جلد 31 ـ آغاز جنگ نفتکش‌ها

تاریخ انتشار
۲۵ اردیبهشت ۱۳۶۳
صاحب اثر
مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس

برای مشاهده شرح روز بر روی دریافت فایل کلیک کنید

240.  درگیری نیروهای گشتی خودی در جبهه میمک با ۳۰ تن از افراد دشمن که لباس محلی پوشیده بودند؛ گزارش قرارگاه خاتم‌‌‌‌الانبیا(ص) از وضعیت جزیره مجنون و اقدامات مهندسی خودی در این جزیره برای مقابله با تلاش‌‌‌‌های دامنه‌‌‌‌دار عراق؛ جلسه نمایندگان وزارت جهاد سازندگی، وزارت نیرو و قرارگاه خاتم‌‌‌‌الانبیا(ص) برای بررسی مشکلات موجود در جزایر مجنون.

241.  گلوله‌‌‌‌باران مناطق مسکونی آبادان؛ ادعای ارتش عراق درمورد حملات توپخانه‌‌‌‌ای ایران به شهرهای مندلی و شهابی عراق.

242.  سقوط یک فروند بالگرد متعلق به منطقه دوم نیروی دریایی بوشهر در نزدیکی خارک به‌‌‌‌دلیل نقص فنی.

243.  کمک‌‌‌‌های مالی، تسلیحاتی و دفاعی دولت‌‌‌‌های مصر، عربستان، کویت و اردن به عراق: اعزام نیروی نظامی قابل‌‌‌‌توجه به این کشور و مانور مشترک عراق و یک تیپ زرهی و دو تیپ پیاده مصری در منطقه جنوب ابوالخصیب؛ کمبود نیروی نظامی در رژیم بعثی عراق.

244.  حمله عناصر ضدانقلاب به پایگاه نیروهای خودی در منطقه محال انزل ارومیه؛ درگیری در پایگاه رش‌‌‌‌نش بانه؛ برخورد یک خودرو با مین در حوالی روستای بادمجان؛ سقوط یک دستگاه تویوتای سپاه به دره در محور دیواندره - سقز.

245.  بررسی وضعیت جبهه‌‌‌‌های جنگ و حملات اخیر عراق به نفتکش‌‌‌‌ها در خلیج‌‌‌‌فارس و حمله یک هواپیمای ناشناس به نفتکش کویتی در سواحل این کشور در جلسه امروز شورای‌‌‌‌عالی دفاع و گزارش سخنگوی این شورا دراین‌‌‌‌باره.

246.  تحلیل قائم‌‌‌‌مقام فرمانده کل سپاه پاسداران از روند جنگ: محورهای سیاست رژیم صدام: مقصر نشان‌‌‌‌دادن جمهوری اسلامی ایران با اقدامات دیپلماتیک ازسوی عراق و حامیان آن در عرصه بین‌‌‌‌المللی، تداوم حملات عراق در خلیج‌‌‌‌فارس؛ ارکان راهبرد ایران: حمله همه‌‌‌‌جانبه در جبهه‌‌‌‌ها، همکاری با نیروهای عراقی و غیرعراقی به‌‌‌‌منظور نابودی صدام، محدود‌‌‌‌کردن رژیم عراق و توانایی‌‌‌‌های آن در داخل و عرصه بین‌‌‌‌المللی.

247.  بیانیه وزارت امور خارجه امریکا و ابراز نگرانی شدید این کشور از حمله به نفتکش‏های کویتی در خلیج‌‌‌‌فارس؛ افزایش نرخ بیمه کشتی‌‌‌‌های عازم خلیج‌‌‌‌فارس در مدتی اندک.

248.  پیام امام خمینی در آستانه برگزاری مرحله دوم انتخابات دوره دوم مجلس شورای اسلامی درخصوص ضرورت اجتناب از تضعیف شورای نگهبان قانون اساسی؛ دیدار وزیران امور اقتصادی و دارایی، کشاورزی و جهاد سازندگی و کشاورزان نمونه با امام خمینی و تأکید رهبر انقلاب بر شرکت گسترده مردم در انتخابات.

249.  خودداری سازمان بهداشت جهانی از گنجاندن قطعنامه‌‌‌‌ پیشنهادی ایران مبنی‌‌‌‌بر محکوم‌‌‌‌کردن به‌‌‌‌کارگیری تسلیحات شیمیایی در دستور کار این سازمان.

250.  سفر وزیر دفاع عربستان به کویت و دیدار وی با مقامات این کشور؛ سخنان غیرمنتظره معاون رئیس‌‌‌‌جمهور سوریه مبنی‌‌‌‌بر زیان‌‌‌‌بار بودن تداوم جنگ ایران و عراق. نیویورک تایمز این سخنان را به‌‌‌‌منزله تغییر مختصر در مواضع سوریه در قبال جنگ تفسیر کرد.

251.  ایالات متحده امریکا در سال گذشته میلادی به‌‌‌‌عنوان بزرگ‌‌‌‌ترین تولیدکننده و صادرکننده سلاح در جهان شناخته شد: باوجود کاهش ارزش کل قراردادهای فروش نظامی میان کشورهای صنعتی و غیرصنعتی در سال گذشته میلادی سهمیه امریکا از ۳۲ درصد در سال ۱۹۸۲ به ۳۹ درصد در سال ۱۹۸۳ میلادی افزایش یافت.