جلد19 - آزادسازی خرمشهر

تاریخ انتشار
۰۴ خرداد ۱۳۶۱
صاحب اثر
مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس

برای مشاهده شرح روز بر روی دریافت فایل کلیک کنید

417.  در آخرین تلاش رزمندگان ایران در عملیات بیت‌المقدس، بامداد امروز، واحدهایی از قرارگاه‌های قدس و نصر برای رسیدن به نوار مرزی، در شمال جاده حسینیه، جنوب جاده شلمچه ـ خرمشهر و نهر خین وارد عمل شدند و باوجود دستیابی به اهداف خود به‌دلیل مقابله شدید نیروهای عراقی فقط موفق شدند مواضع خود در دژ مرزی شلمچه را تثبیت کنند و در سایر محورها به عقب بازگشتند. بخشی از منطقه شمال نهر خین همچنان در اشغال ارتش عراق باقی ماند.

418.  ارتش عراق در حملات هوایی امروز خود در منطقه عملیاتی بیت‌المقدس به چند مرکز استقرار رزمندگان و یک پایگاه پدافند هوایی آسیب رساند. 3 هواپیمای عراقی نیز در آبادان سرنگون شدند.

419.  فرماندهان قرارگاه مرکزی کربلا پس از بررسی دو عملیات بامداد امروز قرارگاه‌های قدس و نصر و با درنظرگرفتن وضعیت و توان کنونی قوای نظامی ایران، عملیات بیت‌المقدس را پایان‌یافته دانستند و در جلسات بعدازظهر امروز به بررسی طرح عملیات آینده در خاک عراق پرداختند.

420.  یک روز پس از آنکه قوای نظامی ایران خرمشهر را آزاد و هزاران تن از نیروهای عراق را در این شهر اسیر کردند. عراق وانمود کرد نیروهایش از خرمشهر عقب‌نشینی کرده‌اند.

421.  پاک‌سازی دو روستای شهرستان بانه؛ اعلام آمار شهدا و مجروحان عملیات پاک‌سازی محور پیرانشهر ـ سردشت و درخواست استاندار آذربایجان‌غربی برای بازگشت اهالی روستاهای پاک‌سازی‌شده پیرانشهر.

422.  تهاجم ناموفق گروهی از عناصر ضدانقلاب مسلح به یکی از پاسگاه‌های ژاندارمری ساری؛ درگیری اشرار مسلح در آذربایجان‌غربی با بستن جاده ارومیه ـ سلماس با نیروهای ژاندارمری.

423.  در برخی از شهر‌های شمالی عراق مردم در تظاهرات ضدحکومتی آسیب بسیار دیدند. حمله گروهی از مبارزان کرد به یک پل مرزی عراق و ترکیه.

424.  رئیس مجلس شورای اسلامی در پاسخ به نگرانی حاکمان منطقه اطمینان داد که ایران طمعی به خاک دیگران ندارد و تأکید کرد بزرگ‌ترین حق ما سقوط صدام است. نخست‌وزیر نیز در خرمشهر ادامه نبرد رهایی‌بخش به رهبری ولی‌فقیه تا آزادی کامل قدس را خواستار شد. بی‌بی‌سی و نیویورک تایمز سخنان رئیس مجلس را بیانگر آن دانستند که ایران فقط به بازپس‌گرفتن اراضی خود قانع نیست و برای برکناری صدام تا قلب بغداد پیش خواهد رفت.

425.  فرمانده کل سپاه پاسداران در مصاحبه‌ای پایان‌دادن به جنگ را مشروط به پذیرش حقوق ایران دانست و تأکید کرد اگر حقوق ما را ندهند، آن را با زور خواهیم گرفت و تازمانی‌که صدام وجود دارد این جنگ همچنان ادامه خواهد داشت. وی همچنین درباره موضوع‌هایی چون آموزش و تسلیح مردم عراق، طرح تشکیل گردان‌های قدس با مشارکت اسیران عراقی و آمادگی برای اعزام نیرو به سوریه توضیحاتی داد.

426.   شورای بازسازی مناطق جنگی در جلسه امروز خود نحوه بازسازی این مناطق را بررسی کرد.

427.  اخبار آزادسازی خرمشهر از دست متجاوزان عراقی در صدر مهم‌ترین اخبار رسانه‌های امروز جهان قرار گرفته است. دراین‌میان، رسانه‌های غربی با اعتراف به عظمت این پیروزی ایران و شکست بسیار سنگین عراق، در تلاش هستند کشورهای عرب حوزه خلیج‌فارس را از جمهوری اسلامی بترسانند.

428.  پس از اعلام پیروزی بزرگ ایران و آزادسازی خرمشهر، موج نگرانی که از مدت‌ها قبل به کشورهای عرب حوزه خلیج‌فارس القا شده بود ‌شود به حدی اوج گرفته است که یک روزنامه کویتی به ایران اخطار کرد اگر قصد حمله به کشورهای همسایه را داشته باشد، با خطر درگیری با همه کشورهای عرب روبه‌رو خواهد شد.

429.  باوجود اظهارات روز گذشته رئیس‌جمهوری عراق مبنی‌بر استقبال این کشور از شرکت سربازان مصری در جنگ با ایران و درپی بیانیه شب گذشته جبهه پایداری عرب در مخالفت با هرگونه نزدیکی کشورهای عرب به مصر و محکوم‌کردن کمک‌های نظامی مصر به عراق، رئیس‌جمهوری مصر امروز، گفت که قصد ندارد به عراق نیرو بفرستد. خبرگزاری جمهوری اسلامی این تصمیم را متأثر از پیروزی رزمندگان ایران در آزادسازی خرمشهر و نگرانی از تبعات شکست حکومت عراق تفسیر کرد و رادیو بی‌بی‌سی گفت تازمانی‌که جهان عرب پیمان صلح مصر با رژیم صهیونیستی را نپذیرد، رهبران مصر حاضر نیستند در جنگ ایران و عراق شرکت کنند.

430.    امروز وزیران امور خارجه کشورهای عضو شورای همکاری خلیج‌فارس در ریاض گردهم آمدند تا در سالگرد تشکیل این شورا به مذاکراتی که ده روز پیش در کویت درباره اتخاذ موضعی واحد برای کمک به عراق و تسریع در روند بازگشت مصر به جامعه عرب آغاز کرده بودند، ادامه دهند.