت کردند.

162. در جریان پاک‌سازی چند روستای مهاباد (در استان آذربايجان‌غربي) و سنقر و کلیایی (در استان باختران) از وجود اشرار مسلح ضدانقلاب‌، دو پایگاه حزب منحله دمکرات کردستان متلاشی شد.

163. امروز در تهران عناصر سازمان مجاهدين خلق (منافقين) علاوه‌بر حمله مسلحانه به دو مكان دولتي و منفجركردن يك خودرو، با پاسداران كميته انقلاب اسلامي درگير شدند.

164. صبح امروز بیش از دو هزار عراقي که در عملیات بیت‌المقدس به اسارت درآمده‌اند با قطار وارد تهران شدند و در ورزشگاه راه‌آهن استقرار یافتند.

165. وزیر دفاع در دیدار با آیت‌الله منتظری در قم گزارشی از افزایش تولید در صنایع نظامی کشور به‌دست متخصصان داخلی ارائه داد.

166. هم‌زمان با اعزام كارشناسان فني ایران و الجزایر به محل سقوط هواپيماي الجزايري براي بررسي علل اين حادثه، وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران و دو تن از معاونان وی عراق را عامل این واقعه معرفی کردند.

167. درحالی‌که جمهوری اسلامی ایران سرنگونی هواپیمای الجزایری را به حکومت عراق نسبت می‌دهد‌، رئیس‌جمهور عراق برای مقامات الجزایر پیام تسلیت فرستاد؛ خبرگزاری عربستان سعودی ایران را عامل این حادثه معرفی کرد و وزارت امور خارجه ترکیه هم برخلاف گزارش‌های دیروز رسانه‌های خبری اين كشور که از هجوم هواپیماهای عراقی به هواپیمای الجزایری حکایت داشت‌، هویت هواپیماهای مهاجم را نامشخص اعلام کرد؛ رئیس مجلس ایران از واکنش‌ کشورها به این موضوع گفت.

168. روزنامه امریکایی لوس‌آنجلس تایمز مدعی شد اهداف ایران فراتر از پیروزی در جنگ است؛ وزیر دفاع مصر گفت که ایران امیدوار است بتواند انقلاب خود را به دیگر کشورهای خلیج‌فارس صادر کند.

169. دبیرکل سازمان کنفرانس اسلامی، ضمن درخواست از تمام مسلمانان جهان برای تلاش به‌منظور پایان‌دادن به جنگ عراق و ایران، این جنگ را یک تراژدی ملی‌ ـ اسلامی و لطمه‌ای به مسلمین دانست.

170. برخی منابع با بررسی حمایت سیاسی سوریه از ايران در جنگ با عراق، آینده صدام حسین‌ را مبهم پیش‌بینی کرده‌اند.

171. عراق ارسال دعوت‌نامه براي سران كشورهاي عضو جنبش عدم‌تعهد به‌منظور شرکت در اجلاس آتي اين سازمان در بغداد را آغاز كرد؛ رئيس‌جمهور يوگسلاوي ضمن حمایت از برگزاري اجلاس عدم‌تعهد در بغداد، یادآور شد که جنگ ايران و عراق مي‌تواند موفقيت این نشست را به خطر اندازد.