جلد19 - آزادسازی خرمشهر

تاریخ انتشار
۱۸ اردیبهشت ۱۳۶۱
صاحب اثر
مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس

برای مشاهده شرح روز بر روی دریافت فایل کلیک کنید

190. در نهمین روز از آغاز عملیات بیت‌المقدس‌، شهر هویزه‌، پادگان حمید و بخش شمالی جاده اهواز ‌ـ‌ خرمشهر آزاد و شهر اهواز پس از حدود بیست ماه، از تیررس توپخانه دشمن خارج شد.

191. بعدازظهر امروز فرماندهان ارشد سپاه و ارتش در قرارگاه نصر آخرین وضعیت قوای عراق، علل عقب‌نشینی آنها از منطقه جنوب‌غربی اهواز و جنوب رودخانه کرخه‌کور و نیز طرح مانور سومین مرحله از عملیات بیت‌المقدس را بررسی و تأکید کردند این مرحله از عملیات امشب اجرا شود.

192. درپی تصویب اجرای مرحله سوم عملیات بیت‌المقدس‌، فرماندهان یگان‌های عملیاتی قرارگاه فتح و نصر تمام سعی خود را به عمل آوردند تا یگان‌های خود را برای اجرای این مرحله از عملیات در شامگاه امروز آماده کنند، اما این مهم میسر نشد و عملیات به شب بعد موکول شد.

193. در اطلاعیه مشترک ارتش و سپاه‌ میزان خسارات واردشده به ارتش عراق در دومین مرحله از عملیات بیت‌المقدس اعلام شد؛ سخنگوي نظامي عراق از سقوط یک هواپیمای ایرانی خبر داد.

194. راوی قرارگاه مرکزی کربلا و خبرنگار خبرگزاری جمهوری اسلامی بعدازظهر امروز به مناطق آزادشده در جنوب‌غربی اهواز و جنوب رودخانه کرخه‌کور رفتند و مشاهدات خود را از میزان خسارت‌های واردشده به شهر هویزه ثبت کردند.

195. تعداد مجروحان و شهیدان عملیات بیت‌المقدس که امروز به پشت جبهه منتقل شدند، اعلام شد.

196. ابراز شادمانی مردم ايران با شنیدن خبر آزادشدن شهر هويزه و پادگان حميد و گزارش خبرنگاران روزنامه اطلاعات و خبرگزاری جمهوری اسلامی دراین‌باره.

197. پیام امام خمینی‌ رهبر انقلاب اسلامی، به مناسبت پیروزی‌های اخیر رزمندگان اسلام و به‌منظور تجلیل از مقام شهیدان و مجاهدت رزمندگان.

198. اخبار جنگ در سطوح بالای مسئولان نظام جمهوری اسلامی به‌طور مستمر پیگیری می‌شود و دراین‌زمینه سيداحمد خميني، حجت‌الاسلام هاشمي رفسنجاني و آيت‌الله منتظري به آخرين اخبار جنگ واكنش نشان دادند.

199. فرماندهي ارتش عراق هدف از عقب‌نشيني از شمال منطقه عملياتي بيت‌المقدس را متمركزكردن قوای خود براي واردآوردن ضربات سنگين بر نيروهاي ايران در زمان مناسب عنوان كرد.

200. پاك‌سازي يكي از روستاهاي بانه، آسيب‌ديدن يك خودرو براثر اصابت با مين در جاده بانه ‌ـ سردشت و درگيري نيروهاي ارتش و ژاندارمري با اشرار ضدانقلاب در نوسود، ازجمله وقايع امروز مناطق كردنشين غرب و شمال‌غرب كشور بود.

201. امروز در تهران عناصر سازمان مجاهدین خلق (منافقين) 4 تن از پاسداران کمیته انقلاب اسلامی را ترور کردند و در بندرعباس شبكه تشكيلاتي سازمان پيكار متلاشي شد.

202. ارتش عراق با خرید سلاح شیمیایی از سوئد و تجهیزات و سلاح‌های جديد از مصر، توان خود را تقویت می‌کند.

203. دو هفته پس از درگیری دانشجویان هوادار و مخالف حکومت جمهوری اسلامی ایران در دانشگاه ماینس آلمان‌غربی، امروز دانشجویان مخالف جمهوری اسلامی با برپایی تظاهراتی در شهر بن، محاکمه دانشجویان بازداشت‌شده‌ هوادار جمهوری اسلامی را خواستار شدند.