جلد19 - آزادسازی خرمشهر

تاریخ انتشار
۲۷ اردیبهشت ۱۳۶۱
صاحب اثر
مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس

برای مشاهده شرح روز بر روی دریافت فایل کلیک کنید

315.  در دومین روز نبرد متوالی در کوشک، بامداد امروز نیروهای ایران به نظامیان عراق مستقر در دژ مرزی جنوب کوشک حمله بردند و توانستند ضمن انهدام بخشی از قوای دشمن، در نوار مرزی مستقر شوند.

316.   فرماندهان ارشد ارتش و سپاه در نشست امشب خود، پس از بررسی سه طرح مانور ارائه‌شده برای اجرای مرحله چهارم عملیات بیت‌المقدس، پیشنهادهایشان را دراین‌خصوص مطرح کردند و درنتیجه مقرر شد فرماندهی قرارگاه مرکزی کربلا با بررسی این پیشنهادها، طرح مانور قطعی را فردا به قرارگاه‌های عملیاتی ابلاغ کند.

317.  هم‌زمان با تشييع پيكرهاي تعدادي از شهيدان عمليات بيت‌المقدس در اصفهان، مجلس بزرگداشت شهيدان اين عمليات در تهران برگزار شد و سخنگوي شوراي‌عالي دفاع در اين مراسم ضمن تأكيد بر اين مطلب كه ايران قصد تجاوز به هيچ كشوري را ندارد، اعلام كرد اگر نيروهاي ايران از مرز با عراق عبور كنند، فقط براي احقاق حق ایران است.

318.  امروز در مهاباد و اشنويه، ضدانقلابيون مسلح تعدادي از نيروهاي نظامي و غيرنظامي را به شهادت رسانده يا مجروح كردند؛ با تلاش مدافعان انقلاب اسلامي دو پايگاه اشرار مسلح ضدانقلاب در مهاباد و يكي از روستاهاي تابعه بوكان پاك‌سازي شد.

319.  درپي هشدار ديروز امام خميني به كشورهاي عرب حامي صدام حسين، وزير دفاع كويت از آمادگي كشورش براي مقابله با هرگونه تعرض به خاك كويت خبر داد و وزير دفاع مصر هم ضمن حمايت مجدد از عراق تأكيد كرد كه هيچ سرباز مصري به نفع عراق نمي‌جنگد.

320.  با آزادشدن هويزه و رفع تهديد توپخانه‌اي دشمن از چند شهر ديگر استان خوزستان در جريان عمليات بيت‌المقدس، خبرگزاري فرانسه با اشاره به تلاش دولت جمهوري اسلامي ايران براي تأمين بخشي از نيازهاي اهالي اين شهرها براي بازگشت به خانه و احياي زندگي‌شان مبلغ غرامت درخواست‌شده ازسوي ايران را 50 ميليارد دلار ذكر كرد.

321.  وزير امور خارجه امريكا ضمن ارائه گزارش اخبار پيروزي‌هاي نظامي ايران به اعضاي پيمان ناتو، گفت كه پيروزي ايران در جنگ با عراق بر منافع غرب اثر مي‌گذارد.

322.  رادیو بی‌بی‌سی بيانيه مشترك رهبران سوريه و ليبي كه در آن حكومت عراق به‌عنوان آغازگر جنگ با ايران معرفي شده است، را ادامه پشتيباني سوريه و ليبي از ايران دانست. مطبوعات عراق نيز اين دو كشور را به‌دليل آنچه آنها خيانت به ملت عراق مي‌پندارند، به‌شدت مورد حمله قرار دادند؛ وزير دفاع مصر از سوریه و لیبی خواست حمايت خود را از ايران قطع كنند؛ سخنگوي شوراي‌عالي دفاع ايران از مواضع دولت‌هاي سوريه، ليبي و الجزاير تجليل كرد.

323.  رسانه‌هاي غربي پس از گذشت شانزده روز از آغاز عمليات بيت‌المقدس و مشاهده پيروزي‌هاي رزمندگان ايران در اين عمليات، همچنان به القاء واهمه در اعراب درخصوص آنچه آنها خطر گسترش انقلاب اسلامي ايران قلمداد مي‌كنند، مشغول هستند تا از اين طريق بتوانند جبهه‌اي واحد از كشورهاي عرب در مقابل ايران ايجاد كنند.

324.  در آستانه پيروزي قاطع قواي نظامي ايران بر ارتش عراق، نشريه النهار پيش‌بيني كرد كه ممكن است رژيم اشغالگر قدس به جنوب لبنان حمله كند تا به اين وسيله با كاستن از فشار سوريه بر مرزهاي عراق و اردن، اين دو كشور بتوانند قسمت اعظم نيروهاي خود را به مقابله با ايران اختصاص دهند.

325.  دو هفته پس از حادثه سقوط هواپيماي حامل وزير امور خارجه الجزاير در خاك ايران و باوجود ارائه مدارك متعدد توسط ايران درباره دست‌داشتن حكومت عراق در اين حادثه، مجله نيوزويك به نقل از منابع اطلاعاتي فرانسه، ايران را مسئول اين حادثه دانست.

326.   امروز يك هيئت عراقي سفر خود را به چهار كشور عربي منطقه آغاز كرد تا سران آنها را براي شركت در اجلاس آتي جنبش عدم‌تعهد در بغداد دعوت كند؛ وال ‌استريت ژورنال از تدارك برگزاري اين اجلاس در بغداد نوشت.