جلد19 - آزادسازی خرمشهر

تاریخ انتشار
۳۱ اردیبهشت ۱۳۶۱
صاحب اثر
مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس

برای مشاهده شرح روز بر روی دریافت فایل کلیک کنید

366.   علی‌رغم گذشت دو روز از تصویب طرح مانور مرحله چهارم عملیات بیت‌المقدس، هنوز هیچ‌یک از قرارگاه‌های عملیاتی برای اجرای آن اعلام آمادگی نکرده‌اند‌‎‌؛ ازاين‌رو بعدازظهر امروز فرماندهان نظامی سپاه و ارتش گرد هم آمدند و پس از بررسی علل این موضوع و نیز بررسی مجدد طرح مانور قرارگاه‌های عملیاتی، تصمیم گرفتند این مرحله از عملیات را در ساعت 21:30 فردا آغاز کنند.

367.   رئیس ستاد مشترک ارتش جمهوری اسلامی ایران، با ارسال نامه‌ای به فرماندهان قرارگاه مرکزی کربلا، به دستور جزءبه‌جزء شماره 9 قرارگاه کربلا، اشکال وارد کرد.

368.   به‌منظور شناسایی محور واگذارشده به قرارگاه نصر برای اجرای مرحله چهارم عملیات بیت‌المقدس، واحدهای گشتی دو تیپ زیر امر این قرارگاه پس از شناسایی قسمتی از منطقه شرق نوار مرزی شمال جاده شلمچه - خرمشهر و نزدیک‌شدن به مواضع نیروهای عراقی، با واکنش آنها مواجه شدند و به عقب بازگشتند.

369.   در ادامه وقایع مربوط به مناطق کردنشین غرب کشور، امروز نیروهای نظامی خودی مرکز تجمع اشرار مسلح ضدانقلاب در يكي از مناطق مهاباد را پاک‌سازی کردند؛ مردم اشنویه به اقدامات ایذایی دیروز ضدانقلابیون در این شهر معترض شدند.

370.  خطيب امروز نماز جمعه تهران با بیان اینکه هم‌اکنون در سطح منطقه تلاش می‌شود تا توجه کشورهای عرب از رژيم صهيونيستي به‌سمت ایران منحرف شود، بار دیگر به ملت‌های عرب منطقه اطمینان داد که ازجانب جمهوری اسلامی ایران خطری متوجه آنها نخواهد بود؛ رادیو اسرائیل با تحریف سخنان حجت‌الاسلام ‌هاشمی رفسنجانی مدعی شد که وی تلویحاً گفته است ایران میل دارد همه حکومت‌های منطقه را سرنگون کند.

371.  خبرنگار گاردين در گزارشی با رد ادعاي قرارگرفتن رژیم عراق در آستانه سرنگوني، گفت صدام حسین به‌دنبال آن است تا قبل از اجلاس آتي غیرمتعهدها در بغداد به صلحی شرافتمندانه دست یابد.

372.  برخی از رسانه‌های خارجی با انعکاس خبر روزنامه الاهرام درخصوص افزایش ارسال سلاح و مهمات از مصر به عراق، هدف از اين اقدام را جلوگيري از استمرار پیروزی‌های اخیر قوای نظامی ایران در جبهه‌های نبرد با عراق دانستند.

ضمیمه گزارش1: مشروح جلسه فرماندهان ارشد ارتش و سپاه به‌منظور بررسی علل آماده‌نشدن قرارگاه‌های عملیاتی، بازنگری مجدد طرح مانور و زمان اجرای مرحله چهارم عملیات بیت‌المقدس.

ضمیمه گزارش2: توضیحات حسین علایی درباره سابقه مخالفت سرتیپ ظهیرنژاد با طرح‌های عملیاتی.