جلد19 - آزادسازی خرمشهر

تاریخ انتشار
۲۰ اردیبهشت ۱۳۶۱
صاحب اثر
مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس

برای مشاهده شرح روز بر روی دریافت فایل کلیک کنید

221.  در ادامه مرحله سوم عملیات بیت‌المقدس، که از شب گذشته آغاز شده است، رزمندگان ایران تا ساعت 15:00 امروز توانستند در جناح غربی منطقه عملیات با دستیابی به 13 کیلومتر دیگر از نوار مرزی، درمجموع 18 کیلومتر آن را (از کیلومتر25 تا کیلومتر7 شمال شلمچه) تأمین کنند و در جناح جنوبی نیز با گسترش منطقه آزادشده تا سیل‌بند عرایض، به جاده شلمچه‌ ـ خرمشهر نزدیک شوند.

222.  بعدازظهر امروز جلسه‌ای اضطراری به‌منظور بررسی عملکرد دو قرارگاه عملیاتی فتح و نصر در سومین مرحله از عملیات بیت‌المقدس با حضور فرماندهان سپاه و ارتش تشکیل و در پایان آن مقرر شد امشب بار دیگر قرارگاه نصر و فتح از محورهای تعیین‌شده خود قوای زرهی عراق را منهدم کنند.

223.  پس از جلسه بعدازظهر امروز فرماندهان ارتش و سپاه، فرماندهان یگان‌های مأمور برای ادامه مرحله سوم عملیات به واحدهای خود پیوستند و با ایجاد هماهنگی و فراهم‌کردن الزامات عملیات از ساعت 23:10 وارد عمل شدند.

224.  هم‌زمان با اجرای عملیات بیت‌المقدس در جبهه‌ جنوب، تبادل آتش سلاح‌های سبک و سنگین در جبهه‌های میانی و شمال‌غرب همچنان ادامه دارد.

225.  در ادامه مقابله با فعالیت‌ عناصر مسلح غیرقانونی در مناطق كردنشین کشور‌، نیروهای خودی یکی از روستاهای مهاباد را پاک‌سازی و 3 عدد مین را در اطراف بانه کشف و خنثی کردند.

226.  ترور چند تن از اعضای سپاه پاسداران در شیراز به‌دست عناصر سازمان مجاهدین خلق (منافقین)؛ کمیته مرکزی انقلاب اسلامی مشهد از كشف یك خانه تیمی در این شهر خبر داد.

227.  به‌منظور پشتیبانی از عملیات بیت‌المقدس‌، امروز علاوه‌بر اعزام گروه‌های داوطلب مردمی‌، اقلام مورد نیاز رزمندگان نیز به جبهه‌ جنوب ارسال شد.

228.  هم‌زمان با اعلام آمار شهیدان و مجروحان سومین مرحله عملیات بیت‌المقدس‌، تعدادی از شهیدان این عملیات در کرج تشییع و به خاک سپرده شدند و تعدادی از مجروحان نیز از منطقه عملیاتی منتقل و در استان‌های مرکزی و مازندران بستری شدند.

229.  امام خمینی‌ رهبر انقلاب اسلامی و فرماندهی کل قوا، در جمع اعضای واحد اطلاعات سپاه پاسداران با بیان اینکه دشمنان از پاسداران ما می‌ترسند‌، آنان را به حفظ اتحاد و انسجام توصیه و تأکید کردند که قوی باشید و به پیش بروید.

230.  درپی دیدار روز گذشته‌ رئیس‌جمهور مصر با پادشاه عمان و تأکید آنها بر حفظ امنیت عراق و دیگر کشورهای عرب حوزه خلیج‌فارس‌، وزارت امور خارجه ایران امروز در بیانیه‌ای به کشورهای خلیج‌فارس اطمینان داد که ایران مایل است در کنار همسایگان خود در صلح زندگی کند؛ رادیو بی‌بی‌سی با اشاره به این بیانیه، سفر پادشاه عمان به مصر را با نگرانی كشورهای عرب از احتمال ورود قوای ایران به خاك عراق مرتبط دانست.

231.  بازتاب گسترده سومین مرحله از عملیات بیت‌المقدس در رسانه‌های خارجی. در‌این‌میان رادیو بی‌بی‌سی علاوه‌بر نقل اخبار منتشرشده ازسوی طرفین در تحلیل خود از چگونگی روند جنگ گفت احتمالاً نیروهای عراقی برای دفاع از خرمشهر تا حد امكان مقاومت خواهند كرد.

232.  درپی انتشار خبری در یك نشریه خارجی مبنی‌بر اینكه ایران برای تأمین هزینه جنگ با عراق نفت خام خود را با قیمت نازل‌تری در بازارهای جهانی به فروش می‌رساند، یك مقام وزارت نفت گفت مراجعه برای خرید نفت ایران زیاد است.

233.  وزیر امور خارجه عراق با تأكید بر لزوم رعایت حقوق كشورش در جنگ با ایران، گفت این جنگ زمانی پایان می‌پذیرد كه علل بروز آن از میان برداشته شود.

234.  به‌دنبال پیروزی‌های اخیر قوای ایران در جبهه‌های جنگ با عراق‌ و نیز سفر اخیر وزیر امور خارجه ایران به دهلی‌نو، دولت هند موضع خود را در قبال محل برگزاری هفتمین اجلاس جنبش عدم‌تعهد تغییر داد.