جلد19 - آزادسازی خرمشهر

تاریخ انتشار
۰۷ خرداد ۱۳۶۱
صاحب اثر
مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس

برای مشاهده شرح روز بر روی دریافت فایل کلیک کنید

464.   ادامه تبادل آتش در تمامی جبهه‌ها، به‌خصوص منطقه عملیاتی بیت‌المقدس. دفاع نیروهای ایران از مناطق آزادشده؛ ارتش عراق علاوه‌بر تحکیم مواضع دفاعی خود در غرب نوار مرزی در قسمت‌هایی از خاک ایران (شمال نهر خین، جنوب کوشک و طلائیه) آبادان را نیز زیر آتش قرار داد.

465.   فرمانده نیروی زمینی ارتش و رکن2 این نیرو آخرین آمار اسیران عراقی عملیات بیت‌المقدس را اعلام کردند؛ انتقال 8 هزار تن از اسیران عراقی به تهران و چند شهر دیگر؛ بازدید خبرنگاران خارجی از اردوگاه اسیران در جبهه جنوب.

466.   عملیات نیروهای خودی در جاده مهاباد ـ سردشت و پاک‌سازی 8 کیلومتر دیگر از این جاده و 4 روستا؛ عناصر مسلح ضدانقلاب سردشت را زیر آتش قرار دادند و یک خودروی سپاه را در جاده پیرانشهر ـ سردشت منهدم کردند؛ گزارش خبرگزاری جمهوری اسلامی از فعالیت ضدانقلابیون مسلح در استان آذربایجان‌غربی در اردیبهشت‌ماه.

467.   سخنگوی شورای‌عالی دفاع امروز، در نماز جمعه تهران مطالبی را بیان کرد که درواقع بازتاب تصمیم جلسه دیروز این شورا برای ورود قوای نظامی ایران به خاک عراق و ادامه جنگ بود. رسانه‌های خارجی نیز به‌طور گسترده سخنان وی را منعکس کردند.

468.   باوجود پیروزی‌های قوای نظامی ایران در عملیات‌های ماه‌های اخیر، اغلب مسئولان کشور معتقدند تاهنگامی‌که شرط‌های ایران برای پایان جنگ محقق نشده، نباید جنگ را متوقف کرد. سخنان امروز امام جمعه قم و فرمانده نیروی زمینی ارتش دراین‌زمینه.

469.   وزیر امور خارجه ایران و سفیر ایران در سازمان ملل در مصاحبه‌هایی جداگانه تأکید کردند امریکا نباید در امور منطقه خلیج‌فارس دخالت کند. وزیر امور خارجه همچنین شایعه ارسال تجهیزات نظامی ازطرف رژیم صهیونیستی به ایران را تکذیب کرد و سفیر ایران در سازمان ملل گفت ایران به اقدامات دفاعی ادامه خواهد داد تا به حق خود برسد.

470.  ادامه اظهارنظر و تفسیر مطبوعات خارجی درباره پیامدهای آزادسازی خرمشهر. این رسانه‌ها دگرگونی در جنگ ایران و عراق و منطقه غرب آسیا، افزایش نگرانی غرب و کشورهای میانه‌رو عرب از صدور انقلاب اسلامی ایران به کشورهای منطقه و تلاش بیشتر جهان عرب برای برقراری آتش‌بس را ازجمله پیامدهای این رویداد مهم برشمردند و پیروزی احتمالی ایران در جنگ را خطری برای منطقه غرب آسیا دانستند که می‌تواند به حضور ابرقدرت‌ها در این منطقه و برخورد آنها بینجامد.

471.  در ادامه واکنش به اظهارات رئیس مجلس شورای اسلامی مبنی‌بر اینکه سرنگونی صدام حسین جزو حقوق ایران است، رئیس‌جمهور مصر سرنگونی صدام را خلاف مصالح منطقه دانست و یک روزنامه سعودی این اظهارات را نشانه تمایل‌نداشتن ایران به مذاکره و صلح با حکومت بغداد خواند.

472.  یک روز پس از هشدار مجدد امام خمینی به کشورهای عرب منطقه درباره اینکه از حمایت عراق دست بردارند و نیز ادعای وزیر دفاع رژیم صهیونیستی درمورد ارسال تجهیزات نظامی به ایران، امروز رسانه‌های خبری عربستان سعودی به‌شدت جمهوری اسلامی ایران را مورد حمله قرار دادند و جهاد علیه آن را خواستار شدند.

473.  عزیمت وزیر امور خارجه ایران به هاوانا برای شرکت در جلسه هماهنگی وزیران امور خارجه کشورهای عضو جنبش عدم‌تعهد؛ اظهارات نماینده ایران در سازمان ملل مبنی‌بر تجدیدنظر دولت‌هایی که پیش‌تر با تشکیل اجلاس آتی این جنبش در بغداد موافق بودند؛ رادیو بی‌بی‌سی به نقل از دیپلمات‌های کشورهای غیرمتعهد با اعلام اینکه ایران پس از فتح خرمشهر با اعتمادبه‌نفس بیشتر وارد عرصه فعالیت‌های دیپلماتیک شده است و در هاوانا به حمله جدید دیپلماتیک برای تغییر محل اجلاس آتی جنبش عدم‌تعهد دست خواهد زد، حمله نظامی ایران به عراق در مردادماه را نیز به همین دلایل محتمل دانست.