جلد19 - آزادسازی خرمشهر

تاریخ انتشار
۱۷ اردیبهشت ۱۳۶۱
صاحب اثر
مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس

برای مشاهده شرح روز بر روی دریافت فایل کلیک کنید

182. در هشتمین روز عملیات بیت‌المقدس، رزمندگان ایران برای نخستین‌بار از زمان آغاز جنگ به نوار مرزی رسیدند و حدود 5 کیلومتر از آن را در حدفاصل کوشک و شلمچه در اختیار گرفتند.

183. درپی دست‌نیافتن قرارگاه نصر و بخشی از قرارگاه فتح به نوار مرزی‌، فرمانده کل سپاه پاسداران به فرمانده سپاهی قرارگاه نصر، برای حل این مسئله دستور اکید داد؛ با دستیابی نیروهای ایران به نوار مرزی محور جنوبی منطقه عملیاتی بیت‌المقدس، ارتش عراق که محاصره قوای خود را در محور شمالی این منطقه محتمل می‌دید، به‌سرعت آنها را به طرف مرز عقب کشید و به تحکیم مواضع دفاعی خود در نوار مرزی طلائیه تا شلمچه و نیز شمال شلمچه و خرمشهر مشغول شد.

184. در گزارش بخش تعاون واحد امور پاسداران قرارگاه مرکزی کربلا به فرماندهی این قرارگاه، تعداد شهیدان و مجروحان عملیات بیت‌المقدس در روز جاری اعلام شد.

185. در عملیات پاک‌سازی یکی از روستاهای مهاباد از وجود عناصر ضدانقلاب، شماری از آنها کشته یا زخمی شدند.

186. در جریان کشف یک خانه تیمی و درگیری با اعضای سازمان مجاهدین خلق ‌(منافقين)، یکی از اعضای این سازمان کشته و 6 نفر دیگر دستگیر شدند.

187. خطيب نماز جمعه امروز تهران پیروزی‌های اخیر رزمندگان ایران در عملیات بیت‌المقدس‌ را موجب برهم‌خوردن تعادل فکری ضدانقلابیون داخلی و حکومت عراق دانست و از عمليات‌هاي ترور اخیر سازمان مجاهدین خلق (منافقین) و نیز اقدام جنگنده‌های عراقی به ساقط‌کردن هواپیمای الجزایری به‌عنوان دو نمونه از حرکات نامعقول آنها نام برد.

188. هم‌زمان با سفر هیئت کارشناسان فنی الجزایری به ایران‌، هیئتی از ایران برای شرکت در مراسم تشییع و تدفین قربانیان هواپیمای سرنگون‌شده الجزایری به این کشور سفر کرد.

189. رئیس‌جمهور مصر بر ادامه کمک نظامی به عراق تأکید کرد و پادشاه اردن نیز از این تصمیم مصر قدردانی به عمل آورد.