جلد19 - آزادسازی خرمشهر

تاریخ انتشار
۱۹ اردیبهشت ۱۳۶۱
صاحب اثر
مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس

برای مشاهده شرح روز بر روی دریافت فایل کلیک کنید

204. امروز فرماندهی قرارگاه فجر از منطقه شرق فکه گزارش داد که نیروهای عراقی از رودخانه دویرج تا پشت نوار مرزی عقب رفته‌اند؛ نماینده امام خمینی در شورای‌عالی دفاع در تماس با فرمانده نیروی زمینی ارتش با اشاره به آخرین مصوبه شورای‌عالی دفاع گفت قبل از اینکه دشمن به پشت مرزها برود و بگوید که با اختیار خودم آمدم، عملیات را تا داخل عراق ادامه دهید.

205. در جلسه بررسی طرح مانور مرحله سوم عملیات بیت‌المقدس در قرارگاه مرکزی کربلا، مقرر شد امشب علاوه‌بر قرارگاه فتح که باید قسمتی دیگر از نوار مرزی منطقه میانی کوشک و شلمچه را تأمین کند، قرارگاه نصر در حدفاصل جاده اهواز ـ خرمشهر (جنوب گرمدشت) و نوار مرزی به‌طرف جاده خرمشهر ـ شلمچه وارد عمل شده و ضمن آزادسازی این جاده، محاصره خرمشهر را در خشکی تکمیل کند.

206. پیرو جلسه صبح امروز فرماندهان سپاه و ارتش در قرارگاه مرکزی کربلا، دستور جزءبه‌جزء طرح مانور مرحله سوم عملیات بیت‌المقدس تهیه و به قرارگاه‌های عملیاتی فتح، نصر و قدس ابلاغ شد.

207. آغاز مرحله سوم عملیات بیت‌المقدس با هدف تأمین قسمتی دیگر از نوار مرزی و پیشروی به‌طرف جاده خرمشهر ـ شلمچه برای بستن راه‌های عقب‌نشینی دشمن و تكميل محاصره خرمشهر.

208. هم‌زمان با پاک‌سازی یکی از روستاهای بانه توسط نیروهای خودی، عناصر ضدانقلاب در مناطقی از شهرهای صائین‌دژ و سنندج دست به اقدامات ایذایی و تخریبی زدند.

209. با کشف دو خانه تیمی دیگر سازمان مجاهدین خلق (منافقين) در تهران، تعدادی از اعضای این سازمان کشته شدند و یک نفر دستگیر شد. در استان‌های گیلان و مازندران نیز با کشف چند خانه تیمی در ماه گذشته، تعدادی از عناصر ضدانقلاب بازداشت شده‌اند.

210. تشییع پیکرهای پاک شماري از شهیدان عملیات بیت‌المقدس در شيراز و مشهد.

211. در جلسه امروز هيئت دولت، وزير دفاع گزارشی از پيروزي‌هاي اخير رزمندگان در عمليات بيت‌المقدس ارائه داد و يكي از اعضاي ستاد بازسازي مناطق جنگي نیز اقدامات اين ستاد را تشریح کرد.

212. آیت‌الله منتظری در پیامی به رزمندگان، ضمن تبریک پیروزی‌های به‌دست‌آمده در عملیات بیت‌المقدس متذکر شد که نباید فرار یا عقب‌نشینی توطئه‌آمیز مزدوران صدام پیشروی مدافعان اسلام را متوقف سازد.

213. رئیس مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی امروز مجلس ضمن اعلام اینکه خسارت‌های جنگ را به حساب صدام و در فهرست طلب خود قرار داده‌ایم‌، از رزمندگان خواست تا برای دریافت حقوق حقه مردم ایران از پا ننشینند.

214. فرمانده نیروی دریایی ارتش عامل اصلی پیروزی‌های اخیر ایران در جبهه‌های جنگ را مردمی‌کردن آن دانست و دراین‌خصوص نقش ارزنده و کارساز سپاه پاسداران را ستود و از آن تقدیر کرد.

215. جمعیت هلال‌احمر جمهوری اسلامی ایران در پیامی به صلیب‌سرخ جهانی و جمعیت‌های هلال‌احمر‌ كشورهاي اسلامی، تخلفات حکومت عراق از مقررات انسانی و بین‌المللی ژنو‌ را تشریح کرد و از نمایندگان آنان دعوت کرد تا پایبندی ایران به مقررات بین‌المللی را از نزدیک مشاهده کنند.

216. امروز یک بمب در مقابل سفارت سوریه در تهران منفجر شد. سفیر سوریه این حادثه را به دولت عراق نسبت داد، اما عراق این ادعا را رد کرد.

217. با پیروزی‌های اخیر نیروهای نظامی ایران و دستیابی آنان به نوار مرزی مشترک با عراق‌، درحالی‌که اغلب کشورهای عرب حامی عراق از احتمال ورود قوای ایران به داخل خاک عراق ابراز نگراني مي‌كنند، رئیس‌جمهور سوریه به این کشورها اطمینان داد که ایران قصد تجاوز به هیچ‌یک از آنها را ندارد.

218. روزنامه نيويورك تايمز در بررسي دلايل حمايت سوريه از ايران در جنگ با عراق نوشت حافظ اسد اميدوار است پس از سقوط صدام حسين، با همكاري دولت جديد بغداد جايگاه مصر و جهان عرب را از آن خود کند.

219. بررسی و تحلیل خبر عقب‌نشینی اجباری نیروهای عراقی از بخشی از خاک خوزستان در روزنامه‌های نيويورك تايمز و واشنگتن پست.

220. هواپیما‌های رژیم صهیونیستی سه پایگاه فلسطینی‌ها را در لبنان بمباران کردند که براثر آن شماری از فلسطینیان کشته یا زخمی شدند.