جلد19 - آزادسازی خرمشهر

تاریخ انتشار
۰۱ خرداد ۱۳۶۱
صاحب اثر
مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس

برای مشاهده شرح روز بر روی دریافت فایل کلیک کنید

373.  در بیست‌وسومین روز از آغاز عملیات بیت‌المقدس، رزمندگان ایران چهارمین مرحله از این عملیات را با هدف محاصره و سپس آزادسازی خرمشهر آغاز کردند و در نخستین ساعات موفق شدند علاوه‌بر تصرف مواضع نظامیان عراق در شمال جاده شلمچه‌ ـ خرمشهر به قسمتی از این جاده 15 کیلومتری در محور شلمچه دست یابند.

374.  حمله امروز هواپیماهای عراقی به تأسیسات گاز مایع بندر ماهشهر باعث جراحت چند تن از کارگران آن و تحمیل خساراتی به این تأسیسات شد.

375.  انتقال شمار دیگری از اسیران عراقی عملیات بیت‌المقدس به تهران.

376.   آغاز عملیات پاک‌سازی روستاهای محور پیرانشهر ـ سردشت از وجود اشرار مسلح ضدانقلاب از صبح امروز؛ در دو عملیات دیگر در اطراف مهاباد و سقز بخشی از این مناطق پاک‌سازی گردید؛ در حمله اشرار مسلح غیرقانونی به ادارات دولتی بوکان عده‌ای شهید شدند.

377.  فرمانده کل ارتش خلقی عراق هنگام دیدار از اردوگاه آموزش نظامی اتباع کشورهای عرب برای شرکت در جنگ با ایران، این افراد را بهترین نمونه‌های همبستگی قومی در نبرد با ایران معرفی کرد.

378.  حکومت عراق که هنوز هیچ‌یک از خواسته‌های ایران، یعنی عقب‌نشینی متجاوزان از خاک ایران، پرداخت غرامت، تعیین متجاوز و بازگشت آوارگان عراقی به سرزمین خود را نپذیرفته و همچنان بر حقوق ادعایی خود به‌ویژه در اروندرود اصرار می‌ورزد، خواهان تشدید فشارهای بین‌المللی بر ایران شده تا مقامات ایرانی تن به سازش دهند.

379.  وزیر دفاع امریکا: پیروزی ایران در جنگ با عراق درجهت منافع ملی ما نیست و ما می‌خواهیم این جنگ به‌نحوی پایان یابد که موجب بی‌ثباتی در منطقه نشود.

380.  برخی رسانه‌های امریکایی و اروپایی نگرانی کشورهای عرب منطقه از احتمال ورود قوای نظامی ایران به داخل خاک عراق و نیز اهداف ایران از ادامه جنگ با عراق را مورد بررسی قرار دادند. تلاش این رسانه‌ها و به‌خصوص رژیم صهیونیستی ایجاد و تشدید چنین نگرانی‌هایی است.

381.  هم‌زمان با ابراز نگرانی یک مقام شورای همکاری خلیج‌فارس از ادامه جنگ ایران و عراق، وزیر امور خارجه یکی از کشورهای عضو این شورا بر ضرورت تلاش برای یافتن راه‌حلی که مورد قبول ایران و عراق باشد، تأکید کرد؛ یک روزنامه آلمانی نوشت اعضای این شورا هنوز نتوانسته‌اند برای انجام‌دادن یک عمل مشترک در قبال ایران تصمیم بگیرند.

382.  دبیرکل سازمان کنفرانس اسلامی اطمینان داد راه‌حلی برای پایان‌دادن به جنگ ایران و عراق، در داخل جامعه اسلامی پیدا خواهد شد؛ نخست‌وزیر هند و رئیس سازمان آزادی‌بخش فلسطین به تلاش کشورهای جنبش عدم‌تعهد چشم دوخته‌اند.

383.  سران حکومت مصر تمایل و آمادگی خود را برای ارسال تجهیزات نظامی بیشتر به عراق اعلام کردند. برخی رسانه‌های غربی و عربی دلیل این تصمیم مصر را تلاش برای بهبود روابط سیاسی با عراق، مقابله با انقلاب اسلامی و بازداشتن ایران از ورود به خاک عراق بیان کردند.

384.  در ادامه تلاش‌های دیپلماتیک ایران برای تغییر مکان هفتمین اجلاس سران جنبش عدم‌تعهد که هیئت اعزامی وزارت امور خارجه ایران با وزیر امور خارجه زامبیا دیدار کرد. تأکید سوریه و جبهه دمکراتیک برای آزادی فلسطین بر تغییر مکان برگزاری این اجلاس. یک نشریه چاپ یوگسلاوی هم تحقق این خواسته ایران را محتمل دانست.

385.  شورای همکاری خلیج‌فارس می‌کوشد با تهدید قطع کمک‌های مالی به سوریه، این کشور را به قطع پیمان خود با ایران و رفع اختلافات با عراق وادار کند.