جلد 31 ـ آغاز جنگ نفتکش‌ها

تاریخ انتشار
۲۹ اردیبهشت ۱۳۶۳
صاحب اثر
مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس

برای مشاهده شرح روز بر روی دریافت فایل کلیک کنید

284.  پیشروی نیروهای عمل‌‌‌‌کننده در سومین روز عملیات قائم آل‌‌‌‌محمد(عج) و محاصره مقر کمیته جنوب سازمان کومه‌‌‌‌له در روستای نرگسله؛ پاک‌‌‌‌سازی روستاهای کول و دوزخ‌‌‌‌دره در محور هزارکانیان؛ ورود یک گردان از نیروهای تیپ ویژه شهدا به روستای کندولان و اقدام علیه گروهی از اعضای کمیته جنوب کومه‌‌‌‌له که قصد فرار از منطقه را داشتند.

285.  درگیری نیروهای خودی و عناصر ضدانقلاب در نزدیکی پایگاه آفان مهاباد و سنقر باختران؛ مراجعه عده‌‌‌‌ای از اهالی روستای منطقه بردبوک در غرب بانه به فرمانداری این شهرستان در اعتراض به گلوله‌‌‌‌باران روستای خود.

286.  اجرای آتش سلاح‌‌‌‌های سنگین و دوربرد عراق بر روی مناطق مسکونی آبادان و نوار مرزی آن؛ اطلاعیه نظامی ارتش عراق درخصوص گلوله‌‌‌‌باران مواضع ایران در شرق بصره و ادعای این رژیم درمورد حملات توپخانه‌‌‌‌ای ایران به شهرهای خانقین و مندلی؛ درگیری نیروهای گشتی تیپ امام صادق(ع) و نیروهای گشتی عراق در هورالعظیم.

287.  درگیری نیروهای اتحادیه میهنی کردستان عراق با نیروهای کرد طرف‌‌‌‌دار رژیم صدام در مناطق رانیه و اربیل؛ گزارش لشکر۲۸ درخصوص استعداد نیروهای جلال طالبانی.

288.  مصاحبه فرمانده کل سپاه پاسداران درباره نتایج عملیات خیبر، توان یگان‌‌‌‌های دریایی سپاه و دلایل خودداری امریکا از دخالت مستقیم در منطقه.

289.  معاون اول رئیس‌‌‌‌جمهور امریکا در سفر به عمان با مقامات این کشور دیدار و درمورد روابط دوجانبه و مسائل منطقه ازجمله گسترش حملات به کشتی‌‌‌‌های تجاری در خلیج‌‌‌‌فارس گفت‌‌‌‌وگو کرد.

290.  واکنش متفاوت کشورهای آلمان‌‌‌‌غربی، مصر و لیبی به گسترش حملات در خلیج‌‌‌‌فارس: دولت آلمان‌‌‌‌غربی خواستار پایان‌‌‌‌دادن به جنگ ایران و عراق شد. دولت مصر ضمن مخالفت با دخالت ابرقدرت‌‌‌‌ها در جنگ ایران و عراق، تمایل خود را درمورد کمک به دولت‌‌‌‌های عرب منطقه اعلام کرد. دولت لیبی از گسترش جنگ ابراز نگرانی کرد، اما برخلاف دولت‌‌‌‌های عربی حاشیه جنوبی خلیج‌‌‌‌فارس مسئولیت آن را متوجه رژیم صدام و دولت‌‌‌‌های غربی دانست.

291.  بازتاب حملات علیه کشتی‌‌‌‌های تجاری و نفتکش‌‌‌‌ها در خلیج‌‌‌‌فارس و مواضع جمهوری اسلامی ایران دراین‌‌‌‌باره در رسانه‌‌‌‌های منطقه و کشورهای غربی: تشدید منازعه ایران و عراق تهدیدی جدی علیه جریان صدور نفت از منطقه است و ممکن است به مداخله ابرقدرت‌‌‌‌ها در این درگیری بینجامد.

292.  اعتراض سفارت ایران در رم به سفر رهبر سازمان مجاهدین خلق (منافقین) به ایتالیا و دیدار وی با برخی از مقامات این کشور؛ نامه مسعود رجوی به رئیس شورای امنیت سازمان ملل و درخواست وی برای تحریم کامل نظامی و نفتی ایران.

293.  ترور یکی از افراد حزب‌‌‌‌اللهی تهران در منطقه نظام‌‌‌‌آباد به‌‌‌‌دست عناصر سازمان مجاهدین خلق (منافقین).