جلد 31 ـ آغاز جنگ نفتکش‌ها

تاریخ انتشار
۲۳ اردیبهشت ۱۳۶۳
صاحب اثر
مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس

برای مشاهده شرح روز بر روی دریافت فایل کلیک کنید

222.  حمله هواپیماهای عراقی به دو فروند نفتکش ایران به نام‌‌‌‌های تبریز با ملیت ایرانی و اسپرانزا با ملیت پانامایی؛ حمله یک هواپیمای ناشناس به نفتکش کویتی ام‌‌‌‌القصبه در آب‌‌‌‌های خلیج‌‌‌‌فارس؛ گزارش خبرگزاری رویتر و فایننشال تایمز از افزایش حق بیمه کشتی‌‌‌‌ها و گسترش جنگ درپی حملات امروز به نفتکش‌‌‌‌ها در خلیج‌‌‌‌فارس.

223.  اجرای آتش پراکنده سلاح‌‌‌‌های سنگین عراق بر روی مناطق مسکونی آبادان و نوار مرزی آن؛ ادعای عراق درخصوص گلوله‌‌‌‌باران شهرهای بصره، مندلی، شاندری و سیدصادق ازسوی ایران؛ اسارت ۴ نفر از سربازان تیپ چهارم ارتش به‌‌‌‌دست مهاجمان مسلح ناشناس در کرند غرب.

224.  اجرای عملیات نیروهای خودی در شمال‌‌‌‌غرب ارومیه و تصرف مقر عناصر ضدانقلاب در ارتفاعات گل‌‌‌‌شیخان سرو؛ محاصره روستای چهارگاه در محور مهاباد به سردشت و درگیری نیروهای جندالله مهاباد با عناصر ضدانقلاب.

225.  حمله افراد حزب دمکرات کردستان به خوابگاه پیشمرگان مسلمان کرد در بانه؛ به‌‌‌‌گروگان‌‌‌‌گرفتن یک نفر از کارمندان جهاد سازندگی در میاندوآب؛ افزایش تنش میان دو حزب کومه‌‌‌‌له و دمکرات و شعارنویسی آنها علیه یکدیگر؛ تسلیم‌‌‌‌شدن ۱۰ نفر از اعضای گروه‌‌‌‌های مسلح غیرقانونی در یک هفته اخیر به پایگاه‌‌‌‌های تابعه قرارگاه حمزه سیدالشهدا(ع).

226.  ادامه تظاهرات و اعتراضات مردمی در سلیمانیه و برخی شهرهای دیگر کردستان عراق؛ افزایش درگیری میان گروه‌‌‌‌ها و احزاب کرد رقیب در عراق.

227.  تشریح اقدامات انجام‌‌‌‌شده و برنامه‌‌‌‌های آتی منطقه یک سپاه (قم)، واحد بسیج مستضعفین منطقه۱۱ سپاه و واحد طرح و عملیات ستاد مرکزی سپاه در پشتیبانی از یگان‌‌‌‌ها و پایگاه‌‌‌‌های موجود در استان‌‌‌‌های آذربایجان‌‌‌‌غربی و کردستان.

228.  دومین کنگره جهانی ائمه جمعه و جماعات با شرکت افزون بر ۵۰۰ تن از امامان جمعه و جماعت بیش از ۶۰ کشور جهان پس از هفت روز فعالیت با صدور قطعنامه‌‌‌‌ای به کار خود پایان داد؛ دیدار شرکت‌‌‌‌کنندگان در این کنگره با امام خمینی؛ گزارش خبرگزاری فرانسه از کنگره مذکور.

229.  رئیس‌‌‌‌جمهور عراق در یک مصاحبه مطبوعاتی که امروز در روزنامه لوس‌‌‌‌آنجلس تایمز امریکا به چاپ رسید، ضمن اعلام اطمینان از توان عراق برای ادامه جنگ در دو سال آینده، از امریکا به‌‌‌‌دلیل تأیید‌‌‌‌کردن استفاده عراق از سلاح‏های شیمیایی انتقاد کرد.