جلد 31 ـ آغاز جنگ نفتکش‌ها

تاریخ انتشار
۰۱ خرداد ۱۳۶۳
صاحب اثر
مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس

برای مشاهده شرح روز بر روی دریافت فایل کلیک کنید

320.  حمله هوایی عراق به پاسگاه الصخره در هورالعظیم؛ ادامه اقدامات نیروهای ایرانی در شناسایی روستاها و آبراه‌‌‌‌های هور؛ ناکامی عملیات محدود نیروهای سپاه پاسداران در منطقه جوانرود.

321.  مجروح‌‌‌‌شدن ۲۰ تن و شهادت یک نفر براثر گلوله‌‌‌‌باران مناطق مسکونی شهر آبادان و نوار مرزی آن؛ ادعای ارتش عراق درخصوص اقدام ایران به گلوله‌‌‌‌باران شهرهای بصره و مندلی؛ تلویزیون عراق با پخش برنامه‌‌‌‌ای ادعا کرد ارتش عراق درصورت شروع عملیات جدید ایران در جبهه‌‌‌‌ها، اهداف خود را در عمق خاک ایران مورد حمله قرار می‌‌‌‌دهد.

322.  غیرعادی‌‌‌‌شدن وضعیت شهرهای سقز و بوکان و نگرانی اهالی این شهرها درپی اجرای عملیات قائم آل‌‌‌‌محمد(عج) و رواج شایعه احتمال حمله گروه‌‌‌‌های مسلح غیرقانونی به این شهرها.

323.  درگیری نیروهای خودی و عناصر گروه‌‌‌‌های مسلح غیرقانونی در روستاهای خره‌‌‌‌قبله سقز، بناویله سردشت و پایگاه نوره واقع در محور سنندج – مریوان؛ برخورد خودروی حمل غذای پایگاه سیانزار بانه با مین؛ تعدادی از توابین فراری در اطراف سلماس به کمین نیروهای خودی افتادند.

324.  برگزاری راه‌‌‌‌پیمایی در برخی از شهرهای ایران و حمایت از سیاست جمهوری اسلامی ایران در مقابله با تجاوزات عراق و اقدامات قدرت‌‌‌‌های دیگر در خلیج‌‌‌‌فارس.

325.  تشریح دو خط‌‌‌‌ مشی نظامی و دیپلماتیک عراق به‌‌‌‌منظور تضعیف قدرت نظامی ایران در سخنان وزیر اقتصاد عراق: حمله به خارک و محروم‌‌‌‌کردن ایران از درآمدهای نفتی، تشویق دولت‌‌‌‌های دیگر به اعمال تحریم علیه ایران.

326.  دبیرکل سازمان ملل متحد درمورد تشدید تنش بین ابرقدرت‌‌‌‌ها و مداخله آنها در منطقه خلیج‌‌‌‌فارس هشدار داد؛ رهبران کشورهای عربی حاشیه جنوبی خلیج‌‌‌‌فارس خواستار کاهش بحران در منطقه شدند.

327.  هیئت بلندپایه جامعه عرب به ریاست وزیر امور خارجه کویت در سفر به توکیو از دولت ژاپن خواست برای کمک به خاتمه‌‌‌‌یافتن جنگ ایران و عراق واردات نفت خود را از ایران به میزان قابل‌‌‌‌ملاحظه‌‌‌‌ای کاهش دهد.

328.  وزیران انرژی جامعه اروپا در نشستی یک‌‌‌‌روزه مسائل مختلف انرژی را بررسی و ضمن ابراز نگرانی شدید از وضعیت بحرانی خلیج‌‌‌‌فارس اعلام کردند که درصورت بسته‌‌‌‌شدن تنگه هرمز می‌‌‌‌توانند یک وضعیت بحرانی را تحمل کنند.

329.  پادشاه اردن در پاریس در گفت‌‌‌‌وگو با وزیر امور خارجه اسبق فرانسه از اعزام نیروهای داوطلب اردنی به عراق برای شرکت در جنگ علیه ایران حمایت و این اقدام را در راستای همبستگی اعراب توصیف کرد.

330.  رئیس‌‌‌‌جمهور سوریه در دیدار با فرستاده ویژه شاه عربستان ضمن حمایت از گسترش روابط با جمهوری اسلامی ایران مخالفت خود را با هرگونه گسترش جنگ اعلام و حمله هوایی به نفتکش‌‌‌‌های کویت و عربستان را محکوم کرد. روزنامه تشرین: از سوریه دعوت شده است برای پایان‌‌‌‌دادن به جنگ ایران و عراق دخالت کند.