جلد 31 ـ آغاز جنگ نفتکش‌ها

تاریخ انتشار
۲۲ اردیبهشت ۱۳۶۳
صاحب اثر
مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس

برای مشاهده شرح روز بر روی دریافت فایل کلیک کنید

216.  کمین عراق علیه نیروهای خودی در هورالعظیم؛ گزارش سپاه منطقه۸ از افزایش فعالیت‌‌‌‌های عراق در منطقه هور و علل آن؛ گزارش هفته‌‌‌‌نامه اکونومیست از فعالیت‌‌‌‌ها و اقدامات ایران و عراق در این منطقه؛ پناهندگی ۸ تن از نیروهای عراقی در جبهه شمال‌‌‌‌غرب.

217.  آتش پراکنده سلاح‌‌‌‌های دوربرد عراق بر روی مناطق مسکونی آبادان و نوار مرزی آن؛ ادعای عراق درخصوص اقدام ایران به گلوله‌‌‌‌باران شهرهای بصره، مندلی، خانقین، سیدصادق و مناطق اطراف آنها.

218.  امروز عناصر گروه‌‌‌‌های مسلح غیرقانونی علاوه‌‌‌‌بر اجرای کمین در گردنه قوشچی واقع در جاده سلماس به ارومیه، در حوالی روستاهای سنته، قبغلوچه و منطقه ریگ‌‌‌‌آباد با نیروهای خودی درگیر شدند؛ برخورد خودروی جهاد سازندگی با مین در جنوب‌‌‌‌شرقی بانه؛ شایعه حمله گروه‌‌‌‌های ضدانقلاب به منطقه سردشت.

219.  تظاهرات مردم سلیمانیه و قلعه‌‌‌‌دیزه در حمایت از اعتراضات دانشجویان کرد و سرکوب آنها ازسوی رژیم صدام حسین؛ مسعود بارزانی در نامه‌‌‌‌ای به استاندار آذربایجان‌‌‌‌غربی خواستار اقدام مقامات مجلس اعلای انقلاب اسلامی عراق و سراسری‌‌‌‌کردن اعتراضات در عراق شد.

220.  صدام حسین در مصاحبه با رسانه‌‌‌‌های گروهی امریکا ضمن درخواست از ابرقدرت‌‌‌‌ها برای مداخله در جنگ خلیج‌‌‌‌فارس، برای نخستین بار به دریافت اطلاعات از آواکس‌‌‌‌های امریکایی مستقر در عربستان اعتراف کرد؛ مقاله روزنامه واشنگتن پست درباره گسترش روابط عراق و امریکا.

221.  بمب‌‌‌‌گذاری و انفجار در دفتر هواپیمایی عراق در پایتخت قبرس ازسوی سازمان عمل اسلامی و تهدید دولت‌‌‌‌های انگلیس و فرانسه و کشورهای منطقه‌‌‌‌ای حامی عراق به انجام اقدامات مشابه درصورت حمایت از رژیم صدام.