جلد 31 ـ آغاز جنگ نفتکش‌ها

تاریخ انتشار
۱۵ اردیبهشت ۱۳۶۳
صاحب اثر
مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس

برای مشاهده شرح روز بر روی دریافت فایل کلیک کنید

140.  اقدامات مهندسی و اجرای آتش در منطقه هورالعظیم و افزایش حساسیت عراق به فعالیت‌‌‌‌های ایران در این منطقه؛ نفوذ آب در منطقه زید و نامه فرمانده لشکر۱۷ علی‌‌‌‌بن‌‌‌‌ابی‌‌‌‌طالب(ع) به فرماندهی قرارگاه خاتم دراین‌‌‌‌باره؛ دستور فرمانده کل سپاه برای انجام اقدامات لازم برای احداث سیل‌‌‌‌بند در طلائیه؛ اجرای آتش دشمن بر روی نیروهای خودی در منطقه جوانرود.

141.  فرماندهی قرارگاه کربلا (سپاه) در نامه‌‌‌‌ای از کلیه تیپ‌‌‌‌ها و لشکرهای تابعه قرارگاه خواست تهیه گزارش‌‌‌‌های نوبه‌‌‌‌‌‌‌‌ای از وضعیت محل استقرار یگان‌‌‌‌ها را جدی گرفته و برای ارسال منظم آنها به قرارگاه اقدام کنند.

142.  حملات ارتش عراق به شهرهای آبادان، اروندکنار و خرمشهر.

143.  درگیری نیروهای پایگاه پارستان سردشت با عناصر ضدانقلاب؛ کشته‌‌‌‌شدن یک نفر در تیراندازی افراد مسلح غیرقانونی در مهاباد؛ انتقال ۱۳۶ نفر از گروگان‌‌‌‌های گروه‌‌‌‌های مسلح غیرقانونی از بانه به دیواندره.

144.  افزایش تحرکات و جابه‌‌‌‌جایی عناصر گروه‌‌‌‌های مسلح ضدانقلاب در جنوب‌‌‌‌غربی مهاباد و گسترش شایعات در این منطقه؛ ستاد منطقه ۱۱ سپاه پاسداران با اشاره به چند شایعه مطرح در میان مردم منطقه، خواستار تحقیق درباره صحت و سقم آنها شد.

145.  گزارش یک مقام وزارت حمل‌‌‌‌ونقل هند به مجلس این کشور درمورد آمار کشتی‌‌‌‌های آسیب‌‌‌‌دیده هندی در خلیج‌‌‌‌فارس: از آغاز جنگ تاکنون، ۸ فروند کشتی باربری و ۲۵ فروند کشتی کوچک‌‌‌‌تر هندی در این منطقه منهدم شده است.

146.  برگزاری مراسم بزرگداشت سوم شعبان و روز پاسدار در شهرها و روستاهای سراسر کشور با شرکت مردم و مقامات لشکری و کشوری؛ سخنان رئیس‌‌‌‌جمهور در مراسم روز پاسدار در تهران: «ما آن‌‌‌‌قدر نیروهای رزمنده جوان و مشتاق شرکت در جبهه‌‌‌‌ها داریم که نیازی به خردسالان نداشته باشیم.»

147.  بهره‌‌‌‌گیری مقامات عراق از آئین‌‌‌‌ها و احساسات مذهبی مردم در راستای اهداف سیاسی خود: عزت ابراهیم به نیابت از رئیس‌‌‌‌جمهور عراق با شرکت در مراسم میلاد امام حسین(ع) در اظهاراتی قوم‌‌‌‌گرایانه امام حسین(ع) را نشانه دلاوری و حقانیت نیاکان امت عرب توصیف کرد.

148.  نشست مشترک وزیر اقتصاد ملی یونان و وزیر برنامه‌‌‌‌ریزی عراق در یونان، گزارشی از روابط اقتصادی و تجاری دو کشور و اعلام دو برابر شدن صادرات یونان به عراق در سال جاری میلادی.

149.  دیدار مدیرکل اداره امور غرب آسیا و افریقای وزارت امور خارجه ژاپن با طارق عزیز در بغداد و تسلیم نامه وزیر امور خارجه ژاپن به وی و گفت‌‌‌‌وگوی دو طرف درخصوص استمهال بدهی عراق به ژاپن، تهدیدات و مخاطرات موجود علیه امنیت منطقه و مواضع و عملکرد ژاپن در قبال جنگ؛ اعتراض عراق به ژاپن به‌‌‌‌دلیل خرید نفت خام از ایران.

150.  جرالد فورد رئیس‌‌‌‌جمهور اسبق امریکا، پیروزی ایران در جنگ با عراق را یک فاجعه خواند و از کشورهای عرب خواست در جنگ از بغداد حمایت کنند؛ الکساندر هیگ وزیر امور خارجه امریکا، اعزام تفنگ‌‌‌‌داران این کشور به بیروت را یک عمل اشتباه و خودسرانه توصیف کرد.