روزشمار جلد 2 - بحران در خوزستان

تاریخ انتشار
۰۲ خرداد ۱۳۵۸
صاحب اثر
مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس

برای مشاهده شرح روز بر روی دریافت فایل کلیک کنید 

188 اوضاع خرمشهر و تلاش برای حل و فصل اختلافات موجود بر سر تخلیه ساختمان‌های دولتی و خلع سلاح عمومی؛ تمدید مهلت تخلیه به مدت یک هفته، اصرار جریان قومی بر حفظ و گسترش مواضع خود؛ هشدار استاندار خوزستان مبنی‌بر سرکوب شدید هر گونه اقدام تجزیه طلبانه.

189 دیدار گروهی تحت عنوان "نمایندگان خلق عرب مسلمان ایران" با نخست وزیر در تهران و تسلیم خواسته‌هایی از قبیل اعتراف به ملیت خلق عرب ایران، تشکیل مجلس محلی در منطقه خودمختار، مشارکت در مجلس و دولت، تأسیس دانشگاه و دادگاه‌های عربی، به رسمیت شناختن زبان عربی در منطقه، آزادی بیان، ایجاد رادیو تلویزیون مستقل محلی به زبان عربی و...

190 تفسیر هفته نامه امت (ارگان جنبش مسلمانان مبارز) از وقایع خوزستان و تشریح عوامل و چگونگی تکوین و تداوم آن در این منطقه استراتژیک و نفت خیز و تأثیرات آن بر روند انقلاب اسلامی: آنچه که امروز درخوزستان در حال تکوین است، نه از جانب مردم غیور و مبارز آن منطقه سرچشمه می‌گیرد و نه به نفع آنان است بلکه دست‌های ارتجاع و حیله‌های امپریالیستی دست اندر کار شده‌اند تا با آشوبی دیگر، منافع خویش را که با پیروزی انقلاب در خطر جدی است، تأمین کنند.

191 دیدار گروهی از روحانیون و ائمه جماعت و رؤسای عشایر شهرهای بوکان، مریوان و کرمانشاه با امام‌خمینی و تسلیم قطعنامه‌ای 3 ماده‌ای به امضای مفتی زاده، به ایشان شامل ضرورت رفع ستم مذهبی از اهل سنت، شرکت دانشمندان سنی در تدوین قانون اساسی و سایر قوانین، اعطای خودمختاری به خلق‌های ایران از جمله به مردم کردستان.

192 ملاقات و مذاکر شش ساعته مهندس بازرگان به اتفاق وزیران و اعضای شورای انقلاب با امام‌خمینی در قم؛ مصاحبه مطبوعاتی آیت‌الله طالقانی و مهندس بازرگان درباره مباحث مطرح شده در این دیدار از جمله: قانون اساسی، مجلس مؤسسان و شوراها.

Description: مصاحبه مطبوعاتی مهندس بازرگان و آیت الله سید محمود طالقانی

193 تلاش سفارت آمریکا در تهران و برخی مقامات آن کشور برای کاهش احساسات ضد آمریکایی بوجود آمده در سراسر کشور در پی انتشار قطعنامه سنای آمریکا، از جمله: صدور اعلامیه درباره اقدامات سفارت آمریکا در تهران در خصوص برقراری روابط حسنه بین دو کشور پس از پیروزی انقلاب اسلامی و اظهارات سخنگوی وزارت امور خارجه مبنی‌بر تلاش واشنگتن در برقراری روابط حسنه با ایران و امیدواری به رفع سوء تفاهمات میان دو کشور پس از معرفی سفیر جدید آمریکا در تهران، تکرار نگرانی آمریکا از مسئله حقوق بشر و اعدام‌ها در ایران و درخواست توقف آن ضمن اعلام این‌که آمریکا از هدف‌های اصلی انقلاب ایران که آرزوی عدالت و تأمین دمکراسی است حمایت می کند.

194 تلگرام سفارت آمریکا در تهران به وزارت امور خارجه آن کشور درباره تظاهرات ضد آمریکایی که در روزهای سوم و چهارم خرداد برگزار می شود و اظهار نگرانی از احتمال اعمال خشونت علیه آمریکایی‌ها و حمله به ساختمان مرکزی سفارت یا ساختمان کنسولگری و اقدامات امنیتی سفارت برای مقابله با حمله احتمالی.

195 مصاحبه حجت الاسلام سید محمود دعایی اولین سفیر جمهوری اسلامی ایران در عراق با روزنامه کیهان و تشریح مناسبات دو کشور؛ انقلابی؛ ضد امپریالیست و هم‌کیش خواندن عراق و ابراز امیدواری که عراق قراردادهای فیما بین را لغو و پیمان شکنی نکند و برای زوار ایرانی همانند مصریان و اتباع دیگر کشورهای عربی تسهیلات فراهم کند.

196 گزارش خبرنگاری تاس از اعلام آمادگی اردن برای امضای قرارداد مشروط صلح با اسرائیل.

ضمیمه خیر شماره 195: تحلیل انتقادی مواضع اولین سفیر جمهوری اسلامی ایران در عراق و اشاره به نارضایتی برخی محافل انقلابی از برخوردهای ضعیف ناشی از بی‌تجربگی سیاسی و مشی خاص دولت موقت که اولین گام‌ها در روابط خارجی را لرزان برمی‌داریم.