جلد 31 ـ آغاز جنگ نفتکش‌ها

تاریخ انتشار
۲۴ اردیبهشت ۱۳۶۳
صاحب اثر
مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس

برای مشاهده شرح روز بر روی دریافت فایل کلیک کنید

230.  نفتکش کویتی بحره هدف حمله هواپیماهای ناشناس قرار گرفت؛ واکنش دولت‌‌‌‌های منطقه به حملات علیه کشتی‌‌‌‌های کویتی، جلسه فوق‌‌‌‌العاده کابینه کویت به‌‌‌‌منظور بررسی حمله به نفتکش کویتی؛ تکذیب این حمله ازسوی دولت عراق؛ ابراز تردید لیبراسیون از موفقیت عراق در قطع آمدوشد کشتی‌‌‌‌ها به خارک؛ گاردین اقدامات عراق در خلیج‌‌‌‌فارس را به‌‌‌‌دلیل ترس از عملیات ایران در جبهه دانست.

231.  درپی اجرای آتش سلاح‌‌‌‌های سنگین عراق بر روی مناطق مسکونی آبادان یک نفر شهید و ۶ تن مجروح شدند و برق این شهر قطع شد.

232.  نامه فرمانده قرارگاه حمزه سیدالشهدا(ع) به مسئول ستاد عراق درخصوص فراهم‌‌‌‌آوردن زمینه‌‌‌‌های فعال‌‌‌‌شدن نیروهای ایرانی در مناطق کردنشین شمال عراق؛ انتصاب فرمانده سپاه پاسداران ناحیه کردستان، فرمانده لشکر۵ نصر و فرمانده تیپ۲۱ امام رضا(ع) ازسوی فرمانده کل سپاه پاسداران.

233.  اجرای کمین عناصر ضدانقلاب در اطراف روستای تیروش و عرب اوغلی بوکان؛ درگیری نیروهای پایگاه چناره یکم در شمال‌‌‌‌شرقی مریوان با افراد مسلح غیرقانونی؛ برخورد یک دستگاه خودرو با مین در جاده انجینه به بوالحسن؛ اقدام عناصر کومه‌‌‌‌له به ربودن روحانی روستای بالابان در غرب شهرستان خوی.

234.  افزایش تظاهرات و اعتراضات در شهرهای کردنشین عراق به‌‌‌‌ویژه در سلیمانیه و کرکوک؛ حمله مأموران رژیم صدام به تظاهرات دانشجویان و دانش‌‌‌‌آموزان عراقی در شهر کرکوک؛ حمله بارزانی‌‌‌‌ها به سه پایگاه نیروهای بعثی در استان سلیمانیه؛ اعزام ۲ گردان زرهی از بغداد به سلیمانیه.

235.  تشکیل جلسه کمیسیون امور بارزانی‌‌‌‌ها، تشدید فعالیت‌‌‌‌های ایران در کردستان عراق و شکننده‌‌‌‌بودن روابط با بارزانی‌‌‌‌ها؛ نامه نخست‌‌‌‌وزیری به فرمانده کل سپاه و ارائه طرحی درخصوص چگونگی تشدید فعالیت‌‌‌‌های جمهوری اسلامی ایران در مناطق کردنشین عراق.

236.  مسئول واحد بسیج مستضعفین در نامه‌‌‌‌ای به فرماندهی کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی با برشمردن موانع و مشکلات بسیج در جذب نیروهای مردمی داوطلب خواستار فعال‌‌‌‌شدن مسئولان کشوری و سپاه برای رفع این مشکلات شد.

237.  ارسال کمک‌‌‌‌های نقدی و غیرنقدی مردم شهرهای مختلف به مناطق جنگی؛ کمک نقدی نیروهای ناوگان دریایی خلیج‌‌‌‌فارس به جبهه‌‌‌‌های جنگ؛ هشدار فرماندهی کل سپاه درمورد احتمال سوءاستفاده از کامیون‌‌‌‌های ارسال کمک‌‌‌‌های مردمی؛ گزارش فعالیت‌‌‌‌ها و اقدامات بنیاد امور مهاجرین جنگ تحمیلی استان اصفهان در سال گذشته.

238.  رژیم بعثی عراق بیش از ۱۲۰ نفر از زنان، کودکان و مردان سالخورده را از عراق اخراج و از مرزهای غرب کشور روانه ایران کرد.

239.  بازدید شرکت‌‌‌‌کنندگان در دومین کنگره جهانی ائمه جمعه و جماعات از مناطق جنگی استان خوزستان.