روزشمار جلد 1- پیدایش نظام جدید

تاریخ انتشار
۱۶ اردیبهشت ۱۳۵۸
صاحب اثر
مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس

برای مشاهده شرح روز بر روی دریافت فایل کلیک کنید

961 شورای انقلاب تشکیل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی‌ را به طور رسمی‌ از مطبوعات اعلام کرد. گزارش روزنامه اطلاعات از تعداد پرسنل، اهداف و ماموریت‌های سپاه پاسداران انقلاب؛ اطلاعیه ستاد سپاه پاسداران درباره جایگاه، اهداف و وظایف‌‌ این نهاد؛ تعیین قطعی تکلیف سپاه و غلبه نظریه انقلابی "تاسیس ارتش بین‌الملل اسلام" بر نظریه "تاسیس گارد ملی"؛ تاثیر و جایگاه سپاه در موازنه قدرت، مراحل حاکمیت و نیز در موازنه قوا بین انقلاب و ضدانقلاب؛ بازتاب خارجی و …

962 اعلام آمادگی پرسنل نیروی هوایی جمهوری اسلامی‌ به جانبازی در راه اهداف انقلاب اسلامی‌ و انتقاد اویسی از وضع موجود در رسانه‌ها که با قشرهای مختلف نیروی هوایی به گونه‌‌ای متفاوت برخورد می‌کنند؛ فی‌المثل با همافران و …

963 تشریح وضعیت نیروهای مسلح از لحاظ نیروی انسانی و گزارش میزان بازگشت به کار پرسنل نیروهای مسلح از زبان امیر‌انتظام (سخنگوی دولت): بجز تعدادی بسیار کم تقریباً تمام پرسنل به کار بازگشته‌اند.

964 بیانات امام در جمع پاسداران انقلاب اسلامی‌ کمیته مسجد حاج‌ابوالفتح تهران و تأکید‌‌ ایشان بر ضرورت مجاهده با نفس و پاسداری از خود برای پاسداران.

965 نامه سرگشاده جنبش رادیکال‌‌ ایران (گروه مقدم مراغه‌‌ای استاندار آذربایجان‌شرقی) به دولت موقت و درخواست افشای اسامی‌ کلیه اعضای شورای انقلاب و اعمال نظارت دولت بر دادگاه‌های انقلاب که تصمیم‌های آن با اصول بین‌المللی و قوانین حقوق بشر انطباق ندارد.

966 نقل تهدید گروه فرقان مبنی‌بر‌‌اینکه ابراهیم یزدی، مهدی‌هادوی، صادق قطب‌زاده، عباس امیر‌انتظام و همۀ اعضای شورای انقلاب در لیست ترور‌‌ این سازمان هستند.

967 گزارشی از برگزاری دو مراسم جداگانه برای بزرگداشت شهادت مجید شریف‌واقفی در دانشگاه تهران و دانشگاه صنعتی شریف از دو دیدگاه متفاوت. بیانیه‌ها و اعلام نظر سازمان مجاهدین خلق و سازمان پیکار در راه آزادی طبقه کارگر در‌‌این باره و تاکید مشترک بر ضرورت پرداختن به آمریکا دشمن اصلی و عمده نکردن چنین موارد.

968 اطلاعیه سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی‌ درباره شهادت شریف‌واقفی و تاکید بر ضرورت مجازات قاتلان (برخلاف تاکیدهای مجاهدین خلق و پیکار).

ضمیمه خبر شماره 961: گزارشی از چگونگی شکل‌گیری سپاه پاسداران انقلاب اسلامی‌ و تبدیل سپاه‌های مختلف به یک سپاه با ائتلاف گروه‌های چهارگانه‌‌ای که هر یک جداگانه در پی تشکیل "سپاه" بودند.

ضمیمه خبر شماره 967: گزارشی از نوع رابطه و سنخیت سازمان پیکار در راه آزادی طبقه کارگر با سازمان مجاهدین خلق‌‌ ایران.