جلد19 - آزادسازی خرمشهر

تاریخ انتشار
۰۵ خرداد ۱۳۶۱
صاحب اثر
مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس

برای مشاهده شرح روز بر روی دریافت فایل کلیک کنید

431.  ارتش عراق علاوه‌بر بمباران منطقه پاسگاه شهابی، در منطقه طلائیه نیز پاتک کرد و در منطقه شمال کیلومتر25 نوار مرزی (جنوب کوشک) مواضع یگان‌های ایران را زیر آتش سنگین قرار داد.

432.  در نشست فرماندهان سپاه پاسداران در قرارگاه کربلا، فرمانده کل سپاه اعلام کرد که یگان‌های عملیاتی باید در مدت 10 روز آماده عملیات در منطقه عمومی شرق بصره با هدف پدافند در ساحل شط‌العرب شوند. طرح این عملیات نیز به‌صورت مکتوب و درقالب دستور جزءبه‌جزء شماره 11 ازسوی قرارگاه کربلا به 4 قرارگاه عملیاتی ابلاغ شد.

433.  ابلاغ مقررات ورود و خروج به خرمشهر ازطرف فرماندهی قرارگاه نصر که مسئولیت حفاظت از این شهر را بر عهده دارد و به واحد‌های نظامی تحت‌امر.

434.  دو روز پس از آزادی خرمشهر، خبرنگار کیهان از آغاز پاک‌سازی این شهر گزارش داد.

435.  ورود 3 هزار تن از اسیران عملیات بیت‌المقدس به تهران؛ سخنگوی دولت جمهوری اسلامی اعلام کرد که از آغاز جنگ تاکنون بیش از 40 هزار عراقی اسیر شده‌اند.

436.   اعزام نیروهای بسیجی و سپاهی از شهرهای تهران، شیراز و چالوس به جبهه‌های جنگ.

437.  در کامیاران براثر اقدامات عناصر ضدانقلاب چند تن از نیروهای خودی شهید یا مجروح شدند؛ در مهاباد با حمله نیروهای پاسدار به یکی از مقرهای ضدانقلابیون، تلفاتی به آنها وارد شد؛ مسئولان پیرانشهر نیز هنگام دیدار از روستاهای آزادشده این شهر اعلام کردند کسانی که تسلیم شوند امان‌نامه دریافت خواهند کرد.

438.  جانشین فرمانده کل سپاه پاسداران، سخنگوی دولت، سفیر ایران در سازمان ملل، وزیر نفت و یک نماینده مجلس شورای اسلامی در مصاحبه‌هایی جداگانه بر ضرورت ادامه جنگ تا دستیابی ایران به حقوق مسلم خود و سرنگونی صدام تأکید کردند.

439.  در جلسه هیئت دولت، وزیر دفاع از عملیات رزمندگان ایران در آزادسازی خرمشهر گزارش داد، مصوبه‌ای درباره اساسنامه سازمان صنایع دفاع به تصویب رسید؛ سخنگوی دولت نیز گفت تولید صنایع دفاع و بودجه بازسازی مناطق جنگی افزایش یافته است.

440.  در آستانه سوم شعبان سالروز ولادت امام حسین(ع) و روز پاسدار، گروهی از اعضای سپاه پاسداران با آیت‌الله منتظری دیدار کردند؛ جانشین فرمانده کل سپاه نیز فعالیت‌های گذشته و وظایف پیش روی این نهاد انقلابی را تشریح کرد.

441.  در تازه‌ترین واکنش کشورهای مقامات خارجی به پیروزی ایران در آزادسازی خرمشهر از اشغال ارتش بعث عراق، امروز سخنگوی دولت امریکا، ولیعهد عربستان سعودی و وزیر امور خارجه مصر از تلاش‌های سیاسی برای پایان‌دادن سریع به جنگ ایران و عراق حمایت کردند و ادامه این جنگ را برای امنیت و ثبات کشورهای منطقه خطرناک خواندند؛ ولیعهد اردن نیز از گسترش نفوذ انقلاب اسلامی ایران به دیگر کشورها ابراز نگرانی کرد.

442.  درپی آزادسازی خرمشهر و پیام امام خمینی به مناسبت این رویداد مهم، که در آن به حکومت‌های منطقه هشدار داده شده است که «کاری نکنید با شما براساس حکم خدا رفتار کنیم» و نیز اظهارات روز گذشته حجت‌الاسلام هاشمی رفسنجانی سخنگوی شورای‌عالی دفاع، مبنی‌بر اینکه «بزرگ‌ترین حق ما سقوط صدام است»، امروز، بسیاری از رسانه‌های خبری خارجی ضمن اینکه آزادسازی خرمشهر را نقطه‌عطفی در جنگ ایران و عراق معرفی و به قرارگرفتن ایران در موضع قدرت اذعان کردند، به بررسی عواقب ورود احتمالی قوای نظامی ایران به خاک عراق برای ساقط‌کردن حکومت صدام حسین پرداختند و دراین‌خصوص هشدار دادند.

443.  مطبوعات سوریه با ابراز خوشحالی از آزادسازی خرمشهر به‌دست رزمندگان ایران، حکومت صدام حسین را خائن خوانده و سرنگونی آن را خواستار شده‌اند.

444.  اعتراض سفارت ایران در کویت به دستگیری تعدادی از ایرانیان مقیم این کشور هنگام ابراز خوشحالی به مناسبت آزادی خرمشهر.

445.  اغلب گروه‌های ضدانقلاب مقیم پاریس، ضمن اظهار خوشحالی از پیروزی رزمندگان ایران بر قوای ارتش بعث عراق در خرمشهر، سرنگونی حکومت جمهوری اسلامی را خواستار شدند.

446.   ناآرامی برخی شهرهای کردنشین عراق، حمله به پایگاه‌های نظامیان عراقی و درگیری مأموران با تظاهرکنندگان در این مناطق ادامه دارد.

447.  در ادامه تمهیدات عراق برای برگزاری هفتمین اجلاس سران جنبش عدم‌تعهد در بغداد، دو مقام عراقی به کوبا و نیجر رفتند و سفر نماینده این کشور به هند نیز به تعویق افتاد.