روزشمار جلد 2- بحران در خوزستان

تاریخ انتشار
۱۱ خرداد ۱۳۵۸
صاحب اثر
مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس

برای مشاهده شرح روز بر روی دریافت فایل کلیک کنید 

278 استقرار پاسداران انقلاب و نیروهای انتظامی در خرمشهر و آبادان؛ تحصن، مظلوم نمایی و راهپیمایی عناصر خلق عرب با حمایت آیت الله شبیر خاقانی در خرمشهر و آبادان؛ حملات پراکنده به مراکز دولتی از جمله پادگان دژ؛ آتش زدن انبار بزرگ خرما در خسروآباد؛ گزارش مطبوعات از اوضاع این دو شهر؛ برپایی تظاهرات و بروز درگیری بین موافقین و مخالفین، دخالت پاسداران انقلاب و خاتمه یافتن غائله: 12 مجروح و 2 کشته طی درگیری‌های امروز خرمشهر.

Description: پل خرمشهر

279 اظهارات آیت‌الله شبیر خاقانی درباره درگیری امروز خرمشهر و متهم کردن پاسداران به تظاهرکنندگان و تهدید به این‌که ادامه این وضع عواقب خوبی نخواهد داشت. گزارش خبرگزاری فرانسه از درخواست اعضای جامعه عرب از شیخ شبیر خاقانی جهت اعلام جهاد و توصیه او به اعضای خلق غرب به دفاع از خود در صورت ادامه تحریکات.

280 انتشار قطعنامه 12 ماده‌ای متحصنین مسجد امام صادق(ع) خرمشهر و درخواست برکناری مدنی، شناسایی و دستگیری عوامل حوادث خرمشهر و حمله به منزل شیخ شبیر، جمع آوری سلاح‌های توزیع شده بین مردم، رفع سانسور از رادیو و تلویزیون، رفع تبعیض از سوی دولت...

281 اطلاعیه ستاد عشایر مسلمانان عرب آبادان در تقبیح حرکات تجزیه طلبانه و ستیزه‌های ناسیونالیستی و هشدار به عشایر که گول عوامل امپریایسم را نخورند. اعلام آمادگی عدۀ کثیری از جوانان اهواز برای خنثی کردن اعمال ضد انقلاب در پی حمله مسلحانه افراد ضد انقلاب به پمپ بنزین این شهر.

282 روزنامه کیهان مجموعه تلفات انسانی درگیری‌های اخیر خوزستان را تا عصر امروز 49 کشته و 169مجروح اعلام کرد.

283 پیام آیت الله طالقانی به مناسبت حوادث خرمشهر و آبادان و تأکید بر این‌که نظام اسلامی حقوق هر فرد و هر گروهی را تأمین خواهد کرد. فرزندان فارس و عرب خوزستان خود توطئه‌ها را خنثی کنند.

284 بازتاب گسترده درگیری‌های امروز خوزستان در رسانه‌های خارجی از جمله در رادیو آمریکا، رادیو کلن و رادیو بی.بی.سی.

285 استاندار خوزستان و آیت‌الله طاهری عراق را به دست داشتن در وقایع خوزستان متهم کردند. گزارش رادیو رسمی ایران از گشت و شناسایی هلی‌کوپترهای عراقی در مرز؛ خبر مطبوعات درباره استقرار سربازان عراقی در مرز؛ رادیو بغداد خبر تمرکز نیروهای عراقی را در منطقه شط العرب تکذیب کرد؛ گزارش جانبدارانه رادیو صوت الجماهیر (بغداد) از حوادث خوزستان.

286 طومار علما و مسلمانان اهل تسنن کرمانشاه در معرفی حجت الاسلام ملامحمد ربیعی امام جمعه شهر به عنوان نماینده خود برای مذاکره با امام‌خمینی و مقامات اجرایی درباره قانون اساسی بویژه اصل مربوط به مذهب رسمی کشور.

287 مصاحبه مطبوعاتی دکتر یزدی درباره مداخله آمریکا در امور ایران و سیاست دولت در قبال جزایر سه‌گانه و اظهارات آقای خلخالی در مورد خلیج‌فارس: اگر ایالات متحده آمریکا به مداخله خود در امور ایران ادامه دهد و از شناسایی انقلاب ما خودداری کند، روابط خود را با آمریکا قطع خواهیم کرد؛ خلیج‌فارس، خلیج‌فارس است. توضیحات آیت‌الله خلخالی درباره خلیج‌فارس: آنچه گفته‌ام این بوده که خلیج‌فارس قبل از انقلاب اسلامی نه خلیج‌فارس بوده و نه خلیج‌عرب، بلکه خلیج‌آمریکا بود... ولی پس از استقرار جمهوری اسلامی در ایران، اسلامی می‌باشد. این عنوان غیر از تغییر اسم است.