جلد 31 ـ آغاز جنگ نفتکش‌ها

تاریخ انتشار
۱۶ اردیبهشت ۱۳۶۳
صاحب اثر
مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس

برای مشاهده شرح روز بر روی دریافت فایل کلیک کنید

151.  تلاش نیروهای عراقی در جزایر مجنون برای سرازیر‌‌‌‌کردن آب به‌‌‌‌سمت مواضع نیروهای ایران، گزارش قرارگاه کربلا درمورد به‌‌‌‌وجودآمدن شکاف در دیواره جزیره جنوبی و افزایش شدت وزش باد، و جاری‌‌‌‌شدن آب‌‌‌‌های اطراف جزیره به‌‌‌‌سوی عقبه نیروهای خودی در شرق جزیره.

152.  پایان احداث جاده خاکی و عریض ۱۴ کیلومتری جزیره مجنون به‌‌‌‌همت نیروهای جهاد سازندگی و مهندسی سپاه. گزارش وزیر جهاد از مراحل ساخت این جاده در جلسه هیئت دولت؛ بازتاب احداث این جاده در رسانه‌‌‌‌های خارجی به‌‌‌‌عنوان اقدامی در راستای اجرای عملیات جدید ایران علیه عراق.

153.  تداوم حملات توپخانه‌‌‌‌ای عراق به آبادان با تمرکز گلوله‌‌‌‌باران‌‌‌‌ها روی مرکز شهر، اطراف اداره دارایی و ستاد عملیات، ژاندارمری و شهربانی.

154.  یک شهید و ۱۱ مجروح براثر انفجار ۴ مین‌‌‌‌ که عناصر ضدانقلاب در مناطق مختلف کردنشین کار گذاشته بودند؛ تسلیم‌‌‌‌شدن یک تن از اعضای کومه‌‌‌‌له به نیروهای پایگاه ترجان؛ اقدام اهالی روستای شریف‌‌‌‌آباد به زمین‌‌‌‌گذاشتن سلاح‌‌‌‌های خود درپی غارت احشام روستائیان ازسوی عناصر ضدانقلاب.

155.  بررسی طرح تشکیل گردان‌‌‌‌های آموزشی ویژه نوجوانان با هدف کاستن از فشار آنها برای اعزام به جبهه‌‌‌‌های جنگ و تلاش برای ایجاد زمینه‌‌‌‌های لازم به‌‌‌‌منظور افزایش جذب نیرو‌‌‌‌های مردمی در اولین جلسه قرارگاه مرکزی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی.

156.  تهیه و تدوین نسخه جدید قرارداد ۱۹۲۵ ژنو درخصوص منع گسترش و کاربرد سلاح‌‌‌‌های شیمیایی با تلاش یک هیئت هشت‌‌‌‌نفره از کارشناسان سازمان ملل.

157.  اعضای شورای همکاری خلیج‌‌‌‌فارس پس از مشورت‌‌‌‌های مداوم اعلام کردند که در ۵ سال آینده یک نیروی ضربتی مشترک تأسیس خواهند کرد. روزنامه القبس پاسخ منفی کشورهای منطقه به درخواست اخیر امریکا برای ایجاد پایگاه‌‌‌‌های نظامی را به معنای تمایل‌‌‌‌نداشتن آنها برای درگیری در منازعات بین‌‌‌‌المللی دانست.

158.  جنگ گسترده‌‌‌‌ دولت مرکزی افغانستان و نیروهای اشغالگر شوروی با مجاهدین مسلمان افغان در مرزهای شرقی ایران و کشته‌‌‌‌شدن بیش از هزار نفر از افراد غیرنظامی در دره پنج‌‌‌‌شیر.