جلد19 - آزادسازی خرمشهر

تاریخ انتشار
۲۴ اردیبهشت ۱۳۶۱
صاحب اثر
مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس

برای مشاهده شرح روز بر روی دریافت فایل کلیک کنید

277.  درحالي‌كه اغلب يگان‌هاي ايران در پانزدهمين روز عمليات بيت‌المقدس به بازسازي و تجديد قوا مشغول هستند، يگان‌هايي از لشكر6 زرهي عراق با حمله به مواضع نيروهاي ايران در شمال طلائيه، پاسگاه شهابي و مناطق مجاور آن را بار ديگر اشغال كردند.

278.  حدود دو ساعت پس از شروع حمله بعدازظهر ارتش عراق به مواضع نيروهاي ايران در محور پاسگاه شهابي، درحالي‌كه عراقي‌ها تا اين زمان توانسته بودند خاكريز اول نيروهاي ايران در جنوب اين پاسگاه را اشغال كنند، فرمانده كل سپاه پاسداران در تماس با ساير فرماندهان به بررسي اهداف احتمالي اين حمله و راه‌هاي مقابله با هرگونه تهديد دشمن براي اشغال مجدد جبهه شمالي منطقه عمليات (جفير و جنوب كرخه‌كور) به‌خصوص جاده اهواز ـ ‌خرمشهر پرداخت.

279.  سه روز پس از پايان مرحله سوم عمليات بيت‌المقدس، ارتش عراق با تقويت مواضع خود در منطقه مرزي طلائيه و كوشك تا شلمچه در تلاش است تا از هرگونه نفوذ نيروهاي ايران به خاك عراق جلوگيري كند. در مقابل، قواي ايران سعي دارند ضمن دفاع از مناطق آزادشده، با بازسازي و تجديد قوا، براي اجراي چهارمين مرحله از عمليات در روزهاي آينده آماده شوند.

280.  عناصر ضدانقلاب در مناطقي از سنندج، مهاباد، مياندوآب، صائين‌دژ و ديواندره به نيروهاي خودي يورش برده و تعدادي را شهيد يا مجروح كردند و خود نيز متحمل تلفاتي شدند؛ نيروهاي خودي در دو عمليات در محورهاي مهاباد ـ سردشت و بانه - سقز، سه روستا و يك ارتفاع را از وجود عناصر ضدانقلاب پاك‌سازي كردند.

281.  تشییع و خاک‌سپاری تعداد ديگري از شهداي عمليات بيت‌المقدس در شهرهای کاشان و ارومیه.

282.  به‌دنبال دعوت ستاد تبليغات جنگ، گروهي از خبرنگاران داخلي و خارجي از آثار باقيمانده از تجاوز ارتش عراق در هويزه، ديدن كردند.

283.  در ادامه واكنش رسانه‌هاي خارجي به رويدادهاي عمليات بيت‌المقدس، راديو بي‌بي‌سي سقوط خرمشهر را به‌منزله لطمه شديد بر اعتبار حكومت عراق دانست؛ روزنامه كريستين ساينس مانيتور نوشت دولت امريكا با برتري هريك از طرفين جنگ ايران و عراق مخالف است؛ روزنامه الاهرام پيروزي ايران در جنگ را به‌منزله خطر ايجاد يك كمربند شيعي از ايران تا جنوب لبنان قلمداد كرد.

284.  درپي سفر دو نماينده رئيس‌جمهور عراق به 9 كشور آسيايي و افريقايي به‌منظور دعوت از سران اين كشورها براي شركت در اجلاس آتي سران جنبش عدم‌تعهد در بغداد، بعدازظهر امروز دو تن از مقامات وزارت امور خارجه ايران نيز سفر خود را به 11 كشور افريقايي آغاز كردند.

 

285.  روزنامه پولیتیکای یوگسلاوی دست‌داشتن بعضی از مخالفان داخلی جمهوری اسلامی ایران را در سرنگونی هواپيماي حامل وزير امور خارجه الجزاير محتمل دانست؛ راديو بي‌بي‌سي گفت اين حادثه نگراني كشورهاي عرب حوزه خليج‌فارس را در مورد پايان‌دادن به جنگ ايران و عراق ازطريق مذاكره افزايش داده است.

286.   در آستانه گردهمايي وزرای امور خارجه شش کشور عضو شورای همکاری خلیج‌فارس، دبيركل این شورا از تمام كشورهاي عربي خواست كه در حمايت از عراق سهيم باشند؛ وزارت امور خارجه جمهوري اسلامي ايران با انتشار بيانيه‌اي ضمن مردود دانستن هرگونه مداخله در امور كشورهاي عضو شوراي همكاري خليج‌فارس، به دولت‌هايي كه تاكنون از حكومت عراق حمايت كرده‌اند هشدار داد كه چنانچه از اين حمايت دست برندارند دچار زيان خواهند شد.

287.  خبرگزاري فرانسه از اعلام آمادگي رژيم صهيونيستي براي جنگ در جنوب لبنان خبر داد.