جلد19 - آزادسازی خرمشهر

تاریخ انتشار
۰۲ خرداد ۱۳۶۱
صاحب اثر
مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس

برای مشاهده شرح روز بر روی دریافت فایل کلیک کنید

386.   در ادامه مرحله چهارم عملیات بیت‌المقدس که از شب گذشته آغاز شده است، امروز رزمندگان ایران به پیشروی خود در منطقه شمال‌غربی خرمشهر ادامه داده و با رسیدن به جاده خرمشهر ـ شلمچه و سپس اروندرود، خرمشهر را محاصره کردند و آماده ورود به این شهر و پاک‌سازی آن از وجود اشغالگران عراقی شدند.

387.  اخبار عملیات رزمندگان ایران در جلسه رؤسای سه قوه مجریه، مقننه و قضائیه بررسی شد؛ نمایندگان مجلس شورای اسلامی در بیانیه‌ای از رزمندگان تقدیر کردند.

388.  با اجرای مرحله چهارم عملیات بیت‌المقدس و محاصره‌شدن اشغالگران عراقی در خرمشهر، امروز ارتش کویت به ‌حالت آماده‌باش درآمد و اعلام شد جنگنده‌های رژیم صهیونیستی مدتی است به‌طور منظم در فضای عربستان سعودی به گشت‌زنی می‌پردازند.

389.  بازتاب گسترده اجرای چهارمین مرحله عملیات بیت‌المقدس در رسانه‌های معتبر خبری دنیا؛ اغلب این رسانه‌ها فقط به نقل گزارش‌های نظامی ایران و عراق اکتفا کرده و از ارزیابی این گزارش‌ها خودداری می‌کنند.

390.  در ادامه عملیات پاک‌سازی روستاهای محور پیرانشهر ـ سردشت که از روز گذشته آغاز شده است، تا قبل از ظهر امروز 9 روستا پاک‌سازی و 12 کیلومتر از این محور آزاد شد.

391.  با اجرای چند عملیات نیروهای امنیتی، شماری از اعضای سازمان مجاهدین خلق (منافقین) کشته یا دستگیر شدند؛ براثر انفجار یک بمب صوتی در قم چند نفر مجروح شدند.

392.  رئیس‌جمهور ایران به کشورهای عرب حوزه خلیج‌فارس اطمینان داد اگر ایران مورد تعرض قرار نگیرد، جمهوری اسلامی ایران نه‌تنها هیچ تهدیدی برای آنان نخواهد بود بلکه می‌کوشد روابطش را با کشورهایی که به انقلاب اسلامی احترام می‌گذارند، تقویت کند.

393.  هیئت دولت امروز علاوه‌بر اعلام مفاد مصوبه تأمین هزینه‌های بازسازی و نوسازی مناطق جنگ‌زده، بودجه‌ای را هم برای تأمین نیازهای رفاهی اسیران عراقی اختصاص داد. این مصوبه بازتاب خارجی نیز داشت.

394.  تولیت آستان قدس رضوی در نامه‌ای به امام خمینی برای بازسازی شهر هویزه، کسب تکلیف کرد. امام خمینی با این درخواست موافقت کردند.

395.  یک هیئت بازرگانی ایران امروز عازم سوریه شد تا توافقنامه اقتصادی دو کشور را اجرایی کند. رادیو اسرائیل این سفر را در چارچوب توافق اخیر دو کشور برای فروش نفت ارزان‌قیمت به سوریه در ازای قطع خط لوله نفت عراق اعلام کرد.

396.   درپی ادعای دو روزنامه‌نگار امریکایی مبنی‌بر اینکه ایران لوازم یدکی تجهیزات نظامی امریکایی خود را از طریق رژیم صهیونیستی تهیه کرده است، مجله لبنانی الکفاح العربی از قول دولت ایران نوشت این لوازم از منابع دیگر تهیه شده است.

397.  روزنامه‌های کویت اعلام آمادگی مصر برای ارسال تجهیزات نظامی بیشتر به عراق را اعلام رسمی این کشور برای شرکت در جنگ با ایران برشمردند. یک روزنامه سوری این پشتیبانی گسترده را توطئه‌ای نیابتی ازطرف امریکا علیه انقلاب ایران خواند و خبرگزاری فرانسه آن را ناشی‌از نگرانی مصر از پیروزی احتمالی ایران در جنگ دانست.

398.  امیدواری رئیس‌جمهور عراق به ازسرگیری روابط مصر با دیگر کشورهای عربی؛ وزیر اطلاعات عمان معتقد است امت عرب بدون مصر قادر نخواهد بود با خطرهای پیش رو مقابله کند.

399.  دیدار معاون نخست‌وزیر عراق با سفیر یوگسلاوی در بغداد به‌دنبال اظهارات دو تن از مقامات یوگسلاوی درمورد احتمال تغییر محل برگزاری اجلاس آتی سران جنبش عدم‌تعهد.