جلد 31 ـ آغاز جنگ نفتکش‌ها

تاریخ انتشار
۱۲ اردیبهشت ۱۳۶۳
صاحب اثر
مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس

برای مشاهده شرح روز بر روی دریافت فایل کلیک کنید

111.  آماده‌‌‌‌باش نظامی فرماندهی قرارگاه کربلا (سپاه) به کلیه لشکرها و تیپ‌‌‌‌های تابعه این قرارگاه؛ فعالیت‌‌‌‌های گسترده نیروهای مهندسی سپاه و جهاد سازندگی در منطقه هورالعظیم برای احداث جاده جدید به‌‌‌‌موازات پل خیبر و حملات شدید عراق به آنها؛ تبادل آتش در جزیره مجنون و جبهه سومار.

112.  با اجرای آخرین مرحله از عملیات پاک‌‌‌‌سازی روستاهای منطقه زاوکوه، روستاهای سلامت و گندمان بدون درگیری آزاد شدند. در این عملیات سه مرحله‌‌‌‌ای، بیش از ۱۰ روستا پاک‌‌‌‌سازی شد و ۲ پایگاه در روستای نیستان و یک پایگاه در روستای سیسر ایجاد گردید.

113.  در حملات و درگیری‌‌‌‌‌‌‌‌های گروه‌‌‌‌های مسلح غیرقانونی در محورهای پیرانشهر به سردشت، پیرانشهر به نقده، روستاهای شیوه‌‌‌‌جوی سردشت، بادمجان بانه و ماسیدر در شمال مریوان و روستای درکی در جنوب مریوان بیش از ۳۰ نفر از افراد نظامی و غیرنظامی کشته یا مجروح شدند.

114.  نامه سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به شورای‌‌‌‌عالی دفاع درخصوص نیاز جبهه‌‌‌‌های جنگ به کادر پزشکی و پیراپزشکی و مشروط‌‌‌‌کردن امکان ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر به انجام خدمت نظام وظیفه عمومی.

115.  اقدام رژیم عراق به خرید یک‌‌‌‌صد فروند قایق‌‌‌‌ موتوری از کویت برای استفاده در آب‌‌‌‌های کم‌‌‌‌عمق.

116.  واینبرگر وزیر دفاع امریکا، ضمن مقایسه قدرت نظامی ایران و عراق گفت: برتری هوایی عراق در جنگ واضح است و پرسنل نیروی هوایی ایران آموزش‌‌‌‌های خوبی دیده‌‌‌‌اند، ولی درحال‌‌‌‌حاضر ازنظر تأمین تجهیزات نظامی در وضعیت ضعیفی قرار دارند.

117.  مقامات و مسئولان سپاه پاسداران در آستانه برگزاری مرحله دوم انتخابات مجلس شورای اسلامی، افراد سپاه را از هرگونه دخالت در انتخابات مجلس شورای اسلامی منع کرده و با تشکیل کمیسیون پیگیری تخلفات انتخاباتی به ادعاهای مطرح‌‌‌‌شده رسیدگی و دستور برخورد با متخلفان را صادر کردند.

118.  کمیته داوری متشکل از سازمان کشورهای عربی صادرکننده نفت، رسیدگی به شکایت رژیم عراق از دولت سوریه درخصوص قطع صادرات نفت عراق از خاک آن کشور را به تعویق انداخت.

119.  سفر هیئت عالی‌‌‌‌رتبه اتحادیه عرب به آلمان‌‌‌‌غربی. اعضای این هیئت در دیدار با وزیر امور خارجه آلمان‌‌‌‌غربی خواستار اعمال فشار بیشتر به ایران برای قبول آتش‌‌‌‌بس شدند.

120.  تفسیر روزنامه وال‌‌‌‌ استریت ژورنال و شبکه تلویزیونی پی.‌‌‌‌بی.‌‌‌‌اس امریکا از دلایل طولانی‌‌‌‌شدن جنگ ایران و عراق: توازن قدرت بین دوطرف جنگ، بی‌‌‌‌علاقه‌‌‌‌بودن قدرت‌‌‌‌های بزرگ برای پایان‌‌‌‌دادن به آن، حمایت‌‌‌‌های گسترده دولت‌‌‌‌های حاشیه جنوبی خلیج‌‌‌‌فارس از عراق، آرمان‌‌‌‌های متفاوت رهبران دو کشور و ناتوانی ارتش عراق در به‌‌‌‌کارگیری تسلیحات پیشرفته.

121.  گزارش روزنامه وال استریت ژورنال از رقابت دو کشور کره شمالی و کره جنوبی در فروش سلاح به ایران و تهدیدات دولت امریکا و متحدان منطقه‌‌‌‌ای عراق علیه کره جنوبی برای تحت فشار گذاشتن ایران؛ انعقاد یک قرارداد عمرانی به مبلغ ۱۹۲ میلیون دلار میان چین و عراق.