جلد 31 ـ آغاز جنگ نفتکش‌ها

تاریخ انتشار
۱۴ اردیبهشت ۱۳۶۳
صاحب اثر
مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس

برای مشاهده شرح روز بر روی دریافت فایل کلیک کنید

130.  تداوم گلوله‌‌‌‌باران شهر آبادان؛ اقدامات تلافی‌‌‌‌جویانه ایران علیه مراکز نظامی و صنعتی عراق و ادعای رژیم صدام درمورد حملات توپخانه‌‌‌‌ای ایران به بصره.

131.  اقدام افراد کومه‌‌‌‌له به دریافت پول دربرابر آزادی گروگان‌‌‌‌ها؛ انفجار مین کاشته‌‌‌‌شده در شمال سردشت؛ کمین ناکام عناصر ضدانقلاب در مسیر خودروهای گردان امام رضا(ع) بوکان.

132.  عیادت نماینده ایران در سازمان ملل از خبرنگاران شبکه جهانی بی‌‌‌‌بی‌‌‌‌سی که در جبهه‌‌‌‌های جنگ ایران و عراق مصدوم شده‌‌‌‌اند؛ قرنطینه تمام اسباب و ادوات فیلم‌‌‌‌برداری گروه خبری اعزامی بی‌‌‌‌بی‌‌‌‌سی.

133.  گزارش روزنامه کیهان از هدایا و کمک‌‌‌‌های مردم ایران و اتباع برخی از کشورهای دیگر به جبهه‌‌‌‌های جنگ.

134.  محورهای سخنان آیت‌‌‌‌الله موسوی اردبیلی در خطبه‌‌‌‌های نماز جمعه تهران: مبارزه با فساد، برگزاری باشکوه مرحله دوم انتخابات مجلس شورای اسلامی، حمایت مردم از جبهه‌‌‌‌های جنگ، تربیت دانشجویان و متخصصان در داخل کشور و ضرورت بررسی ریشه‌‌‌‌های گرانی و احتکار و مقابله با گران‌‌‌‌فروشی.

135.  امضای تفاهم‌‌‌‌نامه تجاری و تلاش برای افزایش روابط صنعتی و بازرگانی بین ایران و هند در سفر وزیر بازرگانی جمهوری اسلامی ایران به هند و دیدار وی با مقامات اقتصادی این کشور.

136.  گزارش رادیو کلن از روابط تجاری ایران با آلمان‌‌‌‌غربی و ایجاد محدودیت‌‌‌‌ علیه مؤسسات و شرکت‌‌‌‌های این کشور به‌‌‌‌دلیل تراز منفی تجاری.

137.  گزارش روزنامه انگلیسی فایننشال تایمز از رد طرح صلح اعراب ازسوی ایران؛ درخواست نمایندگان اتحادیه عرب از یونان برای قطع رابطه با ایران؛ مقاله مجله المستقبل (چاپ پاریس) درمورد اهداف ایران در رابطه با کشورهای عربی؛ آغاز سفر وزیر امور خارجه پاکستان به الجزایر و لیبی و گفت‌‌‌‌وگو درمورد جنگ ایران و عراق در جریان این سفر.

138.  وزیر امور خارجه ایتالیا در دیدار با مدیرکل سیاسی وزارت امور خارجه ایران، استفاده عراق از سلاح‌‌‌‌های شیمیایی را محکوم و عراق را آغازگر جنگ اعلام کرد.

139.  مقاله روزنامه واشنگتن پست با عنوان "یک عرب می‌‌‌‌گوید: نه، متشکرم": «بازگشت دست‌‌‌‌خالی هیئت عالی‌‌‌‌رتبه اعزامی به کشورهای خلیج‌‌‌‌فارس آخرین مدرکی است مبنی‌‌‌‌بر اینکه سیاست خاورمیانه امریکا ته کشیده است.»