جلد 31 ـ آغاز جنگ نفتکش‌ها

تاریخ انتشار
۲۶ اردیبهشت ۱۳۶۳
صاحب اثر
مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس

برای مشاهده شرح روز بر روی دریافت فایل کلیک کنید

252.  حمله هوایی به نفتکش ینبع پراید عربستان سعودی در خلیج‌‌‌‌فارس؛ احضار کاردار ایران به وزارت امور خارجه عربستان درپی این حمله؛ دولت کویت، جمهوری اسلامی ایران را به انجام حملات علیه نفتکش‌‌‌‌ها در خلیج‌‌‌‌فارس متهم کرد.

253.  نگرانی صاحبان کشتی‌‌‌‌ها و دولت‌‌‌‌های غربی از حملات اخیر به کشتی‌‌‌‌های تجاری و نفتکش‌‌‌‌ها در خلیج‌‌‌‌فارس: شرکت تجاری نفت ژاپن به نفتکش‌‌‌‌های این کشور توصیه کرد بارگیری نفت از نیمه شمالی خلیج‌‌‌‌فارس را به حال تعلیق درآورند.

254.  حمله عناصر گروه‌‌‌‌های مسلح غیرقانونی به روستای ملحم در سلماس؛ هجوم ناکام عناصر ضدانقلاب به پایگاه قویر در منطقه عمومی صائین‌‌‌‌دژ؛ اقدام عناصر دمکرات به گروگان‌‌‌‌گیری در روستای جیران دیواندره؛ عملیات پاک‌‌‌‌سازی روستاهای عرب اوغلو و سلمان‌‌‌‌کندی در شمال سقز؛ اعدام ۳ نفر از افراد هیز پیشوا در روستای کانی‌‌‌‌زرد سردشت که قصد تسلیم‌‌‌‌شدن داشتند.

255.  تلاش عناصر ضدانقلاب و نیروهای عراقی برای خرابکاری در روند برگزاری مرحله دوم انتخابات دومین دوره مجلس شورای اسلامی.

256.  تصمیم دولت مرکزی عراق مبنی‌‌‌‌بر اعزام اجباری دانشجویان دانشگاه‌‌‌‌های عراق به جبهه‌‌‌‌های جنگ موجب ناآرامی در شهرهای بزرگ کردستان عراق شده است. گزارش فردی به نام علی عارف درباره ناآرامی‌‌‌‌های منطقه کردستان عراق و نگرش مردم در این منطقه به گروه‌‌‌‌های سیاسی مختلف کرد.

257.  نامه فرمانده کل سپاه پاسداران به رئیس شورای‌‌‌‌عالی دفاع دررابطه‌‌‌‌با نقش و اهمیت یگان هوایی سپاه و درخواست تأمین نیازهای این یگان.

258.  نماینده امام در شورای‌‌‌‌عالی دفاع از کارخانه‌‌‌‌ها و تأسیسات فنی سازمان صنایع دفاعی بازدید کرد و ضمن گفت‌‌‌‌وگو با کارگران و مسئولان قسمت‌‌‌‌های مختلف، در جریان روند تولید سلاح و مشکلات آن قرار گرفت.

259.  تحلیل رادیو بی‌‌‌‌بی‌‌‌‌سی از قدرت هوایی ایران و عراق و میزان استفاده دو کشور از این نیرو در پیشبرد اهداف نظامی. ایران از نیروی هوایی خود به‌‌‌‌طور گسترده استفاده نمی‌‌‌‌کند. از سوی دیگر، عراق نیز به‌‌‌‌طور کامل از جنگنده‌‌‌‌های خود استفاده نکرده است.

260.  مؤسسه تحقیقاتی امریکایی بروکینگز درمورد جنگ ایران و عراق و تأثیرات آن بر وضعیت انرژی در جهان هشدار داد: پیروزی ایران در جنگ با عراق می‌‌‌‌تواند جریان نفت از خلیج‌‌‌‌فارس به غرب را محدود کرده و با افزایش قیمت آن کشورهای جهان را با شوک جدیدی مواجه سازد.

261.  بروز درگیری میان نیروهای ایران و سوریه در لبنان و خروج اغلب نیروهای سپاه پاسداران از شهر بعلبک لبنان.

262.  روزنامه امریکایی لوس آنجلس تایمز طرف‌‌‌‌داری مطلق امریکا از عراق را یک سیاست اشتباه و شکست‌‌‌‌خورده توصیف کرد.