جلد19 - آزادسازی خرمشهر

تاریخ انتشار
۰۶ خرداد ۱۳۶۱
صاحب اثر
مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس

برای مشاهده شرح روز بر روی دریافت فایل کلیک کنید

448.  ادامه درگیری در تمام جبهه‌ها به‌صورت تبادل آتش توپخانه و سایر سلاح‌ها؛ اخبار و گزارش‌های رسیده از جبهه جنوب حاکی است که عراقی‌ها به‌سرعت درحال تقویت نیرو و ایجاد انواع موانع و مواضع دفاعی در غرب نوار مرزی در حدفاصل طلائیه تا جنوب شلمچه می‌باشند.

449.  برگزاری جلسه شورای‌عالی دفاع در حضور امام خمینی. در این جلسه، مسئولان سیاسی و فرماندهان نظامی بر لزوم ورود قوای نظامی ایران به خاک عراق تأکید کردند. رهبر انقلاب اسلامی و فرمانده کل قوا باوجود مخالفت، استدلال آنها را پذیرفتند و اجازه دادند که نیروهای مسلح ایران به‌صورت محدود و در مناطقی که مردم عراق حضور ندارند، وارد خاک این کشور شوند.

450.  افراد مسلح ضدانقلاب به 2 پایگاه نیروهای جمهوری اسلامی در نزدیکی شهرهای بوکان و سقز حمله و تعدادی را شهید یا اسیر کردند. نیروهای خودی در ادامه عملیات در محور پیرانشهر ـ سردشت 9 روستای دیگر را پاک‌سازی و یک مقر ضدانقلابیون مسلح را منهدم کردند که شماری از آنان کشته یا مجروح شدند.

451.  برگزاری مراسمی ویژه در سالروز میلاد امام حسین(ع) و روز پاسدار؛ در این مراسم واحدهایی از نیروهای مسلح رژه رفتند، پیام امام خمینی به مناسبت این روز قرائت شد و سپس فرمانده کل سپاه سخنرانی کرد. رهبر انقلاب اسلامی در پیام خود ضمن تجلیل از نیروهای مسلح به‌خصوص سپاه پاسداران، عملیات بیت‌المقدس را عملیاتی عظیم و کم‌نظیر خواندند و با تأکید بر اینکه صدام و حزب او محکوم به سرنگونی هستند، به دولت‌های عرب منطقه هشدار دادند که از توطئه و سم‌پاشی علیه ایران دست بردارند. امام خمینی همچنین رزمندگان را به پرهیز از آفت‌های پیروزی چون غرور توصیه و از ملت ایران نیز برای تحمل مشکلات جنگ و پشتیبانی از رزمندگان تشکر کردند و افزودند با دلی مطمئن به الطاف الهی، آخر جنگ را که نزدیک است، نظاره می‌کنیم.

452.  در جریان برگزاری مراسم روز پاسدار در فلاورجان اصفهان، میان پاسداران سپاه و کمیته انقلاب اسلامی و عده‌ای از مردم این شهر درگیری رخ داد که براثر آن چند تن کشته یا زخمی شدند.

453.  در آستانه دومین سالگرد آغاز به کار مجلس شورای اسلامی (هفتم تیرماه)، رئیس مجلس پس از تشریح عملکرد دوساله مجلس بر شرایط ایران برای پایان‌دادن به جنگ تأکید کرد و گفت: ما تا آن حد که در عرف بین‌الملل حق داریم، باید صدام را به‌عنوان جنایتکار جنگی دنبال کنیم.

454.  درپی شکست سنگین ارتش عراق در خرمشهر و تأکید مقامات ایران بر ادامه جنگ تا سرنگونی صدام، عراق ضمن اینکه به رسمیت شناخته‌شدن پیمان‌های بین‌المللی میان دو کشور را خواستار شد، اعلام کرد اگر نیروهای ایران در خاک خود باقی بمانند، حاضر است جنگ را متوقف کند.

455.  در تازه‌ترین واکنش کشورهای عربی به احتمال ورود نیروهای ایران به خاک عراق و تلاش برای سرنگونی حکومت صدام، مقامات مصر، اردن، بحرین و عمان از ادامه جنگ ایران و عراق ابراز نگرانی کردند و خواستار توقف آن شدند. وزیر امور خارجه عربستان نیز از تلاش اعراب برای اتخاذ شیوه‌ای مشترک در قبال این جنگ خبر داد.

456.   درپی تغییر توازن قدرت در منطقه به نفع ایران، امروز، وزیر امور خارجه امریکا جنگ ایران و عراق را موجب به‌خطرافتادن منافع امریکا و دوستان منطقه‌ای آن معرفی کرد و با اعلام اینکه این جنگ هم‌اکنون یکی از سه موضوع منطقه غرب آسیا است که باید در دستور کار دولت واشنگتن قرار گیرد، گفت: در هفته‌های آینده ما و دیگر اعضای جامعه بین‌المللی نقشی فعال‌تر را برای پایان‌بخشیدن به این جنگ دنبال خواهیم کرد. مطبوعات امریکا نیز امروز، به بررسی آثار جنگ ایران و عراق بر موقعیت خلیج‌فارس و سیاست خارجی این کشور پرداختند و تأکید کردند امریکا باید از اعمالی که ثبات و آرامش منطقه را بر هم می‌زند، جلوگیری کند.

457.  با گذشت سه روز از آزادی خرمشهر، رسانه‌های خبری خارجی همچنان این رویداد مهم را مورد بررسی قرار می‌هند.

458.  آیا پس از پیروزی‌های اخیر ایران، جنگ ادامه یافته و نیروهای نظامی این کشور به‌طرف خاک عراق پیشروی خواهند کرد؟ این سؤالی است که تعدادی از رسانه‌های خبری جهان در بررسی آن به پاسخ مثبت رسیدند.

459.  باوجود مخالفت تعدادی از نمایندگان کنگره امریکا، دولت این کشور مجوز فروش 6 فروند هواپیمای ترابری را به عراق صادر کرد. مخالفان این اقدام معتقدند عراق با تبدیل این هواپیماها به نوع نظامی آن، می‌تواند آنها را در جنگ علیه ایران به کار گیرد.

460.   رژیم صهیونیستی در تلاش برای کاهش از آثار متزلزل‌کننده پیروزی بزرگ ایران در خرمشهر بر حکومت عراق و حامیان منطقه‌ای آن و نیز القای اینکه این پیروزی بدون کمک خارجی نمی‌توانست میسر شود، ادعا کرد به ایران تجهیزات نظامی فروخته است. درپی این ادعا برخی رسانه‌های خارجی نیز عملیات روانی علیه ایران را تشدید کردند.

461.   دیدار وزیر نفت ایران با رئیس‌جمهور سوریه؛ به گفته رادیو اسرائیل دو کشور قراردادی را برای ایجاد یک ناوگان نفتکش مشترک امضا کردند.

462.   در ادامه تلاش ایران برای تغییر محل برگزاری هفتمین اجلاس سران کشورهای عضو جنبش عدم‌تعهد در بغداد، هیئتی دیپلماتیک به کنگو سفر کرد. وزیر امور خارجه عراق نیز برای شرکت در جلسه هماهنگی وزیران امور خارجه کشورهای عضو جنبش عدم‌تعهد به کوبا رفت.

463.   گزارش دو رسانه غربی از وضعیت تولید نفت ایران، ذخایر ارزی ایران و عراق و مبادلات تجاری ایران در سال گذشته.