روزشمار جلد 2 - بحران در خوزستان

تاریخ انتشار
۲۷ اردیبهشت ۱۳۵۸
صاحب اثر
مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس

برای مشاهده شرح روز بر روی دریافت فایل کلیک کنید 

122 تشكيل جلسه طولاني شوراي تأمين شهر خرمشهر و انتشار سه اعلاميه پي در پي دربارة ضرورت تخليه ساختمان‌ها و اماكن دولتي تا دوشنبه ( 31/2/58 ) ، توقف كليه فعاليت‌هاي انتظامي ، نظامي و امنيتي و انحلال تمامي سازمان‌ها ، شوراها ، انجمن‌ها ، كميته ، جبهه و كانون‌ها ، ممنوعيت حمل سلاح در شهر از جمعه ( 4/3/58 ) . اعلام مخالفت سازمان سياسي خلق عرب با تخليه ساختمان‌هاي دولتي و خلع سلا عمومي.

123 اتخاذ تدابير امنيتي و انتظامي شديد در خرمشهر ، تقويت نيروهاي نظامي و انتظامي ، ورود گروه‌هايي از پاسداران انقلاب اسلامي از ديگر شهرهاي خوزستان به خرمشهر ، تقويت پايگاه‌هاي نظامي ارتش در منطقه و تأكيد قاطعانه فرماندار بر ايجاد امنيت در شهر.

124 اطلاعيه آيت الله شبير خاقاني دربارة منع دخالت كميته‌ها و كانون‌ها در امور شهر ، تأكيد بر حقوق شرعي خلق عرب و لزوم جلوگيري از حمل اسلحه در ملأعام.

125 گزارش روزنامه اطلاعات از ملاقات “ نمايندگان خلق عرب خوزستان “ با مهندس بازرگان و تسليم خواستة 12 ماده‌اي درباره خودمختاري خوزستان به وي و نامه بازرگان به شيخ شبير و اعلام سودمندي مذاكرات.

126 اطلاعيه افشاگرانه كانون فرهنگي ـ نظامي انقلابيون مسلمان خرمشهر درباره ماهيت نيروهاي موسوم به خلق عرب و نقش آنها و شيخ شبير در حوادث خرمشهر.

127 گزارش روزنامه اطلاعات از تلاش اهالي ترك‌زبان نقده در بازگرداندن كردهايي كه در پي درگيري شهر اقدام به مهاجرت كرده‌اند.

128 گزارش روزنامه كيهان از وقوع درگيري مسلحانه طايفه‌اي در گيلان غرب.

129 مصاحبه راديو تلويزيوني آيت الله رباني شيرازي در خصوص غائله نقده و مشخصات رئيس جمهوري آينده.

130 گزارش سفارت آمريكا در تهران به وزارت خارجه آن كشور دربارة ماهيت درگيري مسلحانه نقده و نقش عواملي همچون سپهبد عزيز الله پاليزبان و اويسي در آن.

131 صدور قطعنامه سناي آمريكا در محكوميت اعدام‌ها در ايران و انتقاد از صدور حكم قتل شاه مخلوع و تهديد به اينكه اگر اعدام‌ها ادامه يابد ممكن است به روابط دوستانه آمريكا و ايران لطمه وارد شود.

132 مصاحبه مطبوعاتي طه محي الدين معروف معاون رئيس جمهوري عراق و اعلام مواضع مثبت در مورد انقلاب اسلامي و نظام جديد و ابراز خوش‌بيني درباره تأثير انقلاب ايران در عراق و جهان و قطع ارتباط ايران با صهيونيست‌ها و عدم تأثير بحران كردستان ايران در منطقه كردنشين عراق و … . همچنين ابراز نظر درباره خطرناك بودن ادامه تجاوز رژيم صهيونيستي.