جلد19 - آزادسازی خرمشهر

تاریخ انتشار
۲۲ اردیبهشت ۱۳۶۱
صاحب اثر
مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس

برای مشاهده شرح روز بر روی دریافت فایل کلیک کنید

250.  در سیزدهمین روز از نبرد بیت‌المقدس بجز بمباران هوایی و یک درگیری زمینی در شمال منطقه طلائیه، درگیری مهمی ‌بین نیروهای ایران و عراق رخ نداد و هر دو طرف ضمن تبادل آتش روی مواضع یکدیگر، به تثبیت و تحکیم مواضع خود مشغول بودند.

251.  بررسی مشکلات موجود در جریان سه مرحله گذشته عملیات بیت‌المقدس در جلسه صبح امروز فرماندهان و مسئولان ستادي سپاه پاسداران در قرارگاه مرکزی کربلا.

252.  فرماندهان قرارگاه مرکزی کربلا در نشست بعدازظهر امروز خود باتوجه‌به نیاز به نیروهای پیاده بیشتر برای مرحله چهارم عملیات بیت‌المقدس، انتقال تعدادی دیگر از یگان‌های پیاده قرارگاه فجر از منطقه فکه به خرمشهر و نیز رهاسازی قرارگاه فتح از پدافند خط مرزی شمال شلمچه را در دستور کار قرار دادند. علاوه‌براین، بررسی کلیات طرح مانور مرحله بعدی عملیات از دیگر موضوعات مطرح‌شده در این جلسه بود.

253.  با گذشت سیزده روز از آغاز عملیات بیت‌المقدس و درحالي‌كه ارائه‌نشدن آمار تلفات و خسارات واردشده بر ارتش عراق در این عملیات موجب نارضایتی فرمانده سپاهی قرارگاه کربلا شده است، سرانجام آمار اسرای عراقی این عملیات اعلام شد.

254.  امروز علاوه‌بر تشییع پیکرهای شهداي بسیجی، سپاهی و ارتشی عملیات بیت‌المقدس، تعدادی از مجروحان این عملیات نیز برای درمان به مراکز درمانی چند شهر کشور منتقل شدند.

255.  متلاشی‌شدن یک خانه تیمی ‌متعلق به سازمان مجاهدین خلق‌ (منافقین) در تهران و 10 خانه تیمی‌ متعلق به سازمان پیکار در راه آزادی طبقه کارگر در شیراز. در واکنش به این دو عملیات، عناصر این دو سازمان نیز 4 نفر را در تهران و یک نفر را در شیراز به شهادت رساندند.

256.   روابط عمومي استانداري خوزستان و استاندار ايلام چگونگي بازسازي مناطق آسیب‌دیده اين دو استان در جنگ را بررسی و تشریح كردند.

257.  در آستانه اجلاس وزیران امور خارجه شش کشور عضو شورای همکاری خلیج‌فارس، روزنامه اطلاعات به کویت هشدار داد از ادامه کمک‌های مالی به عراق خودداری کند.

258.  در ادامه اصرار حكومت عراق بر مطامع خود به‌وي‍‍ژه حاكميت مطلق بر اروندرود، فرمانده ارتش خلقي اين كشور گفت فرزندان ملت ما بيش از هر زمان ديگر آماده‌اند تا به مبارزه عليه دشمن ادامه دهند تا اينكه دشمن به تمامي حقوق ما در سرزمين، آبراه‌ها و حاكميت اعتراف كند.

259.  به‌دنبال حمله جنگنده‌های عراقی به هواپیمای حامل وزیر امور خارجه الجزایر که به سقوط این هواپیما در خاک ایران و کشته‌شدن سرنشینان آن منجر شد، مدارک مربوط به این تهاجم در اختیار کارشناسان الجزایری قرار گرفت.

260.   روزنامه لوموند و خبرگزاری یونایتدپرس نبرد خرمشهر را سرنوشت‌ساز و تعیین‌کننده دانستند و خبرنگار خبرگزاری فرانسه نیز پیش‌بینی کرد که به‌زودی خرمشهر صحنه نبرد عظیمی خواهد شد.

261.   کشورهای عرب حوزه خلیج‌فارس که علاوه‌بر حمایت خود از حکومت عراق، به‌دنبال جلب حمایت بیشتر مصر از حکومت صدام حسین هستند، از روابط حسنه ایران و سوریه ابراز نگرانی کردند.

262.   در تحلیل موضع کشورهای غربی درباره جنگ عراق و ایران و تحولات اخیر جبهه‌های جنگ، راديو حزب كتائب لبنان گفت مقامات اروپاي غربي كه نگراني خود را حتي از جزئي‌ترين پيروزي نيروهاي ايران پنهان نمي‌كنند، هرگز نمي‌خواهند عراق از اين جنگ مغلوب و شكست‌خورده خارج شود؛ روزنامه کریستین ساینس مانیتور و رادیو بی‌بی‌سی احتمال ورود نیروهای ایران به داخل خاک عراق و دخالت ایران در امور داخلی کشورهای منطقه را عامل نگرانی کشورهای عرب منطقه اعلام کردند؛ روزنامه تایمز نوشت که بازپس‌گیری خرمشهر توسط ایران تهدید آني برای خاک کویت به شمار می‌آید.

263.   حکومت عراق در ادامه تلاش برای برگزاری اجلاس آتی سران جنبش عدم‌تعهد در بغداد، دو نماینده خود را به‌همراه دعوت‌نامه به 9 کشور آسیایی و افریقايي فرستاد.

ضمیمه گزارش2: جلسه فرماندهان و مسئولان ستادی سپاه پاسداران به‌منظور بررسی مشکلات عملیات بیت‌المقدس و ارائه طرح برای آینده آن.