جلد 31 ـ آغاز جنگ نفتکش‌ها

تاریخ انتشار
۱۹ اردیبهشت ۱۳۶۳
صاحب اثر
مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس

برای مشاهده شرح روز بر روی دریافت فایل کلیک کنید

181.  حمله نیروهای گشتی عراقی به یک دستگاه قایق موتوری نیروهای ایرانی در منطقه عملیاتی خیبر؛ هشدار قرارگاه عملیاتی کربلا درمورد آب‌‌‌‌گرفتگی و شکل پدافندی ناقص در جزیره مجنون و ارائه راهکارهایی برای جلوگیری از موفقیت دشمن.

182.  آتش پراکنده توپخانه عراق بر روی مناطق مسکونی آبادان؛ ادعای ارتش عراق درمورد گلوله‌‌‌‌باران بصره ازسوی ایران.

183.  درگیری عناصر مسلح غیرقانونی با نیروهای تأمین پایگاه شیخ عطار مریوان؛ اخاذی از مردم دو روستای سردوش مریوان و عباس‌‌‌‌آباد بانه.

184.  اعلام آماده‌‌‌‌باش صددرصد فرماندهی کل سپاه به نیروهای سپاه پاسداران، دستور سازماندهی و اعزام نیروهای بیشتر درقالب گروهان‌‌‌‌های رزمی رمضان به جبهه‌‌‌‌های جنگ برای آغاز عملیات گسترده زمینی علیه دشمن.

185.  رژیم عراق برای مقابله با فرار نظامیان از جبهه‌‌‌‌های جنگ به اعدام فراریان در ملاءعام روی آورده است: اعدام ۱۵ نفر در شهر بصره؛ اهدای مدال شجاعت به افسران با دستور رئیس‌‌‌‌جمهور این کشور و تشدید اقدامات امنیتی عراق برای حفاظت از کاخ ریاست‌‌‌‌جمهوری، وزارت امور خارجه، وزارت کشور، ساختمان رادیو و تلویزیون و تعدادی از مراکز امنیتی بغداد.

186.  گزارش رکن۲ ستاد مشترک ارتش جمهوری اسلامی از نقل‌‌‌‌وانتقالات تجهیزات نظامی عراق در روز جاری، از استفاده این کشور از سلاح‌‌‌‌های شیمیایی در جنگ و کمک‌‌‌‌ برخی از کشورهای عرب منطقه به رژیم صدام حکایت دارد.

187.  افزایش نرخ بیمه کشتی‌‌‌‌ها در خلیج‌‌‌‌فارس از ۱ الی ۵/۱ درصد ارزش محموله کشتی به ۲ الی ۳ درصد؛ توجیه حمله عراق به کشتی‌‌‌‌های سعودی ازسوی وزیر نفت عربستان: «حمله عراق به کشتی سعودی سفینه العرب عمدی نبوده است.»؛ هشدار وزیر نفت عراق درمورد حمله جنگنده‌‌‌‌های عراقی به کشتی‌‌‌‌ها در منطقه ممنوعه جنگی خلیج‌‌‌‌فارس.

188.  رئیس‌‌‌‌جمهور که به‌‌‌‌اتفاق وزیران کشاورزی، جهاد سازندگی، مشاوران ریاست‌‌‌‌جمهوری و فرماندهان نیروهای دریایی و هوایی به استان مازندران سفر کرده است پیروزی مردم ایران را در جنگ تحمیلی حتمی دانست.

189.  ابطال دومین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی اصفهان ازسوی شورای نگهبان؛ گزارش رادیو کلن از انتخابات مجلس شورای اسلامی و تأثیرات آن بر عرصه اقتصادی ایران.

190.  بازتاب نسبتاً گسترده استفاده عراق از سلاح‌‌‌‌های شیمیایی در رسانه‌‌‌‌های جهان: گزارش مفصل تلویزیون بی‌‌‌‌بی‌‌‌‌سی از این موضوع؛ خبر روزنامه فرانسوی لوکوتیدین دوپاری مبنی‌‌‌‌بر اقدام اروپایی‌‌‌‌ها در تحریم صدور برخی مواد شیمیایی به منطقه خلیج‌‌‌‌فارس؛ گزارش روزنامه المستقبل درمورد نشانه‌‌‌‌های مستدل درخصوص استفاده عراق از گازهای سمی علیه ایران.

191.  گزارش‌‌‌‌ روزنامه‌‌‌‌های آلمانی از حمله احتمالی ایران در آینده نزدیک، موقعیت ایران و عراق در جنگ، وضعیت اقتصادی عراق و طرح این کشور برای احداث خط‌‌‌‌ لوله جدید به بندر عقبه اردن، حملات عراق در شمال خلیج‌‌‌‌فارس و حضور نوجوانان ایرانی در جبهه‌‌‌‌های جنگ.

192.  وضعیت اقتصادی ایران: افزایش ۱۰ درصدی میزان درآمد ایران از فروش نفت در سال گذشته، نرخ تورم بین ۲۰ تا ۳۰ درصدی و علل گرانی برخی اقلام در گزارش خبرگزاری جمهوری اسلامی.

193.  افزایش فشار عمومی به ایران برای قبول پایان ‌‌‌‌جنگ: اعلام خبر دیدار آتی وزیران امور خارجه کویت و عراق از ژاپن، پایان دیدار وزیر امور خارجه عمان از ایتالیا و سفر وی به انگلستان، درخواست دولت‌‌‌‌ها و سازمان‌‌‌‌های عربی از سازمان عدم‌‌‌‌تعهد برای میانجیگری در جنگ و پایان‌‌‌‌دادن به آن.