جلد 31 ـ آغاز جنگ نفتکش‌ها

تاریخ انتشار
۲۰ اردیبهشت ۱۳۶۳
صاحب اثر
مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس

برای مشاهده شرح روز بر روی دریافت فایل کلیک کنید

194.  حمله بالگردهای عراقی به مواضع نیروهای ایرانی در جزایر مجنون؛ رخنه نیروهای عراقی به پشت مواضع تیپ۸۴ خرم‌‌‌‌آباد در میمک.

195.  آغاز تظاهرات و اعتراضات مردمی در سلیمانیه و تیراندازی نیروهای دولتی به‌‌‌‌سوی مردم؛ کشته‌‌‌‌شدن ۴ تن از مأموران دولتی عراق در شهر سلیمانیه به‌‌‌‌دست نیروهای مبارز کرد عراقی؛ اقدام رژیم عراق به مسلح‌‌‌‌کردن عشایر منطقه قلعه‌‌‌‌دیزه، ایجاد پایگاه‌‌‌‌های نظامی جدید و احداث جاده در منطقه؛ بروز اختلافات شدید بین نیروهای طالبانی و افراد جیش‌‌‌‌‌‌‌‌الشعبی عراق.

196.  عناصر ضدانقلاب در سنندج ۲ نفر از پیشمرگان مسلمان کرد را شهید و ۲ تن را مجروح کردند و ۳ نفر را ربودند؛ فرمانداری سنندج خواستار مقابله جدی با اقدامات تروریستی شده و پیشنهادهایی را ارائه کرد.

197.  حمله عناصر حزب دمکرات کردستان ایران به برخی از محله‌‌‌‌های شهرهای سقز و پایگاه‌‌‌‌های سپاه در مهاباد؛ ورود عناصر ضدانقلاب به روستای گرماب در بانه و دستگیری ۳ تن به‌‌‌‌دلیل همکاری با جمهوری اسلامی ایران؛ خودداری مردم روستای روشکانی بانه از همکاری با عناصر ضدانقلاب.

198.  دستور ستاد مرکزی سپاه به واحدها و مناطق یازده‌‌‌‌گانه سپاه برای تکمیل فرم‌‌‌‌های کامپیوتری طرح لبیک یا خمینی به‌‌‌‌منظور تکمیل اطلاعات مربوط به نیروها و سازماندهی و استفاده بهینه از آنها؛ فعال‌‌‌‌سازی قرارگاه‌‌‌‌های قدس برای سازماندهی نیروهای طرح لبیک یا خمینی.

199.  تداوم کمک‌‌‌‌‌‌‌‌های مردمی به جبهه‌‌‌‌های جنگ؛ بررسی موضوع چگونگی بازگشت و بهره‌‌‌‌گیری از نیروی انسانی مهاجرین جنگی در یک گردهمایی در باختران.

200.  اعلام طرح جدید عراق برای احداث خط لوله جدید انتقال نفت این کشور به بندر ینبع عربستان و ابراز امیدواری به تأمین مالی آن ازسوی امریکا؛ گزارش روزنامه انگلیسی فایننشنال تایمز درخصوص فشارهای دیپلماتیک دولت‌‌‌‌های عرب حامی عراق به توکیو برای کاهش روابط اقتصادی با ایران؛ روزنامه ژاپنی کیودو: ژاپن برای نشان‌‌‌‌دادن بی‌‌‌‌طرفی خود در جنگ می‌‌‌‌کوشد روابط خود را با هر دو کشور ایران و عراق حفظ کند.