روزشمار جلد 2 - بحران در خوزستان

تاریخ انتشار
۱۹ اردیبهشت ۱۳۵۸
صاحب اثر
مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس

برای مشاهده شرح روز بر روی دریافت فایل کلیک کنید

24 مصاحبه عبدالرحمن قاسملو دبيركل حزب دمكرات كردستان پس از ديدار با امام خميني و آيت الله شريعتمداري و اعلام مجدد خواسته‌هاي حزب و درخواست از امام خميني جهت ارسال هيئتي به منطقه براي رفع كدورت بين كرد و ترك و نيز تشريح حوادث نقده از ديدگاه و منافع خاص حزب دمكرات.

25 اطلاعيه شيخ عزالدين حسيني در تكذيب شايعه سربريده شدن جمعي از اكراد توسط نيروهاي ارتش در جريان درگيري‌هاي نقده و تأييد حمله تانك‌ها به اطراف شهر.

26 تشكيل كميسيون هفتگي بررسي اوضاع كردستان با شركت وزيران خارجه و كار ، رئي ستاد ارتش و فرمانده ژاندارمري و تصميم‌گيري براي تأمين امنيت منطقه از طريق استقرار ارتش و تقويت ژاندارمري.

27 مصاحبه مطبوعاتي اعضاي شوراي شهر سنندج و اظهار خواسته‌هايي در خصوص تحت كنترل درآمدن نيروهاي انتظامي توسط شوراي شهر و تصفيه آنها ؛ گزارش روزنامه اطلاعات از نشست اعضاي شورا با فرماندهان ژاندارمري كل كشور ، ناحيه كردستان و هنگ سنندج درباره تأمين جاده‌ها، شهرها و عدم دخالت و استخدام افراد قياده موقت (بارزاني).

28 مصاحبه كيانوري دبير كل حزب توده با خبرنگار رويتر و اعلام مواضع حزب دربارة گسترش آنتي‌كمونيزم بين هواداران اسلام در ايران ، بحران كردستان ، وضع هواداران حزب در نيروهاي مسلح، پيش‌نويس قانون اساسي، خطر جنگ داخلي و موقعيت نيروهاي چپ در ايران؛ پيشنهاد “ تشكيل جبهه متحد خلق عليه امپرياليسم ” شامل جريان‌هايي چون حزب جمهوري اسلامي تا فدائيان و مجاهدين خلق.

29 خطر فزاينده نفوذ گروه‌ها و جريان‌هاي سياسي در نيروهاي نظامي و تلاش مقامات مسئول در جلوگيري از اين مسئله ، از جمله : بخشنامه وزير دفاع در ممنوعيت شركت پرسنل نظامي در احزاب و دسته‌جات سياسي و اظهارات سخنگوي دولت مبني بر اينكه در هيچ جاي دنيا شركت نظاميان در احزاب سابقه ندارد.

30 گزارش خبرگزاري فرانسه از انتشار مصاحبه اريك رولو مفسر روزنامه لوموند با امام خميني در شماره امروز اين روزنامه درباره اوضاع سياسي و اقتصادي ايران و انعكاس آن در راديو مسكو با تلقي خاص روس‌ها.

31 تلگرام سفير آمريكا در تهران به وزارت خارجه آمريكا و سفارت‌خانه‌هاي آمريكا در كشورهاي مختلف جهان درباره ماهيت ، مواضع و عملكرد حاكميت جديد ايران ؛ موضع مثبت در قبال دولت، تشريح سياست خارجي دولت موقت و تأكيد بر اينكه رئوس سياست خارجي ايران عملاً در اختيار امام خميني است ، از جمله : كوشش فراوان امام براي اتحاد اسلامي و دشمني عميق با اسرائيل، بدگماني و بدبيني در مورد آمريكا و شوروي.

32 گزارش سفارت آمريكا در تهران به آژانس بين‌المللي ارتباطات آمريكا در واشنگتن درباره تشديد جو ضد‌آمريكايي در ايران و زمينه‌ها و راه‌حل‌هاي آن.

33 حمله شديد جرج بوش كانديداي رياست جمهوري آمريكا به دولت آمريكا به علت نرمش در قبال بحران ايران، تلاش دولتمردان آمريكا براي به دست‌گيري ابتكار عمل در سياست‌هاي منطقه‌اي و جهاني براي جبران شكست در ايران . هارولد براون وزير دفاع : آمريكا براي دفاع از منافع خود در خاورميانه به نيروي نظامي متوسل مي‌شود . سايروس ونس وزير خارجه : پس از شش سال و نيم مذاكره درباره محدود كردن سلاح‌هاي استراتژيك ، آمريكا با شوروي به توافق رسيد.

34 رخنه نيروهاي اسرائيلي به لبنان و پيشروي تا 8 كيلومتري عمق اين كشور به بهانه تعقيب كماندوهاي فلسطيني.

35 امضاي قرارداد 5/1 ميليارد دلاري عراق با فرانسه براي خريد 100 فروند جنگنده ميراژ و ساير جنگ افزارهاي مدرن در آينده نزديك ؛ تلاش‌هاي ديپلماتيك عراق براي نزديكي به كشورهاي عرب منطقه.

36 گزارش يكي از مأموران سفارت آمريكا در تهران به وزارت امورخارجه آن كشور درباره ملاقات مأمور سفارت به محمد دسكي نماينده حزب دمكرات كردستان عراق و تبادل اطلاعات در خصوص آخرين وضعيت كردستان عراق ، روابط عراق و ايران ، موقعيت طالباني‌ها و بارزاني‌ها و همچنين وضعيت كُردهاي ايران.

ضميمه خبر شماره 28 : اظهارات كيانوري در مورد فعاليت‌هاي مخفي و نظامي حزب توده.