جلد 31 ـ آغاز جنگ نفتکش‌ها

تاریخ انتشار
۱۷ اردیبهشت ۱۳۶۳
صاحب اثر
مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس

برای مشاهده شرح روز بر روی دریافت فایل کلیک کنید

159.  ادامه پیشروی آب در شرق جزیره جنوبی مجنون در مواضع نیروهای ایران؛ تداوم کارهای مهندسی عراق در این منطقه و حملات هوایی عراق به مواضع نیروهای ایرانی در حوالی پاسگاه زید؛ گزارش قرارگاه عملیاتی کربلا از وضعیت آسیب‌‌‌‌پذیر مواضع خودی و اعلام تدابیری برای مقابله با اقدامات عراق.

160.  اجرای آتش پراکنده توپخانه دوربرد عراق بر روی مناطق مسکونی آبادان؛ اقدام تلافی‌‌‌‌جویانه ایران در گلوله‌‌‌‌باران مناطق صنعتی بصره و اطلاعیه نظامی عراق دراین‌‌‌‌باره.

161.  حمله عراق به نفتکش العهود عربستان سعودی در آب‌‌‌‌های خلیج‌‌‌‌فارس.

162.  اقدام عناصر ضدانقلاب به بریدن سر ۶ تن از سربازان در جبهه باختران؛ اجرای کمین علیه نیروهای جندالله در مسیر روستای جانوران مریوان؛ بازرسی خودروها در محور

مریوان ـ کامیاران؛ حمله عناصر گروه‌‌‌‌های مسلح غیرقانونی به پایگاه باغان؛ دستگیری یکی از افراد دمکرات و ٢ تن از عناصر کومه‌‌‌‌له در مهاباد؛ حمله عناصر کومه‌‌‌‌له به گاراژی در روستای کانی‌‌‌‌کبود دیواندره و به‌‌‌‌آتش‌‌‌‌کشیدن ۲ دستگاه تراکتور؛ پرتاب نارنجک به خانه شخصی در سقز.

163.  همکاری نزدیک حزب دمکرات کردستان ایران و رژیم صدام: حضور تعدادی از اعضای پیشوا در عراق برای گذراندن دوره‌‌‌‌های آموزشی، انتقال خانواده سران این حزب به عراق، کمک حزب دمکرات به تقویت مواضع رژیم صدام در جبهه‌‌‌‌ها و ناامن‌‌‌‌کردن مناطق کردنشین.

164.  واحد اطلاعات ستاد مرکزی سپاه در گزارشی درباره وضعیت نیروهای کرد عراقی تحت پوشش مجلس اعلای انقلاب اسلامی، از روند موجود ابراز نارضایتی کرده و خواستار بررسی موضوع و اتخاذ تصمیمات اساسی دراین‌‌‌‌زمینه شد.

165.  ستاد مرکزی سپاه "طرح تمرکز تشکیلات آموزش نظامی سپاه" را به‌‌‌‌منظور ایجاد انسجام و افزایش کارایی واحدهای آموزشی به مناطق و قرارگاه‌‌‌‌ها ابلاغ کرد.

166.  تداوم کمک‌‌‌‌های مردمی به جبهه‌‌‌‌های جنگ: مردم شهرهای هشترود، بردسیر، کرمان و بهشهر بیش از ۶ میلیون ریال به جبهه‌‌‌‌های جنگ کمک کردند.

167.  دیدار رئیس مجلس شورای اسلامی با سفیر بلژیک در تهران و تقدیر از اقدامات مراکز دانشگاهی این کشور در افشای جنایات رژیم عراق با استفاده از سلاح‌‌‌‌های شیمیایی.

168.  بازدید دومین هیئت منتخب اتحادیه عرب از پرتغال و گفت‌‌‌‌وگو با مقامات این کشور درخصوص طرح اتحادیه عرب؛ نامه وزیر امور خارجه عراق به دبیرکل اتحادیه عرب با موضوع مواضع دولت عراق درمورد فعالیت‌‌‌‌های اعضای کمیسیون چهارجانبه عربی درزمینه جنگ ایران و عراق؛ سخنان پطروس غالی درمورد طرح صلح مصر.

169.  تحلیل متفاوت هفته‌‌‌‌نامه صوت الرافدین (چاپ دمشق) از جنگ ایران و عراق، عملیات خیبر و نتایج آن: ادامه جنگ موجب تداوم و تثبیت حکومت صدام در عراق است.

170.  وزیر دفاع امریکا با بیان اینکه خلیج‌‌‌‌فارس خط سوم دفاعی امریکا است، خواستار توجه بیشتر به این منطقه و افزایش بودجه نظامی نیروهای امریکایی مستقر در خلیج‌‌‌‌فارس شد.