جلد19 - آزادسازی خرمشهر

تاریخ انتشار
۱۰ خرداد ۱۳۶۱
صاحب اثر
مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس

برای مشاهده شرح روز بر روی دریافت فایل کلیک کنید

507.  ادامه تبادل آتش قوای ایران و عراق در همه جبهه‌ها. ارتش عراق در جبهه جنوب ضمن تقویت یگان‌های پیاده مستقر در خطوط مقدم و نیز شناسایی هوایی مواضع نیروهای ایران، همچنان به تحکیم و ترمیم مواضع دفاعی خود در سراسر نوار مرزی و مناطق غربی آن مشغول است.

508.  هم‌زمان با درخواست فرماندهی کل سپاه از مناطق کشوری سپاه برای اعزام نیرو به جبهه‌ها، اعلام شد که بیش از 700 نفر از منطقه3 سپاه به‌سوی جبهه‌های نبرد عزیمت کرده‌اند.

509.  لشکر5 نصر سپاه پاسداران ضمن اعلام استعداد تیپ‌های خود، در تلاش برای رفع کمبود آتش پشتیبانی و تأمین و آموزش نیروی مهندسی رزمی می‌باشد.

510.  حمله به مواضع اشرار مسلح ضدانقلاب در ارتفاعات مهاباد و 3 روستای کردنشین تلفاتی را به این افراد وارد آورد. با اقدامات ایذایی اشرار ضدانقلاب در مناطقی از مریوان، پیرانشهر و دیواندره تعدادی از افراد غیرنظامی شهید یا مجروح یا به گروگان گرفته شدند.

511.  گزارش ستاد مرکزی کمیته انقلاب اسلامی درباره کشف و انهدام 2 خانه تیمی سازمان مجاهدین خلق (منافقین) تهران؛ یک بمب کارگذاشته به‌دست ضدانقلابیون خنثی شد؛ در رامسر نیز عناصر سازمان مجاهدین خلق (منافقین) از 2 بانک سرقت کردند.

512.  تشییع پیکرهای تعدادی از شهیدان در شهرهای مختلف کشور؛ عده‌ای از اسیران عراقی به ساری و گرگان انتقال یافتند.

513.  مبارزان کرد عراقی با اجرای آتش روی یک پادگان و یک پاسگاه مرزی عراق تلفاتی به نظامیان عراقی وارد کردند؛ اتحادیه میهنی کردستان عراق نیز از کشته‌شدن و دستگیری تعدادی از مردم کردستان عراق به‌دست نیروهای حکومت صدام خبر داد.

514.  پناهنده‌شدن تعدادی از مردم عراق با عبور از مرز زمینی به ایران درپی تداوم اوضاع نابسامان داخل عراق؛ روزنامه گاردین این نابسامانی را متأثر از افزایش انتظار سقوط صدام در میان مردم عراق دانست.

515.  رئیس مجلس شورای اسلامی شایعه ارسال تجهیزات نظامی از رژیم صهیونیستی به ایران را توطئه جدید دشمنان درپی پیروزی اخیر رزمندگان ایران خواند؛ دولت عراق با فرصت‌طلبی و بهره‌گیری از این ادعای صهیونیست‌ها، از کشورهای عربی خواست روابط خود را با ایران قطع کنند.

 

516.   وزیر امور خارجه و سفیر ایران در سازمان ملل که برای شرکت در جلسه دفتر هماهنگی جنبش عدم‌تعهد به هاوانا رفته‌اند، ضمن تشریح دلایل مخالفت ایران با برگزاری اجلاس آتی سران این جنبش در بغداد، بررسی این موضوع در جلسه هاوانا را خواستار شدند. رادیو بی‌بی‌سی و خبرگزاری تانیوگ نیز با اعلام اینکه بررسی درخواست ایران ازجمله موضوعات دستور کار این جلسه است، تغییر محل برگزاری اجلاس آتی جنبش سران غیرمتعهد را خارج از اختیار این جلسه دانستند.

517.  عراق با ادعای اینکه ایران آغازگر تجاوز بوده، ضمن اعلام آمادگی برای عقب‌نشینی از خاک ایران، شرایط خود را برای برقراری آتش‌بس اعلام کرد.

518.  مذاکرات دوروزه وزیران امور خارجه کشورهای عضو شورای همکاری خلیج‌فارس در ریاض، بدون دستیابی به نتیجه مشخصی پایان یافت و در بیانیه پایانی آن بدون حمایت از عراق، از ایران خواسته شد به جنگ پایان دهد.

519.  در ادامه فعالیت‌های دیپلماتیک درخصوص پایان‌دادن به جنگ ایران و عراق، شورای امنیت سازمان ملل تشکیل جلسه داد؛ وزیر امور خارجه ایتالیا با سفیران ایران و عراق در این کشور گفت‌وگو کرد؛ وزیران امور خارجه عربستان سعودی و مراکش با پیام‌هایی ازسوی سران کشورهای خود به‌ترتیب به اردن و عربستان سعودی سفر کردند؛ رئیس‌جمهور مصر گفت از هر تلاشی برای پایان‌دادن به جنگ حمایت می‌کند.

520.  درحالی‌که رئیس‌جمهوری سوریه ورود نیروهای ایران به خاک عراق را حق طبیعی ایران می‌داند، رادیو امریکا به نقل از یک مقام دولت سوریه گفت که این کشور با ورود قوای نظامی ایران به خاک عراق مخالفت خواهد کرد.

521.  روزنامه پروادا ارگان رسمی حزب کمونیست شوروی که تاکنون از انعکاس و تفسیر پیروزی‌های ایران در عملیات بیت‌المقدس اجتناب کرده است، از احتمال ورود قوای نظامی ایران به خاک عراق ابراز نگرانی کرد.