جلد19 - آزادسازی خرمشهر

تاریخ انتشار
۲۱ اردیبهشت ۱۳۶۱
صاحب اثر
مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس

برای مشاهده شرح روز بر روی دریافت فایل کلیک کنید

235.  دومین حمله رزمندگان ایران در مرحله سوم عملیات بیت‌المقدس که با هدف تصرف جاده خرمشهر ـ شلمچه و تکمیل محاصره خرمشهر انجام شد، به‌دلیل مقاومت نیروهای ارتش بعث عراق در این محور به نتیجه نرسید.

236.   ناکامی رزمندگان ایران در دستیابی به جاده خرمشهر ـ شلمچه در مرحله سوم عملیات بیت‌المقدس، فرماندهان نظامی ارتش و سپاه را بر آن داشت تا صبح امروز با حضور در پایگاه فرماندهی نصر1 به بررسی چگونگی ادامه عملیات به‌سوی خرمشهر و شلمچه بپردازند و تدابیر لازم را برای رسیدن به نتیجه نهایی (آزادسازی خرمشهر) اتخاذ کنند.

237.  در نشست بعدازظهر امروز فرماندهان ارتش و سپاه در مقر تاکتیکی قرارگاه نصر، عملیات بامداد امروز قرارگاه‌های فتح و نصر بررسی شد.

238.  پس از اجرای سومین مرحله از عملیات بیت‌المقدس، به‌دلیل کاهش توان عملیاتی یگان‌های خودی و لزوم سازماندهی مجدد آنها، مقرر شد ادامه عملیات با چند روز تأخیر اجرا شود. همچنین ضمن دستور به فرماندهان یگان‌ها برای بازسازی و سازماندهی مجموعه تحت‌امر خود، محل استقرار قرارگاه‌ها و یگان‌های تحت‌امر آنها در خطوط دفاعی مشخص شد.

239.  اعلام آمار شهیدان و مجروحان عملیات بیت‌المقدس از آغاز این عملیات تا بعدازظهر امروز.

240.  امروز در شبیخون رزمندگان سپاه و ارتش به مواضع دشمن در یکی از ارتفاعات منطقه سرپل ذهاب، تعدادی از نیروهای عراقی کشته یا زخمی شدند؛ نیروی دریایی ارتش ایستگاه رادار عراق در دهانه فاو را منهدم کرد.

241.  اشرار مسلح ضدانقلاب تعدادی از پاسداران انقلاب اسلامی را در منطقه کامیاران شهید کردند و تعدادی از مردم را نیز به گروگان گرفتند.

242.  ادامه اقدامات ایذایی عناصر سازمان مجاهدین خلق (منافقین) علیه نظام جمهوری اسلامی. امروز در تهران عناصر این سازمان علاوه‌بر به‌شهادت‌رساندن یکی از پاسداران کمیته انقلاب اسلامی، به‌سوی یک واحد گشتی کمیته تیراندازی کردند.

243.  سخنگوی شورای‌عالی دفاع تأکید کرد که اگر ما از مواضع خود درخصوص جنگ تحمیلی کوتاه می‌آمدیم، دشمن سال‌ها در خاک ما می‌ماند و باج می‌خواست؛ نخست‌وزیر ضمن تأکید بر اینکه تا تحقق تمامی شروط ایران، جنگ پایان نخواهد یافت، ایجاد صلح در منطقه را باوجود صدام حسین غیرقابل حصول دانست.

244.  هم‌زمان با ورود شمار دیگری از اسیران عراقی عملیات بیت‌المقدس به تهران، یک هیئت از صلیب‌سرخ جهانی به دعوت ایران برای گفت‌وگو درباره طرح پیشنهادی این کشور مبنی‌بر دیدار اسرا با خانواده‌هایشان به تهران آمد.

245.  فرمانده کل ارتش خلقی عراق هنگام بازدید از مرکز آموزشی نیروهای داوطلب عرب، حضور این نیروها در جنگ با ایران را یک جنگ قوی و مقدس دربرابر دشمن ایرانی معرفی کرد.

246.   با ازسرگیری پروازهای عادی میان بغداد و قاهره، روابط عراق و مصر نزدیک می‌شود. به نوشته یک روزنامه آلمانی، این نزدیکی سرآغاز نزدیک‌شدن مصر به جهان عرب است.

247.  با تکمیل حلقه محاصره خرمشهر به‌همت رزمندگان ایران، روزنامه امریکایی وال ‌استریت ژورنال نوشت ازدست‌دادن خرمشهر ضربه بزرگی را بر عراق وارد خواهد ساخت؛ رادیو بی‌بی‌سی هم خاطرنشان کرد در چنین صورتی عراق جای پای خود را در شرق شط‌العرب از دست خواهد داد.

248.  درپی حمله هوایی دو روز پیش هواپیماهای رژیم صهیونیستی به اردوگاه‌های فلسطینی در جنوب لبنان، آیت‌الله منتظری در دیدار با سفیر فلسطین در تهران گفت که ما در تعقیب شعار "امروز ایران، فردا فلسطین" کوشا بوده و هستیم.

249.  پس از گذشت 17 روز از بازداشت دانشجویان هوادار جمهوری اسلامی ایران توسط پلیس آلمان فدرال، یک مقام آلمانی اعلام کرد قرار است بازداشت‌شدگان به‌طور انفرادی از این کشور اخراج شوند.