جلد 31 ـ آغاز جنگ نفتکش‌ها

تاریخ انتشار
۲۱ اردیبهشت ۱۳۶۳
صاحب اثر
مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس

برای مشاهده شرح روز بر روی دریافت فایل کلیک کنید

201.  اجرای آتش سلاح‌‌‌‌های سنگین ارتش عراق بر روی مناطق مسکونی آبادان.

202.  ربوده‌‌‌‌شدن ۴ تن از نیروهای جهاد سازندگی در منطقه دشت ذهاب و آزادسازی آنها با تلاش نیروهای نظامی خودی.

203.  پاک‌‌‌‌سازی روستاهای کل‌‌‌‌تپه، اشکوتان و ارتفاعات ازگله در بوکان و جوانرود به‌‌‌‌همت نیروهای خودی؛ حمله عناصر ضدانقلاب به نیروهای تأمین در شرق بانه و مین‌‌‌‌گذاری در مسیر روستای اشترآباد و انهدام یک دستگاه خودروی جهاد سازندگی؛ تسلیم‌‌‌‌شدن یک تن از عناصر حزب دمکرات در محور بانه به سقز.

204.  افزایش فعالیت حزب دمکرات کردستان ایران و اتحادیه میهنی کردستان عراق در جبهه نوسود و مین‌‌‌‌گذاری اکثر راه‌‌‌‌های نفوذی و حساس این منطقه به‌‌‌‌دست مزدوران بعث و حزب دمکرات کردستان ایران، اقدام حزب دمکرات کردستان به ایجاد سه قرارگاه عملیاتی برای هدایت نیروهای خود در این منطقه؛ گزارش روزنامه کریستین ساینس مانیتور از اظهارات سخنگوی اتحادیه میهنی کردستان عراق درمورد مذاکرات طالبانی با رژیم صدام و احتمال خودمختاری کردهای عراقی.

205.  طرح احضار مشمولان خدمت سربازی در مناطق کردنشین در جلسه شورای تأمین ویژه غرب کشور بررسی شد و کلیات آن پس از ارزیابی نقاط منفی و مثبت به تصویب رسید.

206.  اعتراض و راه‌‌‌‌پیمایی گروهی از مردم اصفهان به‌‌‌‌دنبال ابطال انتخابات دومین دوره مجلس شورای اسلامی این شهر ازسوی شورای نگهبان؛ تهیه طومار اعتراض‌‌‌‌آمیز در مراسم نمازجمعه اصفهان و توصیه امام‌‌‌‌جمعه این شهر به اجتناب از توهین و بی‌‌‌‌احترامی به مسئولان.

207.  بازدید شرکت‌‌‌‌کنندگان در کنگره جهانی ائمه جمعه و جماعات از اردوگاه شماره یک طریق‌‌‌‌القدس محل نگهداری اسرای عراقی.

208.  رئیس‌‌‌‌جمهور در نماز جمعه تهران حملات عراق در خلیج‌‌‌‌فارس و حمایت‌‌‌‌های نظامی و سیاسی اعراب از این رژیم را ناشی‌‌‌‌از ناتوانی عراق در جبهه‌‌‌‌های جنگ عنوان کرد: وضعیت جنگ به فضل الهی موجب شده پشتیبانان رژیم عراق احساس کنند که این رژیم از همیشه متزلزل‌‌‌‌تر است؛ بازتاب سخنان رئیس‌‌‌‌جمهور در مطبوعات کویت.

209.  پایان گردهمایی دوروزه فرماندهان قرارگاه حمزه سید‌‌‌‌الشهدا(ع) با تأکید بر وحدت و یگانگی نیروهای مسلح و ضرورت پاک‌‌‌‌سازی مناطق آلوده کردستان. سخنان فرمانده کل سپاه پاسداران و فرمانده نیروی زمینی ارتش در جلسه پایانی این گردهمایی.

210.  تصمیم سه کشور ایران، ترکیه و پاکستان برای احیای پیمان همکاری‌‌‌‌های اقتصادی منطقه‌‌‌‌ای و ایجاد بسترهای لازم برای گسترش همکاری بازرگانی، اقتصادی، علمی و فرهنگی میان خود.

211.  سفر یک‌‌‌‌روزه وزیر امور خارجه ایران به لیبی و ابلاغ پیام رئیس‌‌‌‌جمهور ایران به معمر قذافی سه روز بعد از کودتای نافرجام در این کشور؛ گزارش رادیو بی‌‌‌‌بی‌‌‌‌سی از روابط ایران و لیبی.

212.  جنگ ایران و عراق یکی از محورهای اصلی نشست محرمانه منتقدان سیاسی، اقتصادی و نظامی غرب، معروف به گروه بیلدر برگ بود که با شرکت شخصیت‌‌‌‌های سرشناس جهانی در استکهلم برگزار شد.

213.  گزارش یونایتدپرس از جنگ تبلیغاتی گسترده دو کشور ایران و عراق علیه یکدیگر با استفاده از ابزارهای ارتباطی گوناگون؛ گزارش روزنامه گاردین از شیوه رفتار حکومت بغداد و مردم عراق دربرابر جنگ.

214.  همکاری دولت یوگسلاوی با رژیم صدام درزمینه تأمین برخی از نیازهای آموزشی و تجهیزاتی عراق؛ فروش سلاح و تجهیزات نظامی ازسوی دولت‌‌‌‌های امریکای لاتین به ایران و عراق.

215.  رئیس امارات متحده عربی در جریان سفر رسمی به بنگلادش خواستار پایان‌‌‌‌دادن به جنگ ایران و عراق شد؛ طرح موضوع جنگ ایران و عراق در سفر وزیر مشاور در امور خارجه عمان به کشورهای آسیایی پاکستان، بنگلادش، مالزی، برونی، سنگاپور و کشورهای اروپایی ایتالیا، انگلستان و فرانسه؛ تأکید نخست‌‌‌‌وزیر و رهبر جنبش سوسیالیست‌‌‌‌های یونان بر لزوم پایان‌‌‌‌یافتن مسالمت‌‌‌‌آمیز جنگ ایران و عراق؛ پطروس غالی خسارت و تلفات سنگین مادی و معنوی جنگ ایران و عراق را دلیل تلاش‌‌‌‌های مصر برای خاتمه‌‌‌‌دادن به این منازعه عنوان کرد.