جلد 31 ـ آغاز جنگ نفتکش‌ها

تاریخ انتشار
۱۳ اردیبهشت ۱۳۶۳
صاحب اثر
مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس

برای مشاهده شرح روز بر روی دریافت فایل کلیک کنید

122.  حملات توپخانه‌‌‌‌ای عراق به شهر آبادان؛ ادعای عراق درمورد گلوله‌‌‌‌باران شهرهای بصره و مندلی ازسوی ایران.

123.  اخاذی عناصر کومه‌‌‌‌له از اهالی روستای چور مریوان؛ تیراندازی نیروهای خودی به عناصر مسلح ضدانقلاب در جنوب‌‌‌‌شرقی مریوان.

124.  ابلاغ طرح عملیات پاک‌‌‌‌سازی منطقه منی‌‌‌‌‌‌‌‌جلان (از مناطق مهم تجمع عناصر حزب دمکرات در محور بانه - سردشت) ازسوی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و تشریح آن.

125.  بررسی عوامل مؤثر بر کاهش میزان جذب نیروهای مردمی در جلسه شورای فرماندهی منطقه ۴ سپاه. شروع فصل کشاورزی و زمان امتحانات مدارس، همکاری نکردن برخی ادارات دولتی، برگزاری انتخابات مجلس شورای اسلامی، بی‌‌‌‌ثباتی مسئولان اعزام نیرو، ضعف تبلیغات، عدم رسیدگی مناسب به مسائل و نیازهای خانواده‌‌‌‌های رزمندگان و ... از مهم‌‌‌‌ترین موارد ذکرشده دراین‌‌‌‌باره بود.

126.  دیدار گروهی از اقشار مختلف مردم و فرماندهان و مسئولان عقیدتی ـ سیاسی ژاندارمری با آیت‌‌‌‌الله منتظری و اهدای کمک‌‌‌‌های مردمی برای جبهه‌‌‌‌های جنگ به وی.

127.  تشریح مواضع و عملکرد کشورهای حاشیه جنوبی خلیج‌‌‌‌فارس دربرابر جنگ تحمیلی در مقاله روزنامه لیبراسیون فرانسه: نگرانی از منازعه ایران و عراق و تلاش برای تسلیح گسترده خود، مخالفت محتاطانه با انقلاب اسلامی و تصریح بر نگرانی از پیروزی ایران بر عراق.

128.  گزارش مطبوعات کویت از سخنان صدام حسین در دیدار با سردبیران روزنامه‌‌‌‌های عربی و انگلیسی‌‌‌‌زبان این کشور: کمک‌‌‌‌های مالی و تسلیحاتی اعراب به عراق، حمله نیروهای ایران در شرق دجله، بدهی گسترده عراق به اعراب و نسبت‌‌‌‌دادن آن به هزینه دفاع از اعراب دربرابر ایران، وضعیت سخت عراق در خلیج‌‌‌‌فارس و فشار به کویت برای واگذاری جزایر بوبیان و وربه به عراق.

129.  گزارش رئیس‌‌‌‌جمهور امریکا به کنگره این کشور درخصوص پیشرفت نسبی در حل‌‌‌‌وفصل دعاوی ایران و امریکا و تداوم قطع روابط دیپلماتیک و مالی با تهران به‌‌‌‌عنوان یک مبارزه‌‌‌‌طلبی غیرمتعارف؛ پیش‌‌‌‌بینی رئیس سوئدی دیوان داوری ایران و امریکا مبنی‌‌‌‌بر پایان کلیه دعاوی مالی دو کشور ظرف هفت سال آینده.