جلد 31 ـ آغاز جنگ نفتکش‌ها

تاریخ انتشار
۲۸ اردیبهشت ۱۳۶۳
صاحب اثر
مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس

برای مشاهده شرح روز بر روی دریافت فایل کلیک کنید

276.  پیشروی نیروهای خودی در دومین روز عملیات قائم آل‌‌‌‌محمد(عج) به‌‌‌‌سمت مرکزیت کمیته هاژوان حزب دمکرات و کمیته جنوب کردستان کومه‌‌‌‌له در روستای نرگسله. در این عملیات روستاهای گلچیدر و هوارگرمه پاک‌‌‌‌سازی و تعدادی از عناصر رده بالای حزب دمکرات کشته یا زخمی شدند.

277.  اقدام عناصر ضدانقلاب به آتش‌‌‌‌زدن تراکتور ارتش در مسیر روستای گرماب در جنوب بانه؛ درگیری نیروهای گشت‌‌‌‌زنی در روستای مرخز در شمال‌‌‌‌غربی سقز؛ گزارشی از وضعیت بیمارستان حزب کومه‌‌‌‌له در روستای کانی‌‌‌‌‌‌‌‌زرد.

278.  گلوله‌‌‌‌باران مناطق مسکونی آبادان و بروز چند فقره آتش‌‌‌‌سوزی در این شهر.

279.  حمله هوایی عراق به دو فروند کشتی تجاری فیدلیتی و نفتکش ۲۳۰ هزار تنی بارسلونا در مسیر بندر بوشهر؛ رئیس مجلس شورای اسلامی: حامیان عراق با دادن امکانات جدید به صدام، سیاست محروم‌‌‌‌کردن ایران از درآمد نفت را دنبال می‌‌‌‌کنند؛ طه یاسین رمضان در بیانیه‌‌‌‌ای اعلام کرد: عراق محاصره نظامی پایانه نفتی ایران در جزیره خارک را ادامه می‌‌‌‌دهد.

280.  نامه مسئول دفتر عراق به فرماندهی کل سپاه پاسداران و درخواست حمایت از نیروهای مخالف رژیم صدام با گرایش‌‌‌‌های متفاوت در مناطق کردنشین عراق؛ استقرار تعدادی از افراد ناراضی حزب کمونیست عراق در شمال پیرانشهر.

281.  رئیس مجلس شورای اسلامی در خطبه‌‌‌‌های نماز جمعه تهران ضمن اخطار به عراق درمورد گسترش جنگ به خلیج‌‌‌‌فارس، کشورهای منطقه را از مشارکت در جنایات صدام برحذر داشته و به قدرت‌‌‌‌های بزرگ درخصوص دخالت در منطقه هشدار داد. تأکید امام‌‌‌‌جمعه موقت تهران بر لزوم آمادگی برای جهاد و تثبیت اسلام در کل جهان، دفاع از جمهوری اسلامی ایران دربرابر حملات شیمیایی عراق و قدرت‌‌‌‌های بزرگ در خلیج‌‌‌‌فارس؛ سفر رئیس‌‌‌‌جمهور به قم و سخنان وی درمورد مقابله با اقدامات صدام در خلیج‌‌‌‌فارس.

282.  گزارش روزنامه واشنگتن پست درخصوص شکست تلاش‌‌‌‌های شوروی برای بهبود روابط دولت عراق و سوریه، رد پیشنهاد شوروی مبنی‌‌‌‌بر بازگشایی خط لوله عراق ازسوی سوریه، قرارداد نفتی ایران و سوریه در سال ۱۳۶۰ و توافق دو کشور برای افزایش میزان مبادلات تجاری خود.

283.  تشکیل اجلاس فوق‌‌‌‌العاده وزیران امور خارجه اتحادیه عرب در تونس و بررسی وضعیت پیش‌‌‌‌آمده در خلیج‌‌‌‌فارس درپی درخواست کویت و عربستان. وزرای مذکور جنگ ایران و عراق را برای همبستگی و وحدت مسلمانان جهان خطرناک توصیف کردند.