جلد19 - آزادسازی خرمشهر

تاریخ انتشار
۰۳ خرداد ۱۳۶۱
صاحب اثر
مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس

برای مشاهده شرح روز بر روی دریافت فایل کلیک کنید

400.  آزادسازی خرمشهر به‌همت رزمندگان ایران بیست‌وپنج روز پس از آغاز نبرد بیت‌المقدس و اسارت هزاران تن از نیروهای ارتش بعث عراق که این شهر را به مدت 19 ماه در اشغال داشتند.

401.  درپی انتشار خبر آزادسازی خرمشهر موجی عظیم از هیجان و خوشحالی سراسر کشور را فراگرفت. ایرانیان مقیم برخی کشورهای خارجی نیز با شنیدن این خبر مسرت‌بخش به ابراز شادمانی پرداختند.

402.  در نخستین ساعات ورود رزمندگان ایران به خرمشهر، اولین گروه خبرنگاران داخلی با اشتیاق فراوان وارد این شهر شدند تا مشاهدات خود را از نتیجه دلاوری‌های رزمندگان و همچنین آثار برجای‌مانده از جنایات ارتش بعث عراق به تصویر بکشند.

403.  به‌دنبال انتشار خبر آزادسازی خرمشهر، شماری از مراجع تقلید کشوری و لشکری این پیروزی بزرگ را به امام خمینی تبریک گفتند و رئیس‌جمهور، رئیس مجلس و نخست‌وزیر با ایشان دیدار کردند.

404.  امام خمینی درپی آزادسازی خرمشهر در پیامی ضمن سپاس خداوند و تبریک به رزمندگان، فرماندهان و ملت ایران از آنان خواستند تا هوشیار باشند و از یاد خدا غفلت نکنند. ایشان با هشدار به حکومت‌های منطقه به آنها اطمینان دادند که درصورت پرهیز از اطاعت امریکا و وابستگانش و رفتار با ایران براساس حکم اسلام و قرآن، مورد حمایت و پشتیبانی جمهوری اسلامی ایران قرار خواهند گرفت.

405.  فرمانده نیروی زمینی ارتش در سخنانی با توصیه رزمندگان به حفظ نظم و اجتناب از غرور ناشی‌از پیروزی، تأکید کرد پیروزی نهایی فقط به مرزها و گرفتن خاکمان از دست صدام تمام نمی‌شود و باید احقاق حق کنیم و انتقام خون شهدای عزیزمان را بگیریم.

406.   بازتاب گسترده خبر آزادسازی خرمشهر در رسانه‌های خبری دنیا؛ تعدادی از این رسانه‌ها با فرض صحت آن، نتایج و عواقب این اتفاق مهم را تحلیل و تفسیر کرده و آزادی خرمشهر را شکستی تحقیرکننده برای حکومت عراق توصیف و آن را موجب نگرانی حامیانش اعلام کردند.

407.  با اجرای دو عملیات علاوه‌بر انهدام بخشی از نیروهای ضدانقلاب مسلح در محور مهاباد ـ سردشت، دو روستای میاندوآب پاک‌سازی شد.

408.  برای پیشگیری از حملات گروه‌های مسلح غیرقانونی به خودروهای حامل نیرو و محموله‌های دولتی، لشکر28 سنندج خواستار هماهنگی ادارات دولتی با نیروهای نظامی برای تأمین امنیت این خودروها شد.

409.  امروز در تهران گروه‌های ضدانقلاب بمبی منفجر کردند و نوجوانی را هنگام تکبیرگویی به شهادت رساندند؛ در باختران (کرمانشاه) یک فرد حامل بمبی قوی دستگیر شد.

410.  رئیس مجلس شورای اسلامی معتقد است برای وادارکردن حکومت عراق به پرداخت غرامت باید این حکومت زیر فشار قرار گیرد؛ وزیر امور خارجه نیز بر ایستادگی ایران تا تحقق این شرط تأکید کرد.

411.  وزیر امور خارجه عصر امروز در مصاحبه با خبرنگاران سازمان صداوسیما و خبرگزاری جمهوری اسلامی موضع ایران درباره شورای همکاری خلیج‌فارس و گردهمایی‌های پی‌درپی آنها را تشریح کرد.

412.  معاون حقوقی وزارت امور خارجه ایران اقدام حکومت صدام در تخریب کامل شهر هویزه را خلاف ابتدایی‌ترین قوانین بین‌المللی و عاملان آن را جنایتکاران جنگی قابل‌تعقیب کیفری اعلام کرد.

413.  عراق در آخرین ساعات حضور نیروهایش در خرمشهر، از کشورهای عربی درخواست کمک کرد؛ صدام حسین گفت از آمدن سربازان مصری برای شرکت در جنگ با ایران استقبال می‌کند. رادیو بی‌بی‌سی این اظهارات را دلیل نگرانی عمیق عراق از عواقب جنگ با ایران دانست.

414.  افزایش تلاش‌های سیاسی و تماس‌های دیپلماتیک درپی پیروزی قاطع قوای نظامی ایران در بیرون‌راندن اشغالگران عراقی از خاک خوزستان به‌دلیل نگرانی از احتمال ورود نیروهای ایران به خاک عراق و شکست حکومت صدام: رئیس کمیته صلح سازمان کنفرانس اسلامی از پیشنهاد جدیدش درمورد گفت‌وگوهای صلح خبر داد؛ امریکا خواهان زیر فشار قرار دادن ایران شد؛ وزیر امور خارجه عربستان سعودی به سوریه رفت و سران و مسئولان چند کشور دیگر ضمن مخالفت با جنگ ایران و عراق، پایان آن را خواستار شدند.

415.  بیانیه هشدارآمیز وزارت امور خارجه درمورد توطئه حاکمان مرتجع عرب و امریکا؛ وزیران امور خارجه کشورهای مترقی عرب در الجزایر گرد هم آمدند و با صدور بیانه‌ای نه‌تنها با بازگشت مصر به جامعه عرب مخالفت ورزیدند، بلکه ضمن اعلام حمایت مجدد از انقلاب اسلامی ایران، کمک‌های نظامی مصر به عراق را نیز محکوم کردند.

416.   هم‌زمان با تلاش عراق برای فراهم‌کردن مقدمات برگزاری هفتمین اجلاس سران جنبش عدم تعهد در بغداد، ایران همچنان به رایزنی خود برای قانع‌کردن اعضای این جنبش به تغییر محل برگزاری اجلاس ادامه می‌دهد.