جلد19 - آزادسازی خرمشهر

تاریخ انتشار
۲۵ اردیبهشت ۱۳۶۱
صاحب اثر
مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس

برای مشاهده شرح روز بر روی دریافت فایل کلیک کنید

288.  امروز نيروهاي ايران به مواضع نيروهاي عراقي در محور پاسگاه شهابي، كه از ديروز بار ديگر به اشغال آنها درآمده است، ‌حمله كردند؛ فرمانده نيروي زميني ارتش موفقيت ديروز عراقي‌ها در اشغال پاسگاه شهابي را ناشي‌از آرايش نامناسب نيروهاي خودي در اين منطقه اعلام كرد؛ فرمانده كل سپاه پاسداران عمليات ديروز عراق را با اجلاس امروز شوراي همكاري خليج‌فارس مرتبط دانست.

289.  ارتش عراق با متمركزساختن نيروهايش در پشت نوار مرزي شلمچه تا طلائيه و محور شلمچه ـ خرمشهر، مي‌كوشد از نفوذ نيروهاي ايران به داخل خاك عراق و نيز محاصره خرمشهر جلوگيري كند.

290.  اعلام آخرین آمار شهیدان ایرانی و اسیران عراقی عملیات بیت‌المقدس.

291.  امروز در شهرهاي كرمان، بندرعباس، زنجان و چندين شهر در استان گيلان تعداد ديگري از شهيدان عمليات بيت‌المقدس تشييع و به خاك سپرده شدند.

292.  عناصر ضدانقلاب بخشدار يكي از شهرستان‌هاي توابع اروميه را گروگان گرفتند و در سردشت يك پاسدار و يك فرد غيرنظامي را به ‌شهادت ‌رساندند.

293.  اعضاي سازمان مجاهدين خلق (منافقين) در يك مورد بمب‌گذاري و سه مورد ترور در تهران و شيراز، چند تن از مدافعان انقلاب اسلامي را شهید و مجروح كردند. چند نفر از اعضاي اين سازمان نيز كشته و تعدادي دستگير شدند.

294.  رژيم عراق كه پس از تحمل تلفات بسيار در سلسله عمليات‌هاي رزمندگان ايران در هشت ماه اخير براي آزادسازي مناطق اشغالي استان خوزستان (ثامن‌الائمه(ع)، فتح‌المبين و طریق‌القدس) با كمبود نيروي انساني مواجه شده است، با فراخواندن افراد ديگري براي حضور در ارتش اين كشور، به شركت تمامي توده‌هاي مردمي در جنگ با ايران اصرار مي‌ورزد.

295.  كميته بين‌المللي صليب‌سرخ تمهيداتي در نظر گرفته است تا اسراي ايراني و عراقي كه هم‌اكنون در اين دو كشور نگهداري مي‌شوند، به‌زودي با بستگانشان ديدار كنند.

296.   رئيس كميته صلح سازمان كنفرانس اسلامي با ارسال پيام‌هايي جداگانه براي رؤساي جمهور ايران و عراق، از فعاليت‌هاي چندماهه اين كميته ازجمله ديدارهاي اعضاي آن از تهران و بغداد گزارش داد.

297.  معاون سياسي وزارت امور خارجه به‌دنبال سياست توسعه روابط و هماهنگ‌كردن سياست‌هاي منطقه‌اي ايران با كشورهاي پيشروي عرب كه جبهه موسوم به"پايداري عرب"را تشكيل داده‌اند، با نمايندگان ليبي و الجزاير در تهران ملاقات كرد.

298.  نشست امروز وزيران امور خارجه شش كشور عضو شوراي همكاري خليج‌فارس در كويت براي بررسي تحولات جنگ ايران و عراق و اتخاذ موضعي مشترك در قبال آن، بدون نتيجه پايان يافت.

299.  در آستانه اجراي چهارمين مرحله از عمليات بيت‌المقدس براي آزادسازي خرمشهر، رسانه‌هاي غربي با اشاره به تلاش ايران و عراق براي دراختيارداشتن اين شهر، معتقدند درصورت سقوط خرمشهر، اين امر به‌منزله بزرگ‌ترين شكست عراق در جنگ خواهد بود.

300.  یک روزنامه سوری ضمن اعلام اينكه ايران قصد ندارد به هيچ‌يك از كشورهاي عرب منطقه تجاوز كند، تأكيد كرد كه صدام حسين بايد سرنگون شود.