جلد 31 ـ آغاز جنگ نفتکش‌ها

تاریخ انتشار
۲۷ اردیبهشت ۱۳۶۳
صاحب اثر
مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس

برای مشاهده شرح روز بر روی دریافت فایل کلیک کنید

263.  آغاز عملیات قائم آل‌‌‌‌محمد(عج) در منطقه کوهستانی سارال و خورخوره با هدف پاک‌‌‌‌سازی منطقه از عناصر گروه‌‌‌‌های مسلح غیرقانونی و تصرف مقرهای حزب دمکرات کردستان ایران و کمیته جنوب کردستان کومه‌‌‌‌له از پنج محور.

264.  حمله عناصر حزب دمکرات به پایگاه ایرانخواه در منطقه سقز؛ درگیری تعدادی از چته‌‌‌‌های دمکرات با نیروهای خودی در محور شهید بروجردی؛ پناهنده‌‌‌‌شدن تعدادی عراقی به ایران در محور قره‌‌‌‌خانی مریوان؛ پناهندگی یکی از نیروهای پایگاه سلمان مریوان به عراق.

265.  تجاوز چند فروند هواپیمای عراقی به حریم هوایی شهرهای سقز و مهاباد و فروریختن چند بمب‌‌‌‌ در حومه سقز و محور مهاباد - سردشت.

266.  تصویب و ابلاغ تشکیل منطقه ۱۲ سپاه پاسداران با رویکرد دریایی در شورای‌‌‌‌عالی سپاه به‌‌‌‌منظور تقویت توان یگان دریایی سپاه و مقابله با تهدیدات دریایی: پایگاه‌‌‌‌های ساحلی جنوب و استان‌‌‌‌های بوشهر و هرمزگان از مناطق فعلی سپاه جدا شده و با کلیه امکانات دراختیار تشکیلات دریایی قرار می‌‌‌‌گیرند و از آن طریق پشتیبانی می‌‌‌‌شوند.

267.  نامه وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران به دبیرکل سازمان ملل درخصوص اقدامات رژیم صدام در حمله به شهرها و خطوط کشتیرانی در خلیج‌‌‌‌فارس و درخواست انجام اقدامات مؤثر سازمان ملل برای جلوگیری از حملات عراق به کشتی‌‌‌‌های غیرنظامی؛ مطبوعات عراق: تنها راه جلوگیری از تشدید بحران در خلیج‌‌‌‌فارس پایان‌‌‌‌بخشیدن به جنگ ۴۴ ماهه ایران و عراق است.

268.  ابراز نگرانی شدید دولت‌‌‌‌های غربی از گسترش جنگ در منطقه درپی حملات اخیر به کشتی‌‌‌‌های عربستان سعودی و کویت در منطقه خلیج‌‌‌‌فارس؛ گزارش خبرگزاری آلمان از توقف کشتیرانی در شمال خلیج‌‌‌‌فارس، افزایش نرخ حق بیمه و اقدامات انجام‌‌‌‌گرفته برای توقف آتش‌‌‌‌سوزی در کشتی سعودی؛ صاحبان کشتی‌‌‌‌های نروژی اعلام کردند که دیگر کشتی به خلیج‌‌‌‌فارس اعزام نمی‌‌‌‌کنند؛ وال استریت ژورنال: باوجود وسعت حملات به کشتی‌‌‌‌ها در خلیج‌‌‌‌فارس، رفت‌‌‌‌وآمد آنها در این منطقه همچنان ادامه دارد.

269.  واکنش گسترده کشورهای محافظه‌‌‌‌کار عرب به حمله علیه نفتکش عربستان در خلیج‌‌‌‌فارس: برگزاری نشست‌‌‌‌ فوق‌‌‌‌العاده شورای همکاری خلیج‌‌‌‌فارس؛ دولت کویت خواستار تشکیل جلسه اضطراری شورای امنیت شد و کاردار ایران در کویت را به وزارت امور خارجه احضار کرد؛ وزارت امور خارجه ایران در واکنش به مواضع کشورهای عربی رژیم صدام را عامل اصلی بی‌‌‌‌ثباتی در منطقه معرفی کرد.

270.  طرح مجدد موضوع ضرورت تأمین پوشش هوایی برای کشتی‌‌‌‌های تجاری در خلیج‌‌‌‌فارس ازسوی مقامات امریکا.

271.  دور دوم انتخابات دومین دوره مجلس شورای اسلامی در تهران و ۹۳ حوزه انتخابی دیگر برگزار شد و مردم برای انتخاب ۱۴۰ نماینده باقیمانده به پای صندوق‌‌‌‌های رأی رفتند.

272.  رئیس‌‌‌‌جمهور پاکستان از ابتکار مصر برای پایان‌‌‌‌دادن به جنگ ایران و عراق استقبال و آن را راه‌‌‌‌حلی مناسب برای توقف جنگ توصیف کرد؛ وزیر امور خارجه مصر درمورد حملات هوایی علیه نفتکش‌‌‌‌ها در خلیج‌‌‌‌فارس هشدار داد و آن را عامل گسترش دامنه جنگ و مداخله ابرقدرت‌‌‌‌ها در منطقه اعلام کرد.

273.  استفاده عراق از بندر عقبه اردن به‌‌‌‌عنوان یکی از مهم‌‌‌‌ترین راه‌‌‌‌های صدور نفت و واردات کالا و جنگ‌‌‌‌‌‌‌‌افزار؛ مذاکره دولت‌‌‌‌های عراق و اردن درمورد احداث یک خط لوله نفت جدید بین دو کشور.

274.  درگیری نیروهای کمیته انقلاب اسلامی با اشرار مسلح در نوار مرزی ایران و پاکستان.

275.  ضمیمه گزارش۲۶۳: توضیحات تکمیلی درخصوص وضعیت منطقه عملیاتی قائم آل‌‌‌‌محمد(عج) و استعداد گروه‌‌‌‌های ضدانقلاب در این منطقه.