جلد19 - آزادسازی خرمشهر

تاریخ انتشار
۲۳ اردیبهشت ۱۳۶۱
صاحب اثر
مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس

برای مشاهده شرح روز بر روی دریافت فایل کلیک کنید

264.   در چهاردهمين روز از عمليات بيت‌المقدس، مسئول پست شنود (استراق‌سمع) سپاه در قرارگاه كربلا، بعد از آخرين تغييرات در جبهه ارتش عراق، گزارشي از وضعيت نيروهاي دشمن به فرماندهي قرارگاه كربلا ارائه داد.

265.   درحالی‌که فرماندهي مشترك قرارگاه كربلا آزادسازي خرمشهر را براي ادامه عمليات بيت‌المقدس در اولويت مي‌داند و حركت به‌سمت بصره را به آينده موكول كرده است، در جلسه ستاد نيروي زميني ارتش در تهران پيشنهاد شد كه مرحله بعدي عمليات از نوار مرزي به داخل خاك عراق با هدف تهديد بصره، كه مي‌تواند ارتش عراق را به عقب‌نشيني از خرمشهر مجبور كند، انجام پذيرد.

266.   فرمانده كل سپاه پاسداران، به‌دليل نياز مبرم به نيروي آموزش‌ديده براي اجراي مرحله چهارم عمليات بيت‌المقدس، در تلفن‌گرامی ‌از فرماندهان مناطق ده‌گانه سپاه در سراسر كشور خواست تا تمام توان خود را براي اعزام نيرو به منطقه عملياتي به ‌کار گیرند.

267.   در جبهه شمال‌غرب كشور و در عمليات نفوذي نيروهاي خودي به خاك عراق، شماري از نظاميان عراقي كشته يا مجروح شدند. همچنین چندین قبضه سلاح و مقداری مهمات نیز به غنیمت گرفته شد.

268.   دفع حمله اشرار مسلح ضدانقلاب به پاسداران مستقر در يكي از روستاهاي محور مهاباد ـ اروميه.

269.   صبح امروز پيكر تعدادي ديگر از شهداي عمليات بيت‌المقدس در شهرهاي مختلف كشور تشييع و به خاك سپرده شد؛ هم يكي از فقهاي شوراي نگهبان در مراسم گراميداشت ياد شهدا در تهران درخصوص اهميت آزادسازي خرمشهر گفت كه اگر 10 ميليون كشته هم در اين راه بدهيم، ارزش دارد.

270.  سرپرست جمعيت هلال‌احمر جمهوري اسلامي ايران به‌همراه جمعي از كاركنان اين سازمان با رئيس‌ مجلس شوراي اسلامي ديدار كرد و از فعاليت اين سازمان در جبهه‌هاي جنگ گزارش داد.

271.  ايران از سازمان‌ها و مجامع بين‌المللي خواست تا با بازديد از هويزه، ابعاد وسيع جنايات رژيم عراق را از نزديك مشاهده كنند.

272.  وزارت امور خارجه ايران در آستانه سالروز اشغال سرزمين فلسطين، با انتشار بيانيه‌اي پيوستن مصر به جامعه اعراب و نيز شركت اين كشور در جنگ ايران و عراق را توطئه جديد امريكا با هدف ضربه‌زدن به انقلاب اسلامي ايران و انقلاب فلسطين دانست؛ معاون سياسي وزير امور خارجه ايران در ديدار سفير سوريه در تهران گفت رژيم مصر با كمك صدام انقلاب اسلامي ايران را مورد حمله قرار داده است.

273.  روزنامه نیویورک تایمز در گزارشي با طرح اين پرسش كه آيا ايران به بازپس‌گرفتن خاك خود اكتفا مي‌كند يا جنگ را ادامه خواهد داد، به‌ تحليل وضعيت جبهه‌هاي جنگ ايران و عراق پرداخت؛ ‌راديو بي‌بي‌سي گفت ايران مصمم است كه اگر عراق شرايط او را نپذيرد، مسئله خود را در ميدان جنگ حل كند.

274.  یک روزنامه امریکایی در گزارشي علت عقب‌نشيني عراق از منطقه جنوب‌غربي اهواز را جلوگيري از شكست بزرگ ديگر و نيز نشان‌دادن تمايل به مذاكره و حل اختلافات با ايران دانست و نوشت وقتي ايراني‌ها به پيروزي دست يابند بر تقاضاهایشان خواهند افزود.

275.  راديو امان (اردن) از بررسي موضع سوريه در حمايت از ايران در اجلاس آتي شوراي همكاري خليج‌فارس در كويت خبر داد؛ يك نشريه مصري حمايت سوريه از ايران را به‌منزله تهديد مستقيم عليه امنيت و قوميت رژيم بعث عراق توصيف كرد.

276.   درپي تغيير موضع دولت هند در قبال محل برگزاري اجلاس آتي جنبش عدم‌تعهد، دولت يوگسلاوي نيز در حمايت خود از برگزاري اين اجلاس در بغداد تجديدنظر كرد؛ وزير امور خارجه ايران در ديدار با سفير يوگسلاوي در تهران اظهارات اخير مقامات اين كشور درباره تغيير احتمالي محل برگزاري اجلاس عدم‌تعهد از بغداد را گامي‌ مثبت براي شناخت واقعيت‌ها توصيف كرد.