روزشمار جلد 2- بحران در خوزستان

تاریخ انتشار
۰۳ خرداد ۱۳۵۸
صاحب اثر
مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس

برای مشاهده شرح روز بر روی دریافت فایل کلیک کنید 

197 گزارش مطبوعات از اقدامات جاری برای حل و فصل بحران خرمشهر از جمله ملاقات شیخ عیسی خاقانی و سید ابوالقاسم دیباجی با متحصنین کانون فرهنگی خلق عرب و استماع درخواست‌ها آنان؛ ملاقات عشایر قبیله بنی‌کعب با استاندار خوزستان و اعلام وفاداری به جمهوری اسلامی و محکومیت هرگونه تجزیه‌طلبی و سخنان استاندار در تأکید بر برادری.

198 اعلام مواضع جنبش انقلابی مردم مسلمان ایران "جاما" علیه هرگونه تجزیه طلبی در کشور.

199 انتشار اطلاعیه وزارت کشور درباره غیرقانونی بودن مصادره زمین‌ها توسط ستادهای عملیاتی تشکیل شده توسط گروه و سازمان‌های چپ (غیرمذهبی) در گرگان و گنبد.

200 مصاحبه مطبوعاتی سرلشکر ناصر فربد رئیس ستاد کل ارتش جمهوری اسلامی و پاسخ به سؤالاتی درباره موقعیت فعلی ارتش، نحوه بازسازی نیروهای مسلح، روحیه پرسنل، نحوه حضور ارتش در حوادث گنبد و نقده.

201 انتشار اعلامیه وزارت دفاع مبنی‌بر ممنوعیت اکید شرکت و عضویت پرسنل نظامی در احزاب و گروه‌های سیاسی.

202 فرمان امام‌خمینی درباره نحوه برخورد با تخلفات روحانیون و اهل منبر، تشکیل و تکمیل پرونده توسط هیئتی از علما و معتمدین محل و سپس صدور حکم در دادگاه‌های انقلاب: «با آنکه در اسلام برای مجازات مجرمین فرقی بین گروه‌ها نیست و همه در برابر قانون برابر هستند... لکن به طوری که اطلاع می‌دهند، عدهای مخالف اسلام و روحانیت درصدد هستند به اسم تصفیه روحانیت را بکوبند و راه را برای ستمگران باز کنند.»

203 سخنان مبسوط امام‌خمینی در جمع فرهنگیان اهواز- که مطبوعات آن را "تبیین استراتژی مبارزه" خواندند- مبنی‌بر ضرورت وجود برنامه‌های طویل المدت و کوتاه مدت برای دولت و ملت ایران در جهت حفظ انقلاب، تأکید بر اسلام، روحانیت و تهذیب نفس.

204 راهپیمایی صدها هزار نفری در تهران به دعوت حزب جمهوری اسلامی ایران علیه دخالت‌های آمریکا در امور داخلی ایران و در محکومیت قطعنامه سنای آمریکا: سخنرانی آقای هاشمی رفسنجانی در میدان 17 شهریور (25 شهریور سابق، هفت تیر فعلی) درباره سیاست آمریکا قبل و بعد از انقلاب در ایران؛ صدور قطعنامه 7 مادهای در محکومیت آمریکا و استعمارگران و مقابله با آنها، پشتیبانی از احکام دادگاه‌های انقلاب اسلامی و...

Description: تظاهرات مردم تهران در محکومیت قطعناه سنای امریکا

205 تظاهرات ضد آمریکایی اعضا و هواداران حزب توده و حزب جمهوری خلق مسلمان بطور جداگانه در تهران و تأکید قطعنامه حزب خلق مسلمان بر جلوگیری از فشار بر مطبوعات و بی‌طرفی رادیو تلویزیون.

206 وحشت مقامات آمریکایی از گسترش تظاهرات و احساسات ضد آمریکایی در ایران، تلگرام فوری معاون وزیر خارجه آمریکا به سفارت آن کشور در تهران درباره امنیت سفارت و ضرورت ملاقات فوری با نخست وزیر یا دکتر یزدی برای افزایش اقدامات امنیتی در اطراف سفارت و متعاقب آن ارسال نامه سفارت آمریکا به مهندس بازرگان و درخواست اتخاذ اقداماتی برای ایجاد آرامش و مناسبات دو کشور و کاهش احساسات فزاینده ضد آمریکایی در ایران.