جلد19 - آزادسازی خرمشهر

تاریخ انتشار
۰۸ خرداد ۱۳۶۱
صاحب اثر
مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس

برای مشاهده شرح روز بر روی دریافت فایل کلیک کنید

474.  امروز علاوه‌بر تبادل آتش توپخانه ایران و عراق در سراسر جبهه‌ها، ارتش عراق که درحال تحکیم مواضع دفاعی خود در جبهه جنوب و تخریب بقایای شهر قصرشیرین است، شهر آبادان را زیر آتش قرار داد و به حریم هوایی ایلام نیز تجاوز کرد.

475.  در ادامه انتقال اسیران عراقی عملیات بیت‌المقدس به پشت‌جبهه، امروز، تعدادی دیگر از این اسیران به تهران و یکی دیگر از استان‌های کشور منتقل شدند.

476.   در حمله امروز به دو محل تجمع عناصر مسلح ضدانقلاب در مهاباد و سردشت، عده‌ای از آنها کشته شدند و یک تانک ربوده‌شده پس گرفته شد.

477.  مرکز تشکیلات سازمان پیکار در اصفهان و مرکز تشکیلات گروه اشرف دهقان در جنگل‌های شمال در دو عملیات امروز سپاه پاسداران متلاشی شدند؛ فرزند شهید دستغیب نیز از یک عملیات ترور در شیراز جان سالم به در برد.

478.  گروهی از خبرنگاران و تصویربرداران رسانه‌های خارجی که به دعوت ستاد تبلیغات جنگ به خوزستان آمده‌اند، امروز، از منطقه عملیاتی بیت‌المقدس گزارش تهیه کردند.

479.  امام خمینی در دیدار امروز مسئولان ستاد بسیج اقتصادی کشور با ایشان، ضمن اشاره به مشکلات ناشی‌از جنگ، همکاری مردم و دولت در مدیریت این مشکلات را خوب توصیف کردند و سپس به بیان اهمیت آزادسازی خرمشهر پرداختند، پس از این دیدار، سرپرست ستاد بسیج اقتصادی با تاکید بر ادامه فعالیت این ستاد، سهمیه‌بندی کالاهای اساسی و رساندن آنها به دست مردم با نرخ ثابت را از اهداف این ستاد اعلام کرد.

480.  رئیس‌جمهور در مصاحبه‌ای وظیفه نظام جمهوری اسلامی در مقابله با تلاش دشمنان برای مخدوش‌کردن چهره انقلاب اسلامی، دلایل مخالفت ایران با برگزاری اجلاس آتی جنبش عدم‌تعهد در بغداد و عوامل مؤثر در تداوم بحران منطقه را تشریح کرد و از آغاز تلاش دیپلماتیک ایران برای رفع نگرانی کشورهای منطقه و زدودن باورهای غلط آنها درباره این نظام خبر داد.

481.  وزیر امور خارجه ایران که در مسیر عزیمت به کوبا وارد اسپانیا شده است، با وزیر امور خارجه این کشور دیدار کرد. ولایتی تازمانی‌که عراق غرامت جنگی نپردازد و صدام در یک دادگاه بین‌المللی محاکمه نشود، جنگ ادامه خواهد یافت.

482.  سخنگوی وزارت امور خارجه عراق اظهارات مقامات ایران مبنی‌بر ادامه جنگ تا سرنگونی حکومت صدام را با موازین حقوق بین‌الملل مغایر دانست؛ رویتر سخنان این مقام عراقی را بازتاب نگرانی عراق از گسترش جنگ به داخل این کشور تقسیر کرد؛ رادیو امریکا نیز احتمال داد عراق بتواند برای طولانی‌مدت به جنگ مرزی با ایران ادامه دهد.

483.  درپی تغییر توازن قدرت در جنگ تحمیلی به نفع ایران و درحالی‌که هیچ نشانه‌ای از نشستن ایران و عراق بر سر میز مذاکره مشاهده نمی‌شود، کشورهای عربی و اروپایی با نگرانی از احتمال پیروزی قاطع ایران در جنگ با عراق، تحرکاتی را برای پایان‌دادن به این جنگ آغاز کرده‌اند. دراین‌میان، یک روزنامه آلمانی نوشت عربستان و کویت حاضرند اگر ایران صلح را بپذیرد، قسمتی از غرامت این کشور را بپردازند.

484.  برخی رسانه‌های غربی به بررسی احتمال ورود قوای نظامی ایران به خاک عراق و عواقب آن و واکنش احتمالی غرب پرداختند.

485.  گسترش تظاهرات ضدحکومتی در شهرهای شمالی عراق درپی پیروزی ایران در عملیات بیت‌المقدس، در برخی شهرهای این کشور نیز مردم با مراجعه به مراکز نظامی و بیمارستان‌ها، می‌کوشند از وضعیت فرزندان خود در جبهه‌های جنگ مطلع شوند.

486.   در گردهمایی بنیاد امور مهاجرین جنگ تحمیلی، مشکلات خانواده‌های زیر پوشش بررسی و برای رفاه حال آنان تصمیم‌هایی گرفته شد.

487.  یک مقام عراقی به‌منظور دعوت از سران الجزایر و مراکش برای شرکت در اجلاس آتی جنبش عدم‌تعهد در بغداد، به این دو کشور سفر کرد.

488.  روزنامه نیویورک تایمز از بهبود روابط بازرگانی ایران و اروپا خبر داد و رادیو امریکا گفت مذاکرات ایران و ژاپن بر سر ادامه ساخت مجتمع پتروشیمی بندر امام خمینی نتیجه‌ای نداشته است.