روزشمار جلد 2 - بحران در خوزستان

تاریخ انتشار
۰۱ خرداد ۱۳۵۸
صاحب اثر
مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس

برای مشاهده شرح روز بر روی دریافت فایل کلیک کنید

172 آغاز دومین روز تحصن در کانون فرهنگی و سازمان سیاسی خلق عرب؛ انتشار اطلاعیه سازمان مذکور در پافشاری بر عدم تخلیه ساختمان‌های تحت اشغال و عدم قبول خلع سلاح عمومی؛ گزارش مطبوعات از آخرین اوضاع خرمشهر و تقویت نیروهای نظامی و انتظامی در شهر.

173 بازتاب اوضاع خوزستان و تحصن اعضای کانون سیاسی خلق عرب در خبرگزاری آسوشیتدپرس و رادیو قاهره.

174 گزارش روزنامه کیهان از دیدار گروهی از کردها با امام‌خمینی در قم و درخواست احقاق حقوق مشروع خود در چارچوب قرآن و جمهوری اسلامی.

175 گزارش فرمانده گردان ژاندارمری مریوان از مشکلات امنیتی شهر و اقدامات مسلحانه، اعلام ضرورت تقویت نیروهای انتظامی و خلع سلاح.

176 راهپیمایی گروهی با نام "هواداران سازمان دمکراتیک مردم بلوچستان" در زاهدان علیه کمیته‌های انقلاب اسلامی.

177 بخشنامه دادستان کل انقلاب اسلامی درباره عدم ممنوعیت قانونی دستگیری افسران و درجه داران و کارمندان نیروهای مسلح به دست پاسداران انقلاب اسلامی و کمیته‌ها و لزوم اجرای احکام بازداشت توسط دادستانی ارتش و دژبان کل در زاهدان علیه کمیته‌های انقلاب اسلامی.

Description: مهدی هادوی دادستان کل انقلاب اسلامی

177 بخشنامه دادستان کل انقلاب اسلامی درباره عدم ممنوعیت قانونی دستگیری افسران و درجه داران و کارمندان نیروهای مسلح به دست پاسداران انقلاب اسلامی و کمیته‌ها و لزوم اجرای احکام بازداشت توسط دادستانی ارتش و دژبان کل؛ انتشار بخشنامه دادستان ارتش درباه چگونگی اجرای بخشنامه دادستان کل انقلاب اسلامی.

178 گزارش هفته نامه "امت" از اجتماع خانواده‌های ارتشیان بازداشت شده در جلوی پادگان امام‌خمینی (جمشیدیه سابق) و تحریکات آنها؛ سخنرانی سرتیپ امیر رحیمی فرمانده پادگان درباره اقدامات انجام شده در این زمینه؛ گزارش امت از اعتراض و تظاهرات پرسنل انقلابی و اخراج 6 تن از آنان.

179 دیدار فرماندهان نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی با امام‌خمینی در قم و سخنان مبسوط رهبر انقلاب درباره ضرورت حفظ سلسله مراتب و ضابطه در نیروهای مسلح، ضرورت تلاش ارتش برای حفظ سرحدات کشور و همکاری و هماهنگی بین نیروهای نظامی، انتظامی و نیروهای مسلح انقلاب.

180 استعفای آیت الله خلخالی از سمت خود در دادگاه‌های انقلاب اسلامی و اظهارات همسر ایشان در مصاحبه با رویتر مبنی‌بر این‌که شوهرش در پی جنجالی که بر سر صدور حکم اعدام شاه برپا شد، از ریاست دادگاه‌های انقلاب استعفا کرده است.

181 بازتاب گسترده افشای پرونده همکاری سناتور جاویتس و همسرش با رژیم شاه؛ مراقبت شدید پلیس نیویورک از اقامتگاه آن‌ها.

182 محکومیت قطعنامه 17 ماه مه سنای آمریکا (در تقبیح اعدام عوامل رژیم شاه) طی اطلاعیه‌ها و بیانیه‌های جداگانه یی که گروه‌ها، سازمان‌ها، جمعیت‌ها و احزاب مختلف منتشر کردند؛ برقراری تظاهرات ضد آمریکایی در شهرهای مختلف ایران.

183 نامه یکی از اعضای سفارت آمریکا در تهران به کاردار سفارت درباره تأثیرات قطعنامه 17 ماه مه سنای آمریکا در ایران، نگرانی از عملی شدن تهدیدهای تلفنی و توصیه به عزیمت سریع‌تر از ایران.

184 گزارش سفارت آمریکا در تهران به وزارت امور خارجه آن کشور درباره واکنش دولت ایران در مورد قطعنامه سنای آمریکا و آثار آن در تزلزل هر چه بیشتر دولت موقت: علی‌رغم ناسازگاری خمینی نسبت به ایالات متحده، خیلی‌ها در این‌جا هستند که خالصانه مایل به داشتن روابط دوستانه و همیارانه با ما می‌باشند. متأسفانه خمینی در حال حاضر قدرتمندترین چهره سیاسی در تهران می‌باشد.

185 اظهار ناراحتی کیسینجر از عدم پذیرش شاه در آمریکا و پیش‌بینی آشوب و ناآرامی در دهه 1980 به دلیل انقلاب ایران و ماجراجویی‌های اتحاد شوروی.

186 انعکاس پیروزی انقلاب اسلامی و اثرات بین‌المللی آن در اظهارات سیاستمداران آمریکایی از جمله معاون مدیر کل آژانس آمریکایی کنترل تسلیحات، جیمز شلزینگر وزیر انرژی و کیسینجر.

187 گزارش روزنامه السفیر درباره تلاش آمریکا برای استقرار نظام امنیتی جدیدی در منطقه خاورمیانه برای پر کردن خلأ ناشی از فروپاشی ژاندارم آمریکا در منطقه (رژیم شاه) و سنتو.