جلد19 - آزادسازی خرمشهر

تاریخ انتشار
۱۶ اردیبهشت ۱۳۶۱
صاحب اثر
مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس

برای مشاهده شرح روز بر روی دریافت فایل کلیک کنید

172. فرماندهی قرارگاه مرکزی کربلا مقرر کرد امشب مرحله دوم عملیات بیت‌المقدس آغاز شود. در این مرحله از عملیات، یگان‌های دو قرارگاه عملیاتی فتح و نصر باید از جاده اهواز ـ خرمشهر به‌طرف نوار مرزی پیش روند.

173. صدور فرمان آغاز دومین مرحله از عملیات بیت‌المقدس در ساعت 22:15. یگان‌های دو قرارگاه فتح و نصر با انهدام مواضع نظامیان عراقی در غرب جاده اهواز ـ خرمشهر به‌سمت نوار مرزی شروع به پیشروی کردند.

174. آغاز آخرین مرحله عملیات پشتیبانی از نبرد بیت‌المقدس توسط قرارگاه فجر در شرق فکه؛ رزمندگان این قرارگاه موفق شدند تا 15 کیلومتری فکه پیش رفته و روی ارتفاع 120 مستقر شوند.

175. در درگیری نیروهای سپاه پاسداران با اشرار ضدانقلاب در محور سقز ـ دیواندره عده‌ای از عناصر ضدانقلاب کشته یا مجروح شدند.

176. پیکر قربانیان سقوط هواپیمای الجزایری امروز در تهران تشییع شد؛ رئیس مجلس شورای اسلامی از مواضع وزير امور خارجه فقيد الجزاير در حمایت از جمهوری اسلامی‌ تجليل كرد. یک مقام الجزایری نیز موضع‌گیری دولت متبوعش درباره این سانحه را به بعد موکول کرد.

177. رسانه‌های خبری امریکا با اذعان به اینکه قوای نظامی ایران در آستانه بیرون‌راندن اشغالگران عراق از خاک خود هستند، از تداوم پیروزی ایران ابراز نگرانی کردند.

178. درپی پیروزی‌های رزمندگان ایران در عملیات بیت‌المقدس، شاه اردن به ایران هشدار داد که نباید از مرزهای خود فراتر رود و امنیت کشورهای عربی منطقه را به خطر اندازد.

179. سازمان آزادی‌بخش فلسطین برای میانجیگری در این جنگ اعلام آمادگی کرد؛ پادشاه مراکش خواستار کمک سازمان كنفرانس اسلامی برای خاتمه‌دادن به اين جنگ شد.

180. سوریه و لیبی در بیانیه‌ای مشترک، عراق را آغازگر جنگ با ایران معرفی و اعلام کردند با توطئه عربی‌کردن این جنگ دربرابر انقلاب اسلامی ایران جلوگیری می‌کنند.

181. كشورهاي عرب حوزه خليج‌فارس با مشاهده روابط رو به گسترش ايران و سوريه تهديد كردند كه كمك‌هاي مالي ساليانه خود را به سوريه قطع خواهند كرد.