جلد19 - آزادسازی خرمشهر

تاریخ انتشار
۱۱ خرداد ۱۳۶۱
صاحب اثر
مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس

برای مشاهده شرح روز بر روی دریافت فایل کلیک کنید

522.  حمله ناموفق نیروهای عراقی به مواضع دفاعی نیروهای ایران در منطقه کوشک به‌منظور تصرف مجدد جاده اهواز ـ خرمشهر؛ ارتش عراق شروع این درگیری را به نیروهای ایران نسبت داد.

523.  ارتش عراق به حریم هوایی جزیره خارک تجاوز و شهر دهلران را بمباران کرد و شهر آبادان را هدف حملات توپخانه‌ای قرار داد.

524.  در نوسود و تکاب، نیروهای خودی به مقر ضدانقلابیون مسلح حمله کردند؛ در نقده، پیرانشهر و میاندوآب نیز براثر انفجار مین کارگذاشته‌شده به‌دست عناصر ضدانقلاب تعدادی از افراد نظامی و غیرنظامی شهید یا مجروح شدند.

525.  سپاه پاسداران از متلاشی‌شدن چند خانه تیمی سازمان مجاهدین خلق (منافقین) در تهران و شهربانی از تدابیر پیشگیرانه در قبال اقدامات ایذایی و تخریبی این سازمان خبر دادند.

526.   جلسه فرماندهان ارتش عراق در جبهه جنوب با صدام حسین و ارائه گزارش از چگونگی شکست قوای عراقی در این جبهه.

527.  نتیجه یک نظرسنجی در شهر تهران، بیانگر موافقت 7/75 درصد از شرکت‌کنندگان در نظرسنجی با ادامه جنگ و ورود  نیروهای ایران به خاک عراق است.

528.  امام خمینی در جمع تعدادی از کارگزاران نظام جمهوری اسلامی ایران با تأکید بر مسئولیت روزافزون متصدیان نظام، تلاش حامیان صدام حسین برای جلوگیری از سرنگونی وی را بی‌نتیجه خواندند، همچنین هدف از طرح ادعای ارسال سلاح از رژیم صهیونیستی به ایران را بدنام‌کردن جمهوری اسلامی دانستند و درباره برگزاری اجلاس آتی سران جنبش عدم‌تعهد در بغداد به کشورهای غیرمتعهد هشدار دادند.

529.  رئیس‌جمهوری ایران با تأکید بر اهمیت حفظ امنیت خلیج‌فارس، اخبار ارسال سلاح از رژیم صهیونیستی به ایران را دروغ خواند و در واکنش به درخواست رادیوی عربستان سعودی برای صدور حکم جهاد علیه ایران، از جهادگران آنان خواست بیایند و شانس خود را امتحان کنند.

530.  مقاله رئیس مجلس شورای اسلامی درباره وضعیت جنگ بعد از آزادسازی خرمشهر و رسیدن به مرزها، چگونگی احقاق حقوق ایران، ضرورت یا عدم ضرورت پیشروی در خاک عراق و سرنوشت مردم این کشور.

531.  در آستانه تشکیل جلسه وزیران امور خارجه کشورهای عضو جنبش عدم‌تعهد در هاوانا، وزیر امور خارجه ایران با تأکید بر شروط ایران برای پایان جنگ، مذاکره با حکومت عراق را جایز ندانست و با برگزاری اجلاس سران جنبش عدم‌تعهد در بغداد، مخالفت کرد. نماینده ایران در سازمان ملل نیز با تأکید بر شرکت‌نکردن ایران در اجلاس بغداد، پیش‌بینی کرد بسیاری از سران کشورهای غیرمتعهد در این اجلاس حضور نخواهند یافت.

532.  سفیر ایران در ترکیه گفت: اگر صدام از حکومت کناره‌گیری نکند، نیروهای ایران به‌سوی بغداد پیش خواهند رفت؛ روزنامه النهار نوشت سعودی‌ها گفته‌اند اگر قوای ایران از مرز عراق عبور کند، کشورهای منطقه جانب عراق را خواهند گرفت.

533.  گزارش‌های رسیده از داخل عراق، از ناآرامی بخشی از این کشور، تعطیلی شهر سلیمانیه و حمله گروهی از کردهای مخالف حکومت به یکی از مقرهای نظامی حکایت دارد.

534.  رادیو اسرائیل و رادیو بی‌بی‌سی با انتشار مکرر خبر ارسال تجهیزات نظامی از رژیم صهیونیستی به ایران سعی دارند به هر نحو ممکن از این شایعه بهره‌برداری کنند.

535.  ادامه فعالیت دستگاه دیپلماسی جهان عرب برای یافتن راه توقف جنگ ایران و عراق: دیدار سران مصر و سودان؛ سفر نخست‌وزیر اردن و وزیر امور خارجه کویت به بغداد؛ ملاقات نخست‌وزیر یمن‌شمالی و فرستاده رئیس‌جمهور الجزایر با مقامات سعودی.

536.   گزارش رسانه‌های خارجی از آمادگی برخی کشورهای عربی منطقه برای پرداخت غرامت جنگی به ایران.

537.  برخی ناظران غربی پیش‌بینی کردند درصورت ادامه حملات توپخانه‌ای و هوایی ارتش عراق به شهرهای مرزی و مراکز اقتصادی ایران، نیروهای نظامی این کشور وارد خاک عراق خواهند شد.

538.  نتایج جلسه روز گذشته کشورهای عضو شورای همکاری خلیج‌فارس و تأثیر تلاش این کشورها در روابطشان با ایران و عراق، آغاز گفت‌وگوهای صلح و توقف جنگ، امروز، در واشنگتن پست، رادیو بی‌بی‌سی و گاردین بررسی شده است.

539.  تلویزیون‌های فرانسه و لهستان با نمایش فیلم‌هایی از رزمندگان ایران در جبهه‌های جنگ با عراق، آینده صدام حسین را خطرناک یا نامعلوم توصیف کردند.

540.  عراق هم‌زمان با تلاش برای بازگشایی خط لوله انتقال نفت خود از مسیر سوریه، درصدد است میزان صدور نفت ازطریق خط لوله ترکیه را افزایش دهد.

541.  هیئت‌های اعزامی ایران به کشورهای افریقایی ضمن تشریح مواضع ایران در جنگ تحمیلی، درصدد جلب نظر کشورهای عضو جنبش عدم‌تعهد برای تغییر محل اجلاس آتی سران این جنبش هستند.

542.  در آستانه جلسه وزیران امور خارجه کشورهای عضو جنبش عدم‌تعهد، رئیس‌جمهور کوبا با اعضای هیئت صلح این جنبش درباره جنگ ایران و عراق گفت‌وگو کرد؛ پیام دعوت رئیس‌جمهور عراق برای شرکت در اجلاس آتی سران این جنبش در بغداد تسلیم رؤسای جمهور کوبا، گینه و شاه مراکش شد.

543.  درگیری هواداران ایران و عراق در بیروت تعدادی کشته و مجروح برجای گذاشت.