جلد 31 ـ آغاز جنگ نفتکش‌ها

تاریخ انتشار
۳۱ اردیبهشت ۱۳۶۳
صاحب اثر
مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس

برای مشاهده شرح روز بر روی دریافت فایل کلیک کنید

308.  آغاز مرحله دوم عملیات قائم آل‌‌‌‌محمد(عج) به‌‌‌‌منظور پاک‌‌‌‌سازی بیشتر منطقه سارال و تعقیب عناصر مسلح غیرقانونی با پیشروی نیروهای عمل‌‌‌‌کننده از محور شریف‌‌‌‌آباد، خورخوره و هزارکانیان. درگیری نیروهای خودی با عناصر ضدانقلاب در روستاهای خاله‌‌‌‌بازه و عزیزآباد، قشلاق و دولت‌‌‌‌قلعه و ارتفاعات سرخ‌‌‌‌‌‌‌‌کول.

309.  حمله عناصر گروه‌‌‌‌های مسلح غیرقانونی به پایگاه منجیلان در محور بانه - سردشت؛ اجرای کمین علیه خودروی سپاه در محور بانه – بسطام؛ درگیری افراد ضدانقلاب با نیروهای خودی در پایگاه سوته و روستاهای شیخ چوپان و قشلاق؛ شهادت ۲ تن از مأموران شهربانی براثر حمله عناصر ضدانقلاب در گردنه قوشچی؛ کشته‌‌‌‌شدن یکی از توابین در مهاباد به‌‌‌‌دست افراد ضدانقلاب؛ برخورد یک تراکتور با مین در حوالی دیواندره؛ نامه واحد اطلاعات و عمیلات منطقه۱۱ سپاه درخصوص تاکتیک‌‌‌‌های جدید گروه‌‌‌‌های ضدانقلاب برای فریب‌‌‌‌دادن نیروهای خودی در حملات جاده‌‌‌‌ای.

310.  گزارش‌‌‌‌های شهربانی استان کردستان و سپاه پاسداران شهرهای مهاباد و میاندوآب درمورد وضعیت استان کردستان و عملکرد نیروهای خودی در ماه اردیبهشت. برگزاری دور دوم انتخابات مجلس و اجرای عملیات قائم آل‌‌‌‌محمد(عج)، مقابله با اقدامات ضدانقلاب و اجرای عملیات گشت‌‌‌‌زنی و پاک‌‌‌‌سازی و میزان درگیری‌‌‌‌ها در دو ماه نخست سال جاری محورهای اصلی این گزارش‌‌‌‌ها بود.

311.  گلوله‌‌‌‌باران مناطق مسکونی شهر آبادان و نوار مرزی آن ازسوی عراق و ادعای این کشور درخصوص حملات توپخانه‌‌‌‌ای ایران به بصره و توابع آن.

312.  واحد بهداری قرارگاه خاتم‌‌‌‌‌‌‌‌الانبیا(ص) در گزارشی با اشاره به علل متعدد مجروح‌‌‌‌شدن رزمندگان و افزایش تلفات مجروحان در حین حمل‌‌‌‌ونقل، خواستار انجام اقداماتی برای کاستن از میزان تلفات جاده‌‌‌‌ای شد.

313.  دفتر نمایندگی جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل در نامه‌‌‌‌ای هشداردهنده به وزارت امور خارجه ایران اعلام کرد که طبق اخبار دریافتی، کلیه اطلاعات نظامی جمهوری اسلامی ایران در محدوده‌‌‌‌ای به شعاع ۲۳۰ کیلومتر، به‌‌‌‌وسیله رادارهای مستقر در خلیج‌‌‌‌فارس به‌‌‌‌طور مداوم کنترل می‌‌‌‌شود.

314.  واحد تبلیغات و انتشارات سپاه پاسداران به‌‌‌‌منظور جذب نیروهای داوطلب مردمی برای اعزام به جبهه‌‌‌‌های جنگ در نامه‌‌‌‌ای به مناطق یازده‌‌‌‌گانه، دستورالعمل تبلیغاتی جدید جذب نیرو را ابلاغ کرد.

315.  نامه هشدارآمیز واحد اطلاعات و بررسی‌‌‌‌های سیاسی - تأمینی سپاه پاسداران به فرماندهی کل سپاه درخصوص بروز حوادث ناگوار در آینده براثر پایین‌‌‌‌آمدن میزان حساسیت واحد حفاظت و اعزام نیروهای این واحد به جبهه‌‌‌‌های جنگ و تضعیف تشکیلات آن.

316.  وزیر امور خارجه ایران در نامه‌‌‌‌ای به دبیرکل سازمان ملل ضمن هشدار درمورد استفاده عراق از سلاح‌‌‌‌های کشتارجمعی، خواستار اقدامات مؤثر سازمان ملل برای متوقف‌‌‌‌کردن استفاده عراق از سلاح‌‌‌‌های شیمیایی شد.

317.  دولت‌‌‌‌های عرب حاشیه جنوبی خلیج‌‌‌‌فارس درحال بررسی راه‌‌‌‌های مختلف مقابله با حملات هوایی علیه نفتکش‌‌‌‌های کویتی و سعودی هستند: احداث یک سیستم دفاع هوایی با هزینه‌‌‌‌ای بالغ‌‌‌‌بر یک میلیارد دلار ازسوی عربستان، احتمال درگیری نظامی عربستان و متحدانش با ایران، اقدام اعضای شورای همکاری خلیج‌‌‌‌فارس به طرح‌‌‌‌ریزی یک مسیر با دالان دریایی جدید برای نفتکش‌‌‌‌های خود در سواحل جنوبی خلیج‌‌‌‌فارس؛ ادعای روزنامه واشنگتن پست درمورد احتمال بروز جنگ هوایی میان ایران و عربستان.

318.  نامه رئیس‌‌‌‌جمهور امریکا به پادشاه عربستان و اعلام آمادگی امریکا برای حفاظت از نفتکش‌‌‌‌ها و کشتی‌‌‌‌های کشورهای حاشیه جنوبی خلیج‌‌‌‌فارس؛ پایان سفر دوهفته‌‌‌‌ای معاون رئیس‌‌‌‌جمهور امریکا به کشورهای آسیایی ازجمله عمان و تشریح مواضع امریکا در قبال تحولات خلیج‌‌‌‌فارس: امریکا قصد مداخله یک‌‌‌‌جانبه در خلیج‌‌‌‌فارس را ندارد؛ تأکید وزیر خزانه‌‌‌‌داری امریکا بر تعهد این کشور درخصوص بازنگه‌‌‌‌داشتن مسیر جریان نفت از منطقه؛ اظهار نگرانی اروپایی‌‌‌‌ها از تشدید بحران در خلیج‌‌‌‌فارس.

319.  گزارش قرارگاه حمزه سیدالشهدا(ع) از افزایش فعالیت‌‌‌‌های نظامی و اطلاعاتی دولت ترکیه در دو ماه گذشته در نواحی مرزی این کشور با جمهوری اسلامی ایران.